ЈАСУКЕ - ПРВИ АФРИЧКИ САМУРАЈ: Легенда која се у Јапану још увек препричава (ВИДЕО)

ЈЕДНА од најневероватнијих легенди икада испричаних смештена је у стари Јапан. Прича вредна великих епских екранизација Акира Куросаве који је вешто оживљавао животе славних ратника какав је био и јунак ове приче Јасуке, први афрички самурај.

ЈАСУКЕ - ПРВИ АФРИЧКИ САМУРАЈ: Легенда која се у Јапану још увек препричава (ВИДЕО)

Foto: Profimedia

Далеке 1579. године, када су језуити проповедали хришћанско учење у далеким крајевима света, на тло древног Јапана пристигло је неколико Африканаца током периода Нинбанске трговине. Тако се у Земљи излазећег сунца обрео и он, Јасуке, стамени човек којем није дуго требало да буде примећен локалним феудалним господарима какав је био Ода Нобунага.

 У писму језуите Луиса Фриса упућеном Лоренсу Мексију из 1581. и у годишњем извештају Језуитске мисије у Јапану из 1582. године, такође од стране Фриса, говори се о првом сусрету Оде Нобунаге са Јасуком. Када га је јапански господар први пут угледао, а по неким тумачима Јасуко је био један од првих тамнопутих људи који су крочили у Јапан, био је видно изненађен. Након што се уверио да му кожа није офарбана мастилом заинтересовао се за њега.

Увидевши да пред собом има силовитог мушкарца вештог борилачким вештинама, а који притом невероватно брзо "упија" јапански језик, Нобунага је стекао огромне симпатије према странцу.

Убрзо након тога, поверење феудалног господара је расло према Јасуку да би му напослетку по предању даровао и катану, чувени јапански мач по којем се одликују самураји. Ни то није било све, већ је Јасуко постао носилац оружја великом Оди Нобунаги, који је важио за највећег војсковођу на тлу Јапана, што је означавало велику част и привилегију.

Као самурај, Јасуке би се борио у неколико битака за Нобунагу, иако је тачан број непознат. Његова служба Нобунаги била је, међутим, кратка: Јасуке је био присутан у храму Хоно у Кјоту 1582. године, само годину дана након што су се упознали, када је Нобунагу издао његов генерал Акечи Мицухиде. Са поразом унапред, Нобунага је извршио сепуку, облик ритуалног самоубиства, како би контролисао сопствену смрт и заштитио своју част. 

Непосредно након Нобунагине смрти, Јасуке се придружио Оди Нобутади, Нобунагином сину, али је Нобутада такође поражен од Мицухидеа и починио је сепуку истог дана као и његов отац. Поражен, Јасукеа су потом Мицухидеови људи отпратили у језуитску мисијску кућу. После овог инцидента о њему се више ништа не зна.

(Википедија/Британика)

БОНУС ВИДЕО: НОВА КУНГ-ФУ ЗВЕЗДА - Кинескиња Хуи Јанг приказује своју вештину и снагу

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете

ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете

СРПСКА православна црква (СПЦ) сутра слави Крстовдан, као успомену на прве хришћане који су примили веру на самом почетку хришћанске проповеди. Потом следи Богојављење, па Јовањдан.

17. 01. 2025. у 15:55

ФИЈАСКО У САД: Тестирали НАЈМОЋНИЈУ ракету, летелици испао део - РАСПАЛА се (ВИДЕО)

ФИЈАСКО У САД: Тестирали НАЈМОЋНИЈУ ракету, летелици испао део - РАСПАЛА се (ВИДЕО)

Извршни директор компаније Илон Маск на платформи Икс је објаснио да је прелиминарна анализа указала на цурење горива које је узроковало повећање притиска изнад зида мотора.

17. 01. 2025. у 14:48

Коментари (0)

ПУЦЊАВА У ЗГРАДИ МИНИСТАРСТВА ОДБРАНЕ: Русија сазнаје све више детаља о убиству Владимира Фешченка