МЕЂУНАРОДНИ ДАН ЖЕНА И ДЕВОЈАКА У НАУЦИ: Прилика за промовисање и признавање њихове улоге и значаја
МЕЂУНАРОДНИ дан жена и девојака у науци (11. фебруар) има за циљ да промовише родну равноправност и оснаживање жена и девојака у науци и технологији, као и да подигне свест о њиховој улози и значају за друштво.
Науци и технологији се често приписује кључна улога у развоју и напретку човечанства. Иза ових достигнућа, наравно, стоје људи који су посвећени истраживању, откривању и иновирању. Међу тим људима, жене и девојке су често биле запостављене или дискриминисане, упркос њиховом значајном доприносу науци и технологији. Зато је важно обележавање Међународног дана жена и девојака у науци, који је установљен 11.фебруара 2015. године од стране Уједињених нација, како би се подстакло и прославило учешће жена и девојака у науци и технологији, али уједно и указало на изазове и препреке са којима се оне суочавају.
9.Међународна скупштина жена и девојака у науци која је ове године одржана у седишту УН у Њујорку имала је за главну тему: „Жене и девојке у научном руководству, нова ера за одрживост“, а као под тему „Мисли науку... Мисли на мир“.
Догађај је окупио лидере и стручњаке из целог света, представнике међународних организација и приватног сектора како би разговарали о женском лидерству у постизању три стуба одрживог развоја, а то су економски просперитет, социјална правда и еколошки интегритет.
Овај дан је такође прилика да се ода почаст онима које су биле пионирке или инспирација у овим областима.
Неки од примера су:
- Марија Кири, прва жена која је добила Нобелову награду за физику и хемију, и прва особа која је добила две Нобелове награде у различитим областима, за своја открића у области радиоактивности.
- Ада Лавлејс, прва програмерка у историји, која је осмислила алгоритам за прву механичку рачунарску машину, познату као аналитички мотор.
- Росалин Френклин, британска биофизичарка која је направила кључне доприносе у разумевању структуре ДНК, РНК и вируса, користећи технику рендгенске кристалографије.
- Вера Рубин, америчка астрономкиња која је открила доказе за постојање тамне материје у свемиру, посматрајући ротацију галаксија
- Валентина Терјешкова, прва жена и прва цивилна особа која је летела у свемир, на совјетској мисији Восток 6, 1963. године.
- Џоселин Бел Бернел, британска астрофизичарка која је открила први пулсар, врсту ротирајуће неутронске звезде која емитује радио таласе.
- Рита Леви Монталћини, италијанска нобеловка позната по свом раду у неуробиологији, за откриће фактора раста нервних ћелија, који су кључни за развој и одржавање нервног система.
- Вандана Шива, индијска научница и активисткиња која се бави питањима биодиверзитета, екологије, пољопривреде и женских права, и која је основала Фондацију за истраживање науке, технологије и екологије.
- Џенифер Дуда, америчка биохемичарка и молекуларна биолошкиња која је добила Нобелову награду за хемију за развој методе за уређивање гена, познате као ЦРИСПР-Цас9, која омогућава прецизне и ефикасне промене у ДНК.
Ови примери показују да су жене и девојке способне и талентоване за науку и технологију, и да могу да дају значајне доприносе у решавању различитих проблема и изазова који се тичу човечанства и планете.
Упркос недостатку вештина у већини технолошких области које су покретале Четврту индустријску револуцију, жене и даље чине само 28% дипломираних инжењера и 40% дипломираних ИТ стручњака.
Међутим, жене и девојке се и даље суочавају са многим препрекама и изазовима који ограничавају њихово учешће и напредак у науци и технологији.
Неки од тих изазова су:
- Родни стереотипи и предрасуде који утичу на то како жене и девојке виде себе и како их други виде у науци и технологији, и који могу да смање њихово самопоуздање, интересовање и мотивацију за ове области.
- Недостатак подршке и подстицаја од стране породице, школе, друштва и институција, који могу да утичу на то да жене и девојке немају довољно прилика, ресурса, ментора и узора за укључивање и усавршавање у науци и технологији.
- Дискриминација и неједнакост на тржишту рада, која се огледа у томе да су жене и девојке мање плаћене, мање заступљене, мање признате и мање подржане у науци и технологији, у поређењу са мушкарцима, и да се суочавају са већим изазовима у усклађивању професионалног и приватног живота.
- Недостатак видљивости и признања за рад и достигнућа жена и девојака у науци и технологији, који доводи до тога да се њихов допринос занемарује, потцењује или присваја, и да се не уважавају њихови гласови и перспективе у доношењу одлука и креирању политика у овим областима.
Међународни дан жена и девојака у науци је важан дан за подсећање на то да су жене и девојке неопходан део наше научне и технолошке заједнице, и да заслужују да буду поштоване, подржане и признате за свој рад и допринос.
Овај дан је такође прилика да се подстакну и охрабре жене и девојке да се баве науком и технологијом, и да остваре своје потенцијале и амбиције у овим областима. На крају, овај дан је позив за акцију за све нас да се укључимо у промовисање и стварање родно равноправног и инклузивног окружења у науци и технологији, које ће омогућити да се искористе сви расположиви таленти и ресурси за добробит човечанства и планете.
БАЈДЕН ХИТНО ПОВЛАЧИ ПОТЕЗ ЗБОГ УКРАЈИНЕ: Све мора бити готово пре него што Трамп ступи на дужност
АДМИНИСТРАЦИЈА одлазећег америчког председника Џоа Бајдена планира хитно да пошаље Украјини последњих шест милијарди долара помоћи.
06. 11. 2024. у 23:32
НАЈЈАЧА СИЛА ЕВРОПЕ НА УДАРУ: Трамп већ запретио - "Платићете високу цену!"
ДОНАЛД Трамп изјавио је прошле недеље како ће Европска унија морати да плати "високу цену" јер није куповала довољно америчких извозних производа. Део европских економиста и банкара упозорава како би победа Доналда Трампа могла изазвати трговински рат који би затим "гурнуо економију еврозоне из спорог раста у потпуну рецесију".
06. 11. 2024. у 20:03 >> 20:04
НА ВЕНЧАЊУ САМ БИЛА НАЈТУЖНИЈА ЖЕНА: Ивана је открила невероватне тајне породице Трамп
У СВОЈОЈ књизи "Raising Trump", Ивана Трамп, прва супруга Доналда Трампа, поделила је фасцинантне приче о породици Трамп које ће вас засигурно изненадити – јер када Ивана одлучи да исприча све, она заиста исприча све.
07. 11. 2024. у 13:21
Коментари (0)