СВЕТСКИ ДАН БУДУЋНОСТИ: Како да створимо бољи свет за све

Кристина Шпирковић

05. 12. 2023. у 10:00

НА Генералној конференцији УНЕСЦО, 2021 године, једногласно је усвојен 2. децембар као „Светски дан будућности".

СВЕТСКИ ДАН БУДУЋНОСТИ: Како да створимо бољи свет за све

Foto: Shutterstock

Будућност је нешто што нас све занима и интригира. Шта ће се десити са нашом планетом, нашим друштвом, нашом културом, нашом технологијом, нашом науком? Како ћемо се прилагодити новим изазовима и искористити нове прилике? Како ћемо очувати наше вредности и идентитет? Како ћемо остварити наше снове и аспирације?

Ова и многа друга питања су она која нас покрећу и мотивишу да размишљамо о будућности и да учествујемо у њеном стварању. Зато је Светски дан будућности, који се одржава сваке године 04. децембра важан и значајан догађај који нас подсећа на нашу одговорност и моћ да утичемо на ток историје.

Одржив свет је онај који поштује и штити природне ресурсе и животну средину. Праведан свет је онај који обезбеђује једнакост и достојанство за све људе, који елиминише сиромаштво и дискриминацију, који промовише људска права и демократију. Миран свет је онај који решава конфликте и несугласице на ненасилан и дијалогом, који спречава ратове и тероризам, који гради мостове и сарадњу међу нацијама и културама. Инклузиван свет је онај који прихвата и вреднује различитост и мултикултуралност, који подржава и укључује маргинализоване и рањиве групе, који подстиче и омогућава партиципацију и допринос свих грађана. Креативан свет је онај који подстиче и награђује иновацију и стваралаштво, који подржава и финансира науку и образовање, који охрабрује и инспирише уметност и културу. Срећан свет је онај који задовољава и унапређује основне и више потребе људи, који промовише и шири позитивне емоције и вредности, који омогућава и подржава лични и колективни развој и благостање.

Foto: Shutterstock

Ова визија будућности није утопија или фантазија. Она је реална и остварива, ако се потрудимо и радимо заједно. Већ постоје многи примери и докази који показују да је могуће направити позитивне промене и постићи боље резултате у различитим областима и секторима. Например, према извештају Уједињених нација, глобална стопа екстремног сиромаштва је опала са 36% у 1990. години на 10% у 2015. години.

Према извештају Међународне агенције за обновљиву енергију, глобална производња обновљиве енергије је порасла са 19% у 2010. години на 26% у 2018. години. Према извештају Института за економију и мир, глобални индекс мира је порастао за 0,09% у 2019. години, што значи да је свет постао мало мирнији него претходне године.

Ови и други примери показују да је могуће направити напредак и побољшати квалитет живота за милионе људи.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕВРОПА РАЗМАТРА СЛАЊЕ 100.000 ВОЈНИКА У УКРАЈИНУ: Трамп одбио предлог - познато из којих земаља би их било највише

ЕВРОПА РАЗМАТРА СЛАЊЕ 100.000 ВОЈНИКА У УКРАЈИНУ: Трамп одбио предлог - познато из којих земаља би их било највише

ЕВРОПСКЕ нације разматрају слање војних снага у Украјину у случају прекида ватре или постизања мировног споразума, потврдили су Ројтерсу званичници и дипломате. Разлог је једноставан - новоизабрани амерички председник Доналд Трамп јасно је ставио до знања да неће слати америчке војнике у ту земљу како би гарантовали безбедност, потврдили су Ројтерсу званичници и дипломате.

18. 12. 2024. у 17:42

УТИЦАЈ ОРЕШНИКА НА ЛОНДОН: Руски амбасадор – Натерани су да заузму уравнотеженији став

УТИЦАЈ ОРЕШНИКА НА ЛОНДОН: Руски амбасадор – Натерани су да заузму уравнотеженији став

ЛАНСИРАЊЕ руске балистичке ракете средњег домета „орешник“ на територију Украјине натерало је Лондон да заузме уравнотеженији став по питању извођења напада оружјем дугог домета у дубину руске територије, изјавио је амбасадор Русије у Великој Британији Андреј Келин.

18. 12. 2024. у 17:25

Коментари (0)

НОВИ РЕД ВОЖЊЕ СРБИЈАВОЗА СТУПИО НА СНАГУ У НЕДЕЉУ, 15. 12. 2024.