ЧУДО ПРИРОДЕ: Птице, инсекти и битка за биодиверзитет

Novosti online

09. 10. 2024. у 13:24

СВЕТСКИ дан птица селица се обележава два пута годишње, у мају и октобру, како би се скренула пажња на дуга и често опасна путовања која милиони птица предузимају сваке године. Миграције птица нису само спектакл природе, већ и кључни показатељи здравља екосистема, те стога очување ових врста директно утиче на очување целокупног биодиверзитета.

ЧУДО ПРИРОДЕ: Птице, инсекти и битка за биодиверзитет

Foto: Predrag Kostin divlja_srbija

Птице селице сваке године прелазе хиљаде километара у потрази за бољим условима за гнежђење и храну. Ове миграције укључују сложене руте које се протежу преко континената и океана, повезујући различите делове света у једну биолошку целину.

Пример овога је амурски соко, који предузима једну од најдужих миграција међу грабљивицама. Његов лет од Азије до Африке представља прави подвиг издржљивости и прилагођавања. Поред амурског сокола, лабудови у Земуну, који се сваке године окупљају на обалама Дунава, и роде које у Србији симболизују пролеће, такође сведоче о невероватној способности птица селилаца да прелазе велике удаљености у потрази за сигурним стаништима и храном.

Ове врсте зависе од здравих екосистема, како на својим зимским стаништима, тако и на местима где се гнезде.

Foto: Predrag Kostin divlja_srbija

Угроженост птица селица

Иако миграције представљају природни феномен стар милионима година, у последњих неколико деценија птице селице су суочене са огромним претњама. Урбанизација, крчење шума, интензивна пољопривреда и климатске промене значајно су смањили доступност природних станишта. Поред тога, драматично опадање популација инсеката директно угрожава опстанак инсектоједних птица.

Светски дан птица селица 2024. године под слоганом „Заштити инсекте, заштити птице“ управо наглашава ову међузависност и позива на хитне акције за очување и обнављање природних станишта.

Кључна улога инсеката у миграцији птица

Велики број птица се ослања на инсекте да би нахранили своје потомство и стекли снагу током периода миграције. Међутим, сам феномен миграције птица је угрожен због  смањења популација инсеката у многим деловима света. Према проценама у истраживању које је објавила "Биолошка заштита" 2019. године, 40% популација врста инсеката у Европи и Северној Америци драматично се смањује, при чему пчеле, мрави и бубе нестају много брже због интензивне пољопривреде и употребе пестицида. Заштита инсеката је од суштинског значаја за очување птица селица и здравље екосистема.

Локални примери и глобална решења

Србија је дом многим врстама птица селилаца, међу којима се истичу лабудови на Дунаву и роде које гнезде широм земље. Ове птице су постале симболи природне лепоте и одрживог окружења, али њихова будућност зависи од очувања природних ресурса. Локални напори за заштиту птица укључују постављање кутија за гнежђење, заштиту влажних станишта и образовање локалних заједница о значају очувања природе.

Међутим, заштита птица селилаца захтева глобалну сарадњу. Миграционе руте повезују различите земље и континенте, те је неопходно да се државе удруже како би заштитиле заједничка природна станишта. Конвенција о миграторним врстама (ЦМС), коју подржавају Уједињене нације, игра важну улогу у промовисању међународне сарадње и доношењу мера за заштиту ових птица.

Птице селице су важан део екосистема, а њихов опстанак директно утиче на здравље наше планете. Локалне и глобалне иницијативе за очување птица и инсеката кључне су за очување биодиверзитета и одрживости животне средине. Очување природног света, који укључује птице, инсекте и њихова станишта, представља заједничку одговорност свих нас. 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ИЛОН МАСК ПОДЕЛИО СНИМАК ИСТИНЕ: НАТО је бомбардовао Београд како би распарчао Србију (ВИДЕО)

ИЛОН МАСК ПОДЕЛИО СНИМАК ИСТИНЕ: "НАТО је бомбардовао Београд како би распарчао Србију" (ВИДЕО)

МИЛИЈАРДЕР Илон Маск, власник Тесле, "Спејс Икса", друштвене платформе Икс, поделио је на свом профилу говор у којем Џефри Сакс прича о нелегалном бомбардовању Србије од стране НАТО-а.

12. 11. 2024. у 15:47

НАЈВЕЋИ ЈАТАК ЗЕМУНАЦА Она је била последња линије одбране клана - у кући крила килограме кокаина, а онда им пресудила

НАЈВЕЋИ ЈАТАК "ЗЕМУНАЦА" Она је била последња линије одбране клана - у кући крила килограме кокаина, а онда им пресудила

ПОСЛЕ убиства Ђинђића, она се представљала као Зорица Весић и купила је салаш у месту Путинци, где се једно време скривао врх земунског клана.

13. 11. 2024. у 10:23

Коментари (0)

НОВАК ЂОКОВИЋ НИЈЕ НАЈБОЉИ СВИХ ВРЕМЕНА! Стефанос Циципас забио нож у леђа Србину, ево и како (ВИДЕО)