ПРЕТИ НАМ "ИНТЕРНЕТ АПОКАЛИПСА": Сунчева олуја, која се догађа једном у веку, могла би да изазове бројне проблеме

Новости онлајн

12. 09. 2021. у 12:02

ПРЕМА новој студији, Сунчева олуја, која се догађа једном у веку, могла би изазове „интернет апокалипсу“.

ПРЕТИ НАМ ИНТЕРНЕТ АПОКАЛИПСА: Сунчева олуја, која се догађа једном у веку, могла би да изазове бројне проблеме

Фото: ЕПА

Оптичке линије велике удаљености и каблови испод вода, као део глобалне интернет инфраструктуре посебно су рањиви.

Јака соларна олуја, која се дешава једном у приближно 100 година, могла би катастрофално утицати на технологију на Земљи и гурнути свет у „интернет апокалипсу“, каже се у новој студији.

Земљино магнетно поље штити нас од соларног ветра, који се састоји од наелектрисаних честица које струје са Сунца.

Међутим, једном у 80 до 100 година, услед природног животног циклуса Сунца, ови ветрови постају соларне олује које би могле изазвати катастрофалне прекиде интернета на целој Земљи и трајати неколико месеци, каже студија, представљена на СИГЦОММ 2021 – конференцији АЦМ групе, ученог друштва за рачунарство.

Сунце ротира попут огромног ватромета, док одашиље ерупције у свемир у свим правцима. Ако се нека од њих запути ка Земљи, и има магнетно поље супротно магнетном пољу Земље – поља се мешају. Када соларна олуја прође, део Земљиног магнетног поља остане искривљен и личи на дугачак реп.

То искривљено магнетно поље повлачи убрзано наелектрисане честице ка Земљи, које ударају у више слојеве атмосфере, загревају се и производе светлосни феномен – северну и јужну поларну светлост.

Искривљено Земљино магнетно поље има, међутим, и друге значајније последице.
Ново истраживање је представила Санџита Абду Џоти са Калифорнијског универзитета, на основу којег је процењивана тренутна интернет инфраструктура у односу на екстремне временске догађаје у свемиру.

Утврђено је да су далеководна оптичка влакна и подводни каблови, који су витални део глобалне интернет инфраструктуре, осетљиви на струје које у Земљиној кори производе соларне олује, познате и као избацивање короналних маса (ЦМЕ).
„Коронално избацивање масе укључује емитовање електрично наелектрисане материје и пратећег магнетног поља у свемир. Када удари у Земљу, он ступа у интеракцију са Земљиним магнетним пољем и производи геомагнетски индуковане струје (ГИЦ) на кори“, објаснила је др Џоти. Струја из ових соларних олуја може оштетити и далеководе, напомиње се у студији.

- У интернет кабловима, који се данас користе за велике удаљености, оптичко влакно је имуно на геомагнетски индуковане струје. Али ови каблови такође имају репетиторе са електричним напајањем у интервалима од приближно 100 километара, који су подложни оштећењима - додала је.

Иако вероватноћа да ће се такви догађаји заиста и десити варира од 1,6 до 12 одсто могућности у једној деценији, Џоти каже да се шансе повећавају током периода максималне активности Сунца у циклусу раста и опадања. На срећу, каже др Џоти, савремени технолошки напредак поклопио се са периодом слабе соларне активности.

Међутим, с обзиром на то да се очекује да ће Сунце постати активније у блиској будућности, она каже да тренутна интернет инфраструктура није тестирана на стрес услед јаких соларних догађаја.

- Укратко, немамо појма колико је тренутна интернет инфраструктура отпорна на претњу коју носи избацивање короналних маса - написала је у твиту.

Додала је да су се последње велике соларне олује догодиле 1859. и 1921. године. Студије су документовале значајне штете које су те соларне олује нанеле тадашњој комуникационој мрежи – телеграфској.

Тренутни соларни циклус, каже студија, има потенцијал да буде један од најјачих до сада.
Истраживање такође указује на то да утицај соларних олуја неће бити уједначен широм света.

Наводи се да се интернет инфраструктура на вишим географским ширинама, изнад Екватора, суочава са већим ризиком, док САД имају велики ризик да буду „комуникационо прекинуте“ од Европе, док је већа вероватноћа да ће Азија задржати повезаност.

Студија наглашава потребу разматрања ризика од соларних олуја приликом дизајнирања и имплементације инфраструктуре интернета и апликација, и позива на бољу анализу отпорности на глобалној мрежи, преноси РТС.
 

Бонус видео:

КАДА ЈЕ ВРУЋИНА, ЛИЧИ НА САХАРУ: Слано језеро, а у војвођанској равници

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.

15. 12. 2024. у 12:00

Коментари (2)

КОНКУРС ЗА МАЛЕ ДОМАЋЕ ПРОИЗВОЂАЧЕ: Mercator-S вас позива да постанете део бренда „укуси мога краја“