ОЛИМПИЈСКИ КРУГОВИ НА ЗЕМУНСКОМ КЕЈУ: Париска прича о одрживости и највећих светских догађаја сеже до Србије
"НАЈЗЕЛЕНИЈЕ игре икада", у Паризу с краја јула до средине августа цивилизацијски су есеј о одрживости у временима спектакла. Французи су преполовили угљенични отисак из Лондона 2012. и Рија 2016. са њихових просечних 3,5 милиона тона CO2 на око 1,75 милиона тона, али овај податак значи само промену једначине тешког рачуна који већина нас не разуме.
Са стране разума обичног човека импресивније звучи чињеница да Парижани нису градили "славу" из почетка него је преко 90 одсто грађевина за спортисте, туристе и новинаре у ствари простор који је већ постојао.
које ће користити Париз су постојеће локације или привремене структуре.
Новоизграђени пројекти укључују центар за водене спортове и село спортиста у департману
Као што рече Џорџина Гренон, директорка за изврсност у области животне средине за Париз 2024: Најважнија одлука коју смо донели је да не градимо јер Паризу заиста, то знају они који су посетили град на Сени, не треба "надоградња".
Прича о "одлуци" јесте олимпијска париска прича за златну медаљу. Она има свој пандан и у нашој Србији
Када је пре четири деценије група ентузијаста одлучила да поврати живот птици белоглавом супу, све је било против њих. И ратови и беспарица и очај - данас се то зове "поликриза". Пре четири деценије, у Србији се пар орнитолога „усудило“ да размишља заједно са малом групом еколошких ентузијаста планинара.
Данас имамо олимпијски резултат: За Србе света птица која се налазила на грбовима и Немањића и Мрњавчевића и Лазаревића и Црнојевића данас је поново заштитни знак наше земље.
Од два заостала пара величанствених птица у кањону Увца, између планина Јавор и Златар, данас их је преко 600!
Где год на Балкану или средњој Азији виде ову птицу - орнитолози знају да је из Србије. Да. На Увцу су се људи организовали и "усудили" да би данас имали резултат.
Архитекта Лауре Мериауд пројектовала је Центар валовитог дрвеног крова, ремек-дело амбијенталног "уклапања" у постојеће, односно као некад.
Кревети од тврдог картона или сточићи или полице у Олимпијском селу од употребљених тениских лоптица су овде "спектакл" по коме ће се Игре памтити.
Пре неких 15 година у децембру на Дунаву, крај Лучке капетаније "пало" је јато лабудова - не веће од 15 птица. Раније никад нису зимовале ту. Данас њихова колонија броји стотине.
Једначина о одрживости у земунском случају укључила је "непознату" која се метафизички, трансцедентно дефинише као"љубав".
Стручњаци за птице, орнитолози, долазак и останак лабудова на зимовнику "где им место није" тумаче обостраном љубављу, емоцији која се развила између људи и животиња коју би најправилније могли назвати енергија самодржања.
У Холивуду су „по љубави“ снимили филм Пети елемент!
И када смо код Дунава, као да смо код париске Сене.
олимпијско купање, а у ствари показало се да није.
У Сени данас плива 30 врста риба, а пре девет година биле су само три!
То је љубав - "париска", "увачка" и "земунска"!
Лекцију о одрживости париске олимпијаде непосредно пре отварања држао је Antoine du Souich, директор стратегије и иновација у инфраструктури француских домаћина:
- У Олимпијском селу, станови за спортисте биће претворени у домове, а најмање трећина ће бити намењена јавном становању у предграђима северно од Париза, укључујући Saint-Ouen, Saint-Denis и L'Ile Saint Denis. Локација укључује сопствени мини-центар за третман воде који ће сакупљати и пречишћавати отпадне воде које се могу користити у баштама.
- Eкспериментална зграда, позната као "зграда циклуса", користиће пречишћену кишницу за своје тоалете, који су дизајнирани да одвајају урин и фекалије који се затим могу претворити у ђубриво. И то је једноставно корак на путу, на новом начину изградње за сутра - рекао је Антоине.
И заиста, Париз је "погурао колико год је могао" промену начина на који се спортски и неспортски догађаји воде. Повезали су спортске објеката на електричну мрежу, а избацили масивне дизел-генераторе на које се стадиони обично ослањају.
До следећих Игара, невероватне вести о одрживости из Земуна и са Увца
Најмање један пар прелепих белих птица, када им је у води хладно, а напољу топлије, изађе из реке и легне посред шеталишта. Људи их не заобилазе него причају са њима. Овај пар лабудова су вероватно две птице са највише имена на свету - сви им другачије тепају.
А на Увцу је главни "белоглави" Дарко. Он је нестао из станишта далеке 2007. а вратио се заувек 2023. Где је лутао 15 година само он зна, али се вратио на станиште љубави.
На крају, и за наук: Птицама са Увца одвајкада се на нашем поднебљу приписују разне моћи.
У народу се верује да види у будућност, да живи 500 и више година и да је весник између
света богова, људи и подземља. Он је праведан и никад не убија плен, већ долази по "своје".
Верује се да предводи олује...
Да би се избегле олује и несреће, прво се треба "усудити". О неизбежном петом елементу може да се учи у Србији.
ДРАМА У ФРАНЦУСКОЈ: Масовна пуцњава, учествовало неколико стотина људи
У МАСОВНОЈ пуцњави повезаној с трговином дрогом у западној Француској, тешко је повређено петоро људи, међу којима и један тинејџер, рекао је министар унутрашњих послова Бруно Ретаиллеау, пише Гардијан.
01. 11. 2024. у 11:25
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
ХРВАТ УГЛЕДАО СРПСКУ ЗАСТАВУ НА ПОДУ: Одмах упалио камеру и урадио ово - због његовог потеза се усијале мреже (ВИДЕО)
ИВАН из Хрватске одушевио је читав регион када је једним малим гестом показао како је мало потребно а јако лепо, држати се оне чувене реченице "воли своје, поштуј туђе".
01. 11. 2024. у 10:24 >> 10:28
Коментари (0)