КАКО ЈЕ БИТКА ЗА БЕРЛИН ПРОМЕНИЛА ИСТОРИЈУ: Немци били у шоку од бомбардовања, Хитлер хтео да сломи Совјете на самом прагу (ФОТО)

Новости Онлајн

15. 03. 2023. у 16:52

СВИ ОНИ који су се налазили тог 19. априла 1945. године у Берлину, тврдили су да се са периферије града чују другачији звуци од оних на које су навикли. И били су у праву. Они су потицали од артиљерије, а не савезничких бомби. То је значило само једно: Берлин је био у домету совјетских топова, што је изазвало налет страха међу становништвом које се сада питало - како је до тога уопште дошло?

КАКО ЈЕ БИТКА ЗА БЕРЛИН ПРОМЕНИЛА ИСТОРИЈУ: Немци били у шоку од бомбардовања, Хитлер хтео да сломи Совјете на самом прагу (ФОТО)

Foto: Profimedia

Ред хумора, ред излива беса

И док је улицама овог града владала паника, а обесхрабрење захватао немачке трупе, Хитлерова наређења су била јасна - војска је морала да се одупре до краја. Он с друге стране, се крио у свом бункеру заједно са другим нацистичким вођама, попут Мартина Бормана, Алберта Шпера или Јозефа Гебелса. А у свом лудилу је био спреман да бескорисно жртвује целокупно становништво, док је предају и подизање беле заставе кажњавао смрћу.

Између епизода доброг расположења и експлозивних излива беса на све и свакога, укључујући своје генерале које је оптужио да су неефикасни и издајници, објавио је низ оштрих смерница. Међутим, након што су 20. априла 1945. године, амерички Б-17 и британски Ланкастери бомбардовали центар Берлина и уништили велики број зграда, изнуђена је евакуација за две хиљаде становника, док је град од тог тренутка трајно остао без струје. 

Два дана након овог догађаја, неко је на састанку Хитлеру похвалио генерала Валтера Венка који је командовао 12. армијом у Магдебургу. Након што је чуо вест, Фирер је напрасно променио расположење и смислио нови план - генерал Венк ће се окренути и спасити Берлин, Совјети ће изгубити на самом "прагу" и ток рата ће опет бити измењен.

Али истина је била да је Берлин био опкољен и да споменути генерал нема довољно капацитета да се избори са силом која је марширала ка срцу Рајха. 

Берлин пада

Генерал Хелмут Вајдлинг, који је био задужен за одбрану Берлина и који је покушавао да успостави оперативну одбрану - на располагању је имао само трупе које су се полако распадале, попут оних шпанског генерала Мигела Ескере. Заједно са припадницима фолкстурма, Хитлерјугенда и полиције, они су градили барикаде сачињене од трамваја за које ће се испоставити да су у потпиности бескорисне. 

Један по један, Совјети су окупирали квартове Берлина, док се цивилно становништво сакривало по задимљеним тунелима метроа. Као последња мера, одлучено је да се минирају насипи који су одвајали канал Ландвера од метроа и на тај начин се предупреди даље продирање Руса. 

Ово је био тренутак када је већ свима било јасан исход читавог рата, укључујући и Хитлера који је у поподневним сатима 30. априла 1945. године, извршио самоубиство унутар свог бункера. Убрзо после њега, исто је урадила и његова супруга Ева Браун. Према тврдњама сведока, након што су нашли њихова беживотна тела официри су их преместили у башту Канцеларије, положили у претходно ископану јаму и запалили. 

Дана 2. маја, на крају битке, многе присталице режима и СС-овци, радије су вршили самоубиства него да падну у руке Совјета. Руски војници, чије порекло је углавном водило из степа и планина Кавказа, никада нису видели ништа слично елеганцији Берлина. Крали су све што су могли: грамофоне, накит, упаљаче, одећу. Али најтраженији су били ручни сатови, који су их фасцинирали. Привлачили су их и тоалети са водокотлићима, бицикли, сијалице. Све што нису украли, уништили су.

Након пљачке почела су масовна силовања, тема о којој се мало причало током Хладног рата. Руски медији традиционално одбацују ове догађаје као "измишљотине". Данас је непознато колико је жена силовано након пада Берлина, иако поједини историчари говоре о бројци од око сто хиљада. 

Данас се на периферији Берлина, на обалама реке Шпреје, налази чувени Трептауер парк у ком стоји дванаест метара висока статуа совјетског војника са мачем у руци и немачке девојке. Споменик је направљен између 1946. и 1949. године у част више од седамдесет хиљада војника Црвене армије који су погинули у бици за Берлин, са натписом: "Совјетски народ је спасао европску цивилизацију од фашизма".

(Национална географија)

БОНУС ВИДЕО: СЕВЕРНА КОРЕЈА ЛАНСИРАЛА ДВЕ БАЛИСТИЧКЕ РАКЕТЕ - Одговор на маневре САД и Јужне Кореје (фотографије)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

МИЛИЦА О ВЕЗИ СА СТРУГАРОМ: Водили смо љубав пет-шест пута за 24 сата

МИЛИЦА О ВЕЗИ СА СТРУГАРОМ: "Водили смо љубав пет-шест пута за 24 сата"

ПЕВАЧИЦА Милица Тодоровић ужива у новој љубави. Како преносе домаћи медији, већ неколико месеци је у вези с бизнисменом Мариом, познатим у градским круговима, који избегава јавно експонирање.

11. 01. 2025. у 15:28

Коментари (0)

НИЈЕ ЗА СТАРО ГВОЖЂЕ: Монфилс освојио турнир у Окланду и постао најстарији шампион АТП тура (ФОТО)