И ЈАСТРЕБ РАДИ НА БЕОГРАДСКОМ АЕРОДРОМУ: Како птица хангар држи чистим као апотеку

Новости онлине

07. 07. 2022. у 00:45

ЈЕДАН од највећих проблема на аеродромима представљају голубови, вране, свраке које могу да проузрокују велику материјалну штету авионима.

И ЈАСТРЕБ РАДИ НА БЕОГРАДСКОМ АЕРОДРОМУ: Како птица хангар држи чистим као апотеку

Фото: Принтскрин

Тај проблем покушали су да реше стручњаци широм света – да би се као најбоље решење показало оно најједноставније – еколошко. За безбедан лет авиона на београдском аеродрому задужени су Харика и Ајра – два јастреба чији је задатак да чувају авионе од незваних гостију.

Биолошка заштита авиона се показала као најефикаснији вид одбране од птица које стварају проблеме авионима, али и авионским хангарима.

- То је природан начин заштите и најефикаснији је, поготово у овако специфичним објектима као што су хангари А технике, где је урбана средина, где има препрека као што су металне конструкције, и ту јастреб, као савршен летач, јако добро се сналази и успешно растерује птице - рекао је Хани Гиргис, професионални соколар.

Нагласио је да велики проблем ствара птичји урин на авионима, нарочито је штета велика ако су авиони свеже офарбани.

- Дешавало се да вранолике птице дижу и узимају металне предмете јер су сјајни па их привлаче, па их бацају, матице, шрафове... Дешавало се да пробију и труп авиона - додао је Гиргис.

Фото Петар Милошевић

 

Јастреб све то, како каже Гиргис, држи као „у апотеци“. Соколар објашњава да је процедура дресуре дугорочна, али за њега – рутинска.

Птице се сада растерују, не хватају се као раније. Јастребови знају да штите хангар, али делују и у непосредној околини. Јастребови не нападају, већ само растерују непожељне птице.

Гиргис се овим послом бави 11 година, и каже даје задовољан резултатима. Истиче да су соколари присутни на многим светским аеродромима са истим задатком, да осигурају безбедност.

Каже да се биолошка заштита користи још и у друге сврхе, на границама, у заштити рибњака, пољопривредних површина, а предност је што нема ризика од тровања.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (0)

АЛТА Банци награда за најбрже растућу банку у Србији