ПРЕЦИ ИЛИ РОЂАЦИ: Одакле панде у бугарским мочварама?
НАУЧНИЦИ су открили фосилне остатке зуба панде на простору Бугарске, а анализом је закључено да врста која је пронађена не припада директном претку данашњих џиновских панди, већ њиховом блиском рођаку који је живео пре око шест милиона година на истоку Европе.
На основу величине зуба на коју остаци указују, истраживачи су проценили да би ова врста била приближне величине или нешто мања од данашњих панди, као и то да су њени припадници вероватно живели у мочварним пределима, чијом се вегетацијом и прехрањивала. Ипак, за разлику од савремених панди, зуби фосила који су пронађени седамдесетих година, али су тек сада детаљније анализирани савременијим методама, показују да врхови његових зуба не изгледају довољно јако да би могли да уситњавају дрвенасте стабљике бамбуса.
Научници наводе да би по тврдоћи и облику зуба могли да процене да су им зуби ипак били погодни за чвршћу храну од старијих сродних врста, а то се уклапа у идеју да су модерне џиновске панде еволуирале од медведа месоједа.
- Могућа конкуренција са другим врстама, нарочито месоједима и вероватно другим медведима, објашњава специфичност начина исхране џиновских панди у влажним шумским условима - рекао је палеонтолог Николај Спасов из бугарског Националног природњачког музеја.
Досадашња испитивања су показивала да су највероватнији рођаци модерних џиновских панди живели у Kини пре осам милиона година, али фосили зуба животиње налик панди откривени су у Бугарској и датирају још два милиона година уназад. Врста је названа "agriarctos nikolovi" по бугарском палеонтологу Ивану Николову, који је први каталогизирао зубе, а ова новоописана врста могла би да буде једна од последњих панди у Европи.
Иначе, за џиновске панде се неретко каже да су прави живи фосили јер су се врло мало промениле током еволуционе историје.
(РТС)
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)