СВЕТСКИ ДАН ДИВЉИ ВРСТА: У Србији угрожени рис,медвед, твор ...

Танјуг

03. 03. 2022. у 22:56

СВЕТСКИ дан дивљих врста обележава се данас, а ретке и аутохтоне врсте биљака и бујна вегетација чине погодна станишта за велики број дивљих животињских врста у Србији, од којих су међу најугроженијима рис, медвед и две врсте твора.

СВЕТСКИ ДАН ДИВЉИ ВРСТА: У Србији угрожени рис,медвед, твор ...

НП Тара

Како је саопштено из организације Анимал Ресцуе Сербиа, у нашој земљи су законом заштићене 2.633 дивље биљне и животињске врсте, од чега 1.783 спадају у категорију строго заштићених.

Међу строго заштићеним врстама је 50 врста сисара, 307 врста птица, 18 врста водоземаца и 18 врста гмизаваца, 38 врста риба и 610 бескичмењака. Када је реч о флори, додају, строго је заштићена 641 биљна врста, 75 врста гљива и лишајева, као и 25 врста алги.

Музејски саветник у Природњачком музеју у Београду, Милан Пауновић, каже да у најугроженије врсте у Србији спадају степски скочимиш, текуница, слепа кртица, рис, мрки медвед, степски твор.

- Свако узнемиравање, прогањање, па чак и невешто помагање могу бити на штету популација дивљих животиња и њихових станишта. Законски прописи који штите врсте и њихова станишта морају бити поштовани, а људи би требало да знају да очувана природа повећава и њихов квалитет живота и позитивно доприноси здрављу - рекао је Пауновић.

Као фактори који доприносе угрожавању дивљих биљних и животињских врста у Србији наводе се неконтролисани лов и криволов, несавестан однос према природи, кријумчарење дивљих животиња и страдање јединки у друмском саобраћају.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (0)

АЛТА Банци награда за најбрже растућу банку у Србији