ОДРЖИВОСТ У ЕНЕРГЕТСКОМ СЕКТОРУ: Заједничким напорима и синергијом обезбедићемо бољу будућност
ОДРЖИВОСТ у енергетском сектору је веома важна тема која се односи на начин производње, дистрибуције и потрошње енергије у складу са еколошким, економским и социјалним циљевима.
Одржива енергија је она која се заснива на обновљивим изворима, као што су Сунце, ветар, вода и биомаса, који не испуштају штетне емисије гасова са ефектом стаклене баште и не смањују залихе природних ресурса. Одржива енергија такође подразумева енергетску ефикасност, односно смањење потрошње енергије уз очување квалитета живота и раста привреде. Енергетска одрживост је изазов за многе земље, посебно оне које су зависне од увоза фосилних горива, као што су нафта, гас и угаљ, који су скупи, нестабилни и штетни по животну средину . Достизање задовољавајућег степена одрживости захтева промену енергетске парадигме, односно прелазак са централизованог, прљавог и неефикасног система на децентрализован, чист и интелигентан систем.
Ови кораци подразумевају улагање у развој и примену нових технологија, инфраструктура и политика које ће омогућити већу производњу и коришћење обновљиве енергије, боље управљање потражњом и мрежом, те веће учешће грађана и заједница у енергетској транзицији.
Енергетска одрживост има бројне предности за друштво и околину, као што су:
- смањење зависности од увоза енергије и повећање енергетске безбедности и суверенитета;
- смањење трошкова енергије и повећање конкурентности привреде;
- смањење емисија гасова са ефектом стаклене баште и допринос борби против климатских промена;
- стварање нових радних места и прилика за развој локалних и руралних подручја;
- побољшање квалитета ваздуха и здравља становништва;
- повећање социјалне правде и солидарности у приступу енергији.
Иако је кључна за постизање циљева одрживог развоја, представља и изазов који захтева сарадњу и координацију свих актера, на локалном, националном, регионалном и глобалном нивоу.
То укључује владине институције, регулаторна тела, енергетске компаније, финансијске институције, научне и образовне установе, цивилно друштво, медије и ширу јавност. Сваки од ових актера има своју улогу и одговорност у промовисању и спровођењу енергетске одрживости, кроз законодавни, регулаторни, инвестициони, истраживачки, едукативни, информативни и партиципативни оквир.
Шта то значи у пракси проверили смо у једној од наших највећих енергетских компанија – НИС-у. Они наводе да портфолио пројеката НИС-а узима у обзир приоритет енергетске транзиције у Србији, те компанија реализује пројекте који, између осталог, доприносе остварењу циљева смањења емисије угљеника на нивоу Париског споразума. Иако су нафта и гас и даље основни бизнис НИС-а, у компанији раде на иновативним технологијама, диверзификацији пословања и употреби обновљивих извора енергије. Тако су до сада на 15 бензинских станица компаније у Србији уграђени соларни панели који штеде енергију, али дају и значајне еколошке користи. Годишње смањење емисија ЦО2 на тим објектима компаније процењује се на више од 600 тона.
Поред тога, компанија је у сарадњи са партнерима изградила модерну термоелектрану-топлану у Панчеву, где се топлотна и електрична енергија производе из еколошки чистијег горива – природног гаса. У НИС-у истичу и да су од 2013. године реализовали програм когенерације путем ког се гас који је раније спаљиван на бакљи сада користи за производњу топлотне и електричне енергије. Обе врсте енергије се користе за потребе компаније, али се струја продаје и на тржишту, тако да НИС има финансијске ефекте овог програма. Ту су, наравно, и позитивни ефекти на заштити животне средине јер се смањују емисије гасова у атмосферу. У НИС-у наводе да ће у наредном периоду радити и на пројекту ветропарк, даљој изградњи соларних панела на својим објектима, као и на пројектима искоришћења и складиштења угљен-диоксида.
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
КО ЋЕ ЗАМЕНИТИ ЖИКУ ЈАКШИЋА? "Ја најбоље знам шта желим од тога"
"СИГУРАН сам да нико не може да задовољи моје захтеве и визију како ја то замишљам."
21. 01. 2025. у 19:19
Коментари (0)