РУСКИ НАУЧНИЦИ ОТКРИЛИ: Магнетне буре уништавају озонски омотач наше планете
ФИЗИЧАРИ са Државног универзитета у Санкт Петербургу и других руских универзитета су са колегама из Физичко-метероолошке опсерваторије у Давосу доказали да за 24 сата геомагнетене буре могу да униште око четвртине озонског омотача Земље, рекли су Спутњику у Министарству за науку и високо образовање Русије.
Наводи се да су научници у целом свету посветили велику пажњу истраживању озонског омотача и климатских услова на Земљи. Они проучавају природне и антропогене факторе који су активни у атмосфери, од површине планете до космичког пространства око ње.
Уништавање озонског омотача је повезано са лучењем високе енергије протона, електрона и алфа-честица које улазе у атмосферу из магнетосфере – подручје око Земље чија се физичка својства одређују магнетним пољем и његовом интеракцијом са токовима наелектрисаних честица. Као резултат тога се формирају слободни радикали који уништавају озон.
„Открили смо да се током геомагнетних бура у поларној атмосфери повећава концентрација радикала. То доводи до уништавања озона на висини мезосфере, омотача земљине атмосфере, током 24 сата. Открили смо 14-25 одсто уништеног озона на висини око 75 километара. Односно, магнетне буре могу да униште око четвртине озона на тој површини“, рекао је руководилац одељења у Санкт Петербургу за „Магнетосферу и утицај енергетских честица на атмосферу“ лабораторије за проучавање озонског слоја Ирина Миронова.
Научници су податке добили помоћу аеростатних мерења ренгенског зрачења које је повезано са излучивањем такозваних енергетских честица у атмосферу. Истраживање је било изнад Апатита у Мурманској области. Како би се проценило колико је уништен озонски омотач, коришћени су специјални математички модели који су испитивали различите процесе у атмосфери.
Осим тога, научници из Санкт Петербурга су направили модел који може да израчуна температуре и концентрације неутралних гасова, слободних електрона и јона који учествују у више од 300 различитих реакција. Између осталогм то укључује азотне и водоничне каталитичке циклусе уништавања озона.
Резултати руских научника се могу користити за прецизнију прогнозу како ће у будућности изгледати озонски омотач и клима на Земљи, као и за анализу ширења радио таласа.
sputnikportal.rs
Препоручујемо
ЗА НАУКУ НЕ ПОСТОЈЕ ГРАНИЦЕ: У Београду одржан српско-француски Форум за иновације
07. 04. 2023. у 13:01
"ОДУЗЕЛЕ СУ МИ СЕ ОБЕ РУКЕ" Наша певачица оболела од ретког синдрома
09. 04. 2023. у 17:07
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ШУТАНОВАЦ У БРАКУ СА ЋЕРКОМ МИРОСЛАВА ИЛИЋА: Веома успешна, родила му два сина
Драган Шутановац, председник Савета за стратешке политике и некадашњи министар одбране биће нови амбасадор Србије у Вашингтону.
16. 01. 2025. у 13:42
Коментари (0)