СУДАР СА ВЕЋОМ СТЕНОМ ПОКРЕНУО БИ КРАЈ ЦИВИЛИЗАЦИЈЕ: Колико велики треба да буде астероид да би уништио Земљу и све на њој?

Новости онлајн

14. 02. 2023. у 08:45

МАЛИ астероид, односно метеороид, ушао је у Земљину атмосферу и сагорео, обасјавши притом ноћно небо над Француском и Енглеском. Величанствени призор је, међутим, изазвао и страх међу посматрачима.

СУДАР СА ВЕЋОМ СТЕНОМ ПОКРЕНУО БИ КРАЈ ЦИВИЛИЗАЦИЈЕ: Колико велики треба да буде астероид да би уништио Земљу и све на њој?

Фото: Free Images Pixabay

Метеороид ширине око једног метра примећен је свега неколико сати пре "блиског сусрета" са нашом планетом, па се многи питају у коликој смо заправо опасности од свемирских објеката?

Наша планета је отпорнија него што многи мисле - али људска врста и није баш, пише "Блиц". 

Након што су доминирали Земљом више од 160 милиона година, диносауруси су дочекали своју пропаст захваљујући посетиоцу из свемира. Пре око 66 милиона година, астероид широк најмање 10 километара задао је свету диносауруса разоран ударац, изазвавши земљотресе, цунамије, вулканске ерупције и климатске катастрофе које су убрзо довеле до изумирања 75% свих живих бића.

Али, све то је преживела сама Земља, као и многе врсте на њој.

Да ли то значи да је наша планета имуна на удар астероида? Ако страшни астероид који је убио диносаурусе није био довољан да смакне свет, колико би он требало да буде велик? Да ли би свемирска стена заправо могла да уништи целу Земљу - и колика би морала да буде?

Кратак одговор је: вероватно би био потребан камен велики као планета да уништи нашу планету. Али било би потребно много, много мање да се уништи живот на Земљи - или већина, у сваком случају.

- Објекат већи од Марса ударио је Земљу рано у њеној историји и направио Месец, а да није уништио Земљу - рекао је Брајан Тун, професор атмосферских и океанских наука на Универзитету Колорадо Боулдер који је проучавао ударе астероида, за Лајв сајенс.

Тун се позива на хипотезу џиновског удара - научну теорију која сугерише да се планета величине Марса по имену Теја сударила са Земљом пре 4,5 милијарди година, лансирајући салву стеновитих остатака у свемир који су се на крају спојили у наш Месец.

Уместо да униште нашу планету, научници теоретишу да су се део Тејиног језгра и омотача стопили са Земљом. Стручњаци се не слажу око тога да ли је овај древни судар био директан или не, али нема сумње да би, да је било шта живело на Земљи у то време, Теја то збрисала. (Научници мисле да се живот појавио пре око 4,4 милијарде година, неколико милиона година након удара Теје.)

Фото: Принтскрин

Смрт одозго

Као што показује масовно изумирање нелетећих диносауруса, потребно је много мање од "одбегле планете" да би се озбиљно угрозио живот на Земљи, чак и ако сама планета остане цела. НАСА сматра да је свака свемирска стена потенцијално опасна ако има најмање 140 метара у пречнику и орбитира у кругу од 7,4 милиона километара од Земље. Удар такве стене могао би да збрише цео град и опустоши земљиште око њега, наводи НАСА.

Судар са већом стеном, ширине најмање 1 километар, "вероватно би покренуо крај цивилизације" ослобађањем глобалних климатских катастрофа, рекао је Герит Л. Вершур, астрофизичар са Роудс Колеџа у Мемфису у Тенесију.

А ако би ударни елемент величине астероида који је убио диносаурусе стигао данас, вероватно би људи (и безброј других врста) изумрли.

- Уопштено говорећи, почетни удар ствара огромну ватрену лопту која убија свакога ко може да је види. Тада прашина од удара и дим од пожара опасују Земљу, гурајући нашу планету у такозвану зиму од удара - рекао је Вершур.

Током ове сезоне патње, толико прашине и штетног гаса би замаглило небо да биљке више не би могле да претварају сунчеву светлост у енергију фотосинтезом. Биљни живот би нестао широм света, а животиње би ускоро следиле њихов пример. Само веома мале животиње које живе на земљи (попут наших раних предака сисара) би имале шансу да преживе.

Разумљиво, НАСА и друге свемирске агенције схватају претњу од удара астероида веома озбиљно, пажљиво пратећи хиљаде потенцијалних ударача у нашем соларном систему. Добра вест је да не постоји претња да било који потенцијално опасан астероид доспе до наше планете најмање наредних 100 година.

БОНУС ВИДЕО:

ГДЕ СЕ ТРЕСЕ НАЈВИШЕ: Ово су највећи забележени потреси

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

Стигла вам је једна 110 година стара порука са фронта