СВЕТСКИ ДАН БУДУЋНОСТИ: Како да створимо бољи свет за све
НА Генералној конференцији УНЕСЦО, 2021 године, једногласно је усвојен 2. децембар као „Светски дан будућности".
Будућност је нешто што нас све занима и интригира. Шта ће се десити са нашом планетом, нашим друштвом, нашом културом, нашом технологијом, нашом науком? Како ћемо се прилагодити новим изазовима и искористити нове прилике? Како ћемо очувати наше вредности и идентитет? Како ћемо остварити наше снове и аспирације?
Ова и многа друга питања су она која нас покрећу и мотивишу да размишљамо о будућности и да учествујемо у њеном стварању. Зато је Светски дан будућности, који се одржава сваке године 04. децембра важан и значајан догађај који нас подсећа на нашу одговорност и моћ да утичемо на ток историје.
Одржив свет је онај који поштује и штити природне ресурсе и животну средину. Праведан свет је онај који обезбеђује једнакост и достојанство за све људе, који елиминише сиромаштво и дискриминацију, који промовише људска права и демократију. Миран свет је онај који решава конфликте и несугласице на ненасилан и дијалогом, који спречава ратове и тероризам, који гради мостове и сарадњу међу нацијама и културама. Инклузиван свет је онај који прихвата и вреднује различитост и мултикултуралност, који подржава и укључује маргинализоване и рањиве групе, који подстиче и омогућава партиципацију и допринос свих грађана. Креативан свет је онај који подстиче и награђује иновацију и стваралаштво, који подржава и финансира науку и образовање, који охрабрује и инспирише уметност и културу. Срећан свет је онај који задовољава и унапређује основне и више потребе људи, који промовише и шири позитивне емоције и вредности, који омогућава и подржава лични и колективни развој и благостање.
Ова визија будућности није утопија или фантазија. Она је реална и остварива, ако се потрудимо и радимо заједно. Већ постоје многи примери и докази који показују да је могуће направити позитивне промене и постићи боље резултате у различитим областима и секторима. Например, према извештају Уједињених нација, глобална стопа екстремног сиромаштва је опала са 36% у 1990. години на 10% у 2015. години.
Према извештају Међународне агенције за обновљиву енергију, глобална производња обновљиве енергије је порасла са 19% у 2010. години на 26% у 2018. години. Према извештају Института за економију и мир, глобални индекс мира је порастао за 0,09% у 2019. години, што значи да је свет постао мало мирнији него претходне године.
Ови и други примери показују да је могуће направити напредак и побољшати квалитет живота за милионе људи.
ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете
СРПСКА православна црква (СПЦ) сутра слави Крстовдан, као успомену на прве хришћане који су примили веру на самом почетку хришћанске проповеди. Потом следи Богојављење, па Јовањдан.
17. 01. 2025. у 15:55
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ФИЈАСКО У САД: Тестирали НАЈМОЋНИЈУ ракету, летелици испао део - РАСПАЛА се (ВИДЕО)
Извршни директор компаније Илон Маск на платформи Икс је објаснио да је прелиминарна анализа указала на цурење горива које је узроковало повећање притиска изнад зида мотора.
17. 01. 2025. у 14:48
Коментари (0)