ШТА СЕ КРИЈЕ У КОРАЛНИМ ГРЕБЕНИМА: Ново откриће научника
УЗОРКОВАЊЕ на само 99 гребена Тихог океана идентификовало је пола милиона врста бактерија, откривајући скривени биодиверзитет Земље.
Корални гребени нису интересантни само рибама.
Рибе и корали у гребенима широм Тихог океана могу да садрже скоро три милиона врста бактерија, наводе истраживачи у „Нејчр комјуникејшнс“, пише Сајенс њуз.
Како је микробиолог Пјер Галанд са Универзитета Сорбона у Паризу рекао, нови број бактерија које живе у коралним гребенима Тихог океана спада у тренутне процене укупне микробне разноликости Земље, што сугерише да на планети живи експоненцијално више бактерија него што се раније мислило.
Корални гребени су међу најразноврснијим екосистемима на Земљи, а микроби су кључни за очување здравља бића која тамо живе. Бактерије могу помоћи коралима да добију хранљиве материје које су им потребне за преживљавање или да се заштите од болести. Доза пробиотика може пружити заштиту од смртоносног топлотног стреса.
Међутим, биодиверзитет ових микроба који живе на гребенима је нејасан. Већина студија испитује животињске врсте на малом подручју или се фокусира само на једну врсту. А глобална истраживања је тешко урадити.
Током експедиције Тара Пацифик од 2016. до 2018. године, Галанд и његове колеге посетили су 99 коралних гребена. На свакој локацији прикупили су узорке планктона, три врсте корала и две врсте риба, сакупивши 5.392 узорка. Тим је затим категорисао колико врста бактерија могу пронаћи у сваком узорку, на основу генетских разлика међу микробима.
„Реч врста баш и не функционише добро за микробе“, каже Џенифер Бидл, микробиолог еколог са Универзитета Делавер у Левесу, која није била укључена у студију. Тешко је, каже, упоредити физичке карактеристике попут облика или боје да би се тако мали и тешко уочљиви организми раздвојили у различите врсте.
Али генетске анализе су идентификовале више од 540.000 врста бактерија које живе на три типа организама. Само тај број - од малог дела фауне пацифичких гребена - чини око 20 одсто тренутних процена свих бактерија које живе на Земљи, које се крећу од 2,72 милиона до 5,44 милиона. На основу тога колико врста риба и корала живи у западном и централном Пацифику, само корални гребени из тог океана могу да садрже најмање 2,8 милиона врста бактерија, израчунао је тим.
Таква разноликост може бити нека врста „еколошког осигурања“ за гребене, рекао је Галанд. На пример. више врста бактерија може помоћи коралним полипима на исти начин, као што је осигурање да створења која граде корале добију кључну хранљиву материју. Уз толико разноликости, неке бактерије могу лако да замене друге које су у невољи када нешто попут високих температура проузрокује пад популације бактерија.
Џенифер Бидл наводи да је тешко избројати нешто што је невидљиво голим оком, а молекуларни алати за посматрање генетског материјала често искључују организме којих научници нису свесни.
sputnikportal.rs
Препоручујемо
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ОДВЕЛИ СУ МЕ У ШАТОР, ОДУЗЕЛИ ПАСОШ" Наша певачица очи у очи са Гадафијем: "Нисам била свесна шта се дешава"
ПЕВАЧИЦА је била веома млада и није била свесна шта се дешава...
16. 12. 2024. у 09:20
Коментари (0)