МИСТЕРИОЗНА СМРТ 18 КИТОВА НА АМЕРИЧКОЈ ИСТОЧНОЈ ОБАЛИ: Каква је улога ветрењача? (ФОТО)

Novosti online

02. 02. 2023. у 00:04

ОСАМНАЕСТ китова различитих врста угинуло је у протекла два месеца на плажама америчке источне обале, а локални званичници затражили су због тога да се уведе мораторијум на даље ширење ветроелектрана у близини обале.

МИСТЕРИОЗНА СМРТ 18 КИТОВА НА АМЕРИЧКОЈ ИСТОЧНОЈ ОБАЛИ: Каква је улога ветрењача? (ФОТО)

Фото Танјуг/АП

Група градоначелника места у Њу Џерзију позвала је на „тренутни мораторијум“ на развој електрана на ветар на мору док научници не утврде да ли бука у океанима, повезана са подводним мапирањем морског дна, бушењем тла и другим активностима изградње турбина за производњу струје не представља претњу за китове, преносе амерички медији.

Да ли су ветрењаче криве за смрт китова

Њихово саопштење је уследило после вести да је још један грбави кит угинуо код обала Њу Џерзија и Њујорка и избачен на обалу Лидо бича у Њујорку.

„Иако се не противимо зеленој енергији, забринути смо због утицаја који пројекти у вези са морским ветровима већ могу да имају на нашу животну средину“, написало је 12 градоначелника у заједничком писму федералним властима.

Кит на плажи Лидо је осми кит који је испливао на обалу на плажама Њујорка и Њу Џерзија у последња два месеца, рекли су градоначелници.

У суботу је мртав грбави кит виђен како плута на удаљености од око 20 километара од острва Лонг Бич, рекла је Андреа Гомез, портпарол Регионалне канцеларије за рибарство Великог Атлантика у Националној управи за океане и атмосферу (НОАА).

Још није разјашњено да ли је у питању исти кит који је нађен насукан на плажи.

„Ово је шести насукани грбави кит пријављен у Њу Џерзију и 18. велики кит који се насукао дуж источне обале од 1. децембра“, каже Гомез.

Стручњаци из НОАА наводе да су удари бродова и заплитања у риболовачку опрему међу најчешћим узроцима смрти грбавих китова. Агенција је саопштила да необично велики број смртних случајева грбавих китова датира из 2016. године, пре него што је почело истраживање енергије ветра на мору у Атлантском океану.

Опасност од утицаја на животну средину

И неке организације за заштиту животне средине упозориле су на опасност од утицаја ветрењача на живи свет у океану. Тако је Синди Зиф, извршна директорка организације „Клин оушн екшн“, раније рекла да „федерални регулатори дозвољавају компанијама за производњу енергије из ветра на мору да узнемиравају и наносе штету одређеном броју китова и других морских животиња током активности пре изградње и током изградње“.

Са друге стране, има и оних који тврде да изградња ветрењача не може да утиче на сличан начин на китове. Тако Ерика Статермен из Центра за морску акустику из федералног Бироа за управљање енергијом океана тврди како нема доказа да звук из геофизичких истраживања високе резолуције, који се користе за мапирање морског дна за приобалне ветроелектране, штети морским сисарима. Морско дно се, иначе, пре изградње електрана, мапира емитовањем и одбијањем звучних таласа.

Андреа Гомез из НОАА наводи да је тешко доказати колики је утицај тих звучних таласа на китове.

„Веома је изазовно проценити код насуканих китова како је и да ли се код њих догодила акустична траума, која би могла да настане услед блиског излагања гласним звуцима које производи људи, посебно када њихова тела дођу у фазу распадања. Научници траже модрице или трауме на уху и другим органима, али је тешко повезати их са одређеним извором звука“, објашњава она.

Од 2016. године, 23 мртва грбава кита испливала су на обалу у Њу Џерзију, показују подаци НОАА. Три таква случаја догодила су се у јануару ове године, наводи та агенција.

sputnikportal.rs

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (0)

ИТАЛИЈАНИ НЕЗАБОРАВЉАЈУ СВОГ ХЕРОЈА: Рим у сузама! Михајловић спојио Лацио и Интер на годишњицу своје смрти (ФОТО)