АЕРОДРОМИ БУДУЋНОСТИ: Како одрживе праксе обликују ваздухопловство

Кристина Шпирковић

30. 12. 2024. у 20:57

СУОЧЕНИ са глобалним изазовима климатских промена, ваздухопловна индустрија се све више окреће ка одрживим праксама како би смањила свој еколошки отисак.

АЕРОДРОМИ БУДУЋНОСТИ: Како одрживе праксе обликују ваздухопловство

Фото: Shutterstock

Одрживо ваздухопловство постаје кључно у смањењу емисије угљен-диоксида (ЦО2) и других штетних гасова, уз истовремено одржавање економске ефикасности и сигурности путника. У овој транзицији, аеродроми играју кључну улогу, будући да су чворишта која повезују ваздухопловне активности са локалним заједницама и глобалним мрежама.

Ваздухопловство тренутно доприноси око 2% глобалних емисија ЦО2, али се очекује да ће се тај проценат повећати са растом броја путника. Због тога, индустрија мора пронаћи начине да смањи емисије кроз иновације и имплементацију нових технологија.

Коришћење одрживих авио-горива (САФ) један је од кључних фактора у смањењу емисија. САФ горива се производе од обновљивих извора, попут биомасе, и могу смањити емисије ЦО2 за чак 80% у поређењу са конвенционалним горивима. Међутим, њихова производња и дистрибуција још увек су изазов, због чега се траже глобални стандарди и подршка влада.
Електрични и хибридни авиони такође представљају будућност одрживог ваздухопловства. Иако су ови авиони још у фази развоја и тестирања, они обећавају значајно смањење емисија, посебно на краћим летовима. Произвођачи попут Аирбуса и Боеинга већ раде на прототиповима који би могли постати реалност у наредних десетак година.
Аеродроми су капија у наш свет и први утисак путника о дестинацијиј

Аеродроми имају кључну улогу у овој транзицији, јер представљају улазне и излазне тачке за милионе путника и тона терета годишње. Да би смањили свој еколошки отисак, аеродроми широм света уводе низ одрживих пракси.

Ефикасне зелене иницијативе укључују енергетски ефикасну инфраструктуру, усвајање обновљивих извора енергије и програме смањења отпада. Ове иницијативе су вођене одрживим горивом за ваздухопловство, флотом електричних возила и коришћењем паметних технологија.

Енергија и инфраструктура: Многи аеродроми прелазе на коришћење обновљивих извора енергије, попут соларних панела и ветропаркова. Пример за то је амстердамски аеродром Сцхипхол, који користи 100% зелену енергију из ветроелектрана. Поред тога, модернизација инфраструктуре, укључујући енергетски ефикасне зграде и осветљење, доприноси смањењу потрошње енергије.

Смањење отпада: Програми рециклаже и смањење употребе пластике постали су стандард на многим аеродромима. Увођењем дигиталних технологија, аеродроми смањују потребу за папирним картама и другим материјалима, чиме се додатно смањује отпад.

Транспорт и повезаност: Промоција јавног превоза и електричних возила за путовање до и са аеродрома помаже у смањењу емисија. Аеродроми као што је Хеатхроw у Лондону уводе електричне аутобусе и возила за унутрашњи превоз, чиме доприносе чистијем ваздуху у околини.


Заједнички напори и будућност

Да би одрживо ваздухопловство постало стварност, потребна је сарадња између влада, индустрије, академских институција и невладиних организација. Међународне организације попут Међународне организације цивилног ваздухопловства (ИЦАО) и Међународног удружења за ваздушни саобраћај (ИАТА) играју кључну улогу у постављању стандарда и подстицању иновација.

У будућности, одрживо ваздухопловство неће бити само опција, већ нужност. Аеродроми као кључни играчи у овој транзицији морају наставити да предводе применом зелених технологија и одрживих пракси, како би обезбедили бољу и чистију будућност за све нас.
 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (0)

ВАТРА ЈЕ НА САМО ДВА БЛОКА ОД НАС: Нина Сеничар са породицом хитно евакуисана из свог дома у Лос Анђелесу