Кина своју климатску борбу води до кровова

Новости онлајн

28. 03. 2023. у 19:16

НА КРОВУ свог дома поред поља зеленог лука и пшенице у кинеској провинцији Шанкси, Ли Лифенг је поставио десетине соларних панела који блистају на зимском сунцу. У протеклих пет година, он је био међу више од 2,4 милиона кинеских власника кућа који су сваки чинили свој мали део у чишћењу највећег светског извора емисије угљеника који загрева планету.

Кина своју климатску борбу води до кровова

В.Ћ.

Већина те кровне соларне енергије додата је у протекле две године, пошто је Кина понудила подршку локалним властима да појачају инсталације и подигла цене електричне енергије предузећима, чинећи производњу сопствене струје привлачнијом. Резултирајући бум обновљивих извора енергије довео је до тога да је Кина прошле године изградила више соларне енергије мањег обима од укупног новог капацитета чисте енергије у било којој другој земљи. Отприлике један од сваких пет панела инсталираних широм света 2022. године био је постављен на кинеску кућу или посао.

За Лија, одлука је била финансијска. Овај 52-годишњак поседује продавницу резанаца и две куће у низу око сат времена изван Сијана у централној Кини. Пошто се један син спрема да се ожени, а други се спрема за колеџ, он и његова жена желели су да обезбеде још један извор прихода пре него што оду у пензију.

Од повезивања свог првог панела на мрежу почетком 2018. године, Лијева породица је зарадила више од 62.000 јуана (8.963 долара) продајом чисте електричне енергије. „Не можете добити оволики поврат ако уложите новац у банку“, рекао је Ли.

Кина већ има највећу светску флоту за ветар и соларну енергију, али њена електрична мрежа и даље се у великој мери ослања на угаљ, најпрљавије фосилно гориво. Нагли пораст цена енергије након руске инвазије на Украјину и продужене суше које су погодиле производњу хидроелектрана навеле су Кину да повећа производњу на угаљ прошле године, чак и када се утркивала да прошири капацитете обновљивих извора енергије.

Кинески кровови су додали више чисте енергије од било које земље

Национална влада је у почетку подржавала све соларне пројекте великодушним субвенцијама које су гарантовале довољно високе исплате да инвестиције буду исплативе. Како су цене соларних панела пале, то је омогућило да програм субвенција нестане крајем 2021. године, а локалне исплате су од тада или смањене или нестале.

Уместо њих, Пекинг је покренуо пилот програм 2021. који помаже локалним самоуправама да удруже мање пројекте за велике поруџбине, привлачећи више програмера и помажу у смањењу трошкова. Градови су подстакнути да покрију скоро трећину комерцијалних зграда и петину сеоских кућа у панелима до краја 2023. године, што је изазвало невиђени процват малих соларних инсталација.

Дистрибуирани соларни погон у Кини

Лонги Греен Енерги Тецхнологи Цо., највећи светски произвођач опреме за соларну енергију, очекује да ће земља ове године додати 60 гигавата мале соларне енергије и наставити да се шири за око 20% годишње у догледној будућности, каже Ниу Јањан, који је на челу домаћи дистрибуирани фотонапонски посао. Кинеске зграде и кровови имају потенцијал да угошћују више од 1 теравата соларне енергије, скоро исте величине као цела постојећа глобална индустрија, према произвођачу.

Потражња је толико порасла да је Лонги прошле године представио своје прве панеле дизајниране посебно за кровно соларно тржиште, који су ефикаснији и естетски пријатнији.

Нису то само домаћинства. Соларне инсталације на крововима у фабрикама и пословним зградама драматично су порасле последњих година након што је несташица енергије довела до низа дуготрајних нестанка струје која је погодила производњу.

Кинеска предузећа се такође суочавају са повећаним притиском да смање емисије гасова стаклене баште, како од стране властите владе, тако и од страних клијената који желе да декарбонизирају своје ланце снабдевања усред све већег надзора инвеститора. Након широко распрострањених несташица струје крајем 2021. године, влада је дозволила комуналним предузећима да индустријским и комерцијалним корисницима наплаћују веће тарифе за струју, што је помогло да се покрене транзиција међу предузећима.

У инкубатору Иуанзхенг у индустријском парку у Си'ану, више од 300 кровних панела производи половину електричне енергије коју комплекс троши. Дом за више од 20 компанија које производе производе укључујући електронику и протетске удове, сада штеди око 42.000 јуана на рачунима за струју сваког месеца.

Панеле је инсталирала Јинзе Повер Гроуп, продавац соларне опреме и конструктор пројекта чији се дистрибуирани соларни посао удвостручио и 2021. и 2022. године.

„У 2015. били бисмо прилично срећни ако бисмо продали неколико десетина панела за дистрибуирану соларну енергију“, рекао је Лиу Јихонг, шеф развоја пројекта. „Сада је потписивање уговора за хиљаде панела као обичан дан.

Изгледи, међутим, нису сасвим сунчани. Вртоглави темпо инсталација отежавао је мрежама у неким регионима да поднесу сву нову електричну енергију произведену када сија сунце.

Шандонг, дом са највише соларне енергије на крововима у Кини, замолио је укућане да обуставе производњу током празника лунарне Нове године у јануару како би заштитили мрежу пошто је потражња за електричном енергијом опала. То је једна од неколицине провинција које пилотирају програмима спот трговања електричном енергијом како би боље управљали понудом и потражњом, а локална влада је недавно објавила правила која дозвољавају негативним ценама да обесхрабре производњу када постоји вишак електричне енергије. Све слободнија, локализована тржишта електричне енергије могла би довести до нестабилнијих цена електричне енергије - и нестабилнијих прихода за људе попут Лија.

Неки приобални региони сада захтевају или охрабрују да се нове кровне инсталације повежу са складиштем батерија, што је скупа перспектива. И док неке локалне власти спроводе сопствене шеме подстицаја, истек државних субвенција значи да су нови соларни пројекти на крововима мање профитабилни него што су били, иако су трошкови опреме пали.

„У наредних неколико година још увек има простора за огроман раст, али то ће морати да се уради на одрживији начин“, рекао је Козимо Рис, аналитичар консултантске куће Тривиум Цхина Лтд.

Ли је поновни купац када је у питању соларна енергија на крову. Пошто је већ вратио трошак од 60.000 јуана за инсталирање свог првог система, у децембру је узео зајам од скоро 100.000 јуана за изградњу другог — са потпуно новим Лонги панелима надсвођеним високо изнад његовог крова.

Ако је Ли забринут да ће преузети толики дуг док се припрема за пензију, он то не показује.

„Ми смо фармери, тако да не добијамо много од месечних пензија“, рекао је Ли. „Приходи од соларних панела ће помоћи да се смањи притисак на децу да нас обезбеде када остаримо.

БОНУС ВИДЕО: ПЕШЧАНА ОЛУЈА У ВЕЛЕГРАДУ - Лоша видљивост али и квалитет ваздуха у гарду Ланжу у Кини

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (0)

МВП бy Моззарт Спорт: Велики избор најбољих спортиста Србије!