СУРОВИ ОБИЧАЈИ СТАРИХ ЕГИПЋАНА: Непријатељима одсецали руке, археолози на прагу да открију и зашто (ФОТО)
АВАРИС, данашњи Тел ел-Даба на делти Нила, почетком 2. миленијума п. н. е. је био древна престоница Хикса, народа који је дошао са Блиског истока и владао Египтом наредних 100 година. За то време дошљаци су у граду изградили бројне грађевине, палату, као и велики храм посвећен староегипатском богу пустиње, олује и хаоса Сету.
Током ископавања 2011. године на локалитету Тел ел-Даба, унутар три јаме ископане у дворишту палате, археолози су дошли до прилично узнемирујућег налаза: 12 ампутираних шака, које су указивале да је пракса "узимања трофеја" усвојена од Хикса код старих Египћана. Сада је тим аустријских и немачких истраживача темељно проучио ово јединствено откриће и објавио резултате у часопису Натуре.
Ова врста праксе је документована у натписима и рељефима из разних гробница и храмова од Новог краљевства па све до Птоломејске ере, али ово је први пут да је извршена остеолошка анализа заснована на физичким доказима. Анатомске анализе које су извршили истраживачи на остацима показују да су шаке припадале једанаесторици мушкараца и вероватно једној жени. Али још увек се не зна да ли су оне ампутиране пре или после смрти.
Студија је такође открила да су након одсецања, делови подлактице намерно уклоњени. Након тога, шаке су стављене у јаме са раширеним прстима и длановима окренутим према земљи.
Која је била сврха?
Иако археолози нису успели да утврде етничку припадност људи којима су шаке одсечене, они су уверени да је то заиста била пракса коју су увезли Хикси. Рељефи на којима је представљена, могу се видети у храму у Абидосу, или рељефу из храма Рамзеса III у Мединет Абуу, а сви заједно сугеришу да је одсецања десне шаке служило не само да би се олакшало пребројавање жртава, већ и да би се на симболичан начин приказала доминација над непријатељем.
- У овом политички структурираном оквиру, одсечене руке су служиле као симболична валута за стицање статуса у оквиру система вредности који слави рат и доминацију, као што тврде друге биоархеолошке студије у географски различитим контекстима - закључују аутори ове студије.
(Национална географија)
БОНУС ВИДЕО: СНИМЦИ ПОСЛЕ ЕКСПЛОЗИЈЕ - Кафић у Санкт Петербургу у којем је настрадао ратни извештач и 30 особа
Препоручујемо
"ПАЖЉИВО ЋЕМО ПРАТИТИ ШТА ЋЕ СЕ ДЕШАВАТИ У ФИНСКОЈ..." Кремљ о ширењу НАТО-а
04. 04. 2023. у 12:39
У ЉУБАВИ ДУЖЕ ОД ДВЕ ДЕЦЕНИЈЕ: Ово је супруга Жике Тодоровића (ФОТО)
02. 04. 2023. у 12:06
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"
БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.
21. 11. 2024. у 11:45
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
МНОГИ НЕ ЗНАЈУ: Шта кнез Михаило показује прстом
СПОМЕНИК кнезу Михаилу Обреновићу на Тргу републике постао је главно градско састајалиште Београђана и њихових гостију. Међутим, од многих ћете чути да се састају не код Кнеза већ “код коња”.
21. 11. 2024. у 09:47
Коментари (1)