СВЕТСКИ ДАН ОКЕАНА: Да наша планета остане плава
ДАНАС се обележава Светски дан океана. Око 70% површине наше планете покривено је водом, чији становници чине 94% укупног живота на Земљи. Океани су колевка живота и чине плућа Земље, зато их је неопходно чувати.
Светски дан океана обележава се 8. јуна сваке године широм света. Океани чине преко 70% планете и неопходни су за одржавање живота на планети. Њихова деградација би могла да дестабилизује расположивост природним ресурсима на Земљи.
Према УН, океани производе преко 50% кисеоника на планети и дом су највећег дела биодиверзитета Земље. Они су главни извор протеина за више од милијарду људи широм света. До 2030. године, око 40 милиона људи ће зарађивати за живот радећи у индустријама које имају везе са океанима. Океани такође апсорбују скоро 30 процената угљен-диоксида који производе људи, што помаже у ублажавању глобалног загревања.
Океану је сада потребна подршка
У модерно доба океани су све више изложени негативним ефектима антропогених активности. Услед прекомерног риболова 90% популација великих риба у океанима је нестало, а 50% одсто коралних гребена је уништено као резултат непромишљених људских активности. Тренутно узимамо више из океана него што се може природно обновити.
Најмање 14 милиона тона пластике заврши у океану сваке године. Са 80% заступљености, пластични остаци су тренутно најчешћа врста смећа у океанима.
Споразум о отвореном мору
04.03.2023. године, делегати УН постигли су историјски споразум о заштити морског биодиверзитета у међународним водама. Према споразуму о отвореном мору, 30 одсто мора биће у заштићеном подручју до 2030. године.
Светски дан океана обележава се сваке године као подсетник на разарања изазвана људским активностима и позив на акцију за заштиту наших океана.
Тема овогодишњег Светског дана океана је промена плиме и осеке.
Сврха Дана је информисање јавности о утицају људских акција на океан, развој светског покрета грађана за океан и мобилисање и уједињење светске популације на пројекту одрживог управљања светским океанима.
Ове године, прослава Светског дана океана ће бити организована у седишту УН у Њујорку и биће емитована уживо.
Светски океан у 2022. години најтоплији у историји мерења
- У 2022. години Светски океан је био најтоплији у историји мерења, наводи се у најновијој студији Националне администрације за океане и атмосферу САД и додаје да то показује огроман утицај емисија штетних гасова које производи људска активност на климу - пише Гардијан.
Наводи се да се више од 90% свих штетних емисија гасова који узрокују ефекат стаклене баште апсорбује у океанима.
У студији се наводи да су океани апсорбовали око 10 зетаџула више топлоте 2022. него 2021. године, што је еквивалентно да свака особа на Земљи користи 40 фенова за косу свакодневно.
Истраживање је обухватило и мерење салинитета, који заједно са температуром одређује густину воде и витални је покретач циркулације океана. Показало се да је индекс варијабилности салинитета достигао рекордно висок ниво 2022. године и показао континуирано појачавање глобалног хидролошког циклуса.
- Због загревања океана и временске прилике постају екстремније, а то има огромне последице на цео свет - изјавио је један од чланова истраживачког тима професор Џон Абрамс.
Други члан истраживачког тима, професор Мајкл Ман додао је да топлији океани повећавају вероватноћу "екстремних временских прилика" и интензивнијих урагана.
- Прошле године смо могли да видимо последице овог загревања у Европи, Аустралији, а сада их видимо на западној обали САД - закључио је Ман.
Зашто је битно да заштитимо океане?
Здрав океан је један од основних услова за преживљавање. Највећи део кисеоника који удишемо долази управо из океана. Добар део исхране базира се на храни добијеној из океана. Океан је одговоран и за стабилност климе, а представља и извор могућих лекова.
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"
БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.
21. 11. 2024. у 11:45
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
ДЕСИЛО СЕ ЧУДО: Кренули да му искључе сина са апарата, отац УЛЕТЕО СА ПИШТОЉЕМ у болницу (ВИДЕО)
ЛЕКАРИ су рекли да за њега више нема наде и наложили су да се искључи с апарата за одржавање виталних функција, али то његов отац није могао да дозволи, упркос томе што се младићева мајка, Пикерингова бивша супруга, сагласила са докторима.
21. 11. 2024. у 15:31
Коментари (0)