СВЕЧАНОСТ НА МАШИНСКОМ ФАКУЛТЕТУ: Прва генерација аутоматичара прославила златни јубилеј

Љ. Б.

09. 10. 2024. у 11:30

Давне, 1974. године, мала група студената Машинског факултета у Београду закорачила је у тада још увек непознати свет аутоматског управљања и предвођена визионарством и менторством проф. др Љубомира Грујића, одважно кренула на занимљив пут, пун професионалних изазова.

СВЕЧАНОСТ НА МАШИНСКОМ ФАКУЛТЕТУ: Прва генерација аутоматичара прославила златни јубилеј

машински факултет

Педесет година касније, поново су се окупили на месту где је све почело, у учионици Завода за аутоматско управљање, у Рузвелтовој 1а.

Први документ о високошколској настави из области аутоматског управљања у машинству датира још из 1935. године, када je проф. Аћим Стевовић на Машинско-електротехничком одсеку Техничког факултета држао предавања из одељка „Регулатори и регулисање термичких машина“, први предмет из ове области на Машинском факултету је уведен 1956. године под називом „Основи регулисања са динамичким третманом проблема регулисања“. Десет година касније, на групи за производњу се уводи предмет „Аутоматизација производње, а на групи за балистику најпре се 1964. године уводи предмет „Сервомеханизми и рачунари, а 1966. године предмет „Вођење и управљање пројектила“, док „Основи регулисања са динамичким третманом проблема регулисања“ постаје обавезан за студенте свих смерова.

Катедра за аутоматско управљање основана је 1970. године. Први шеф Катедре био је проф. др Борислав Милојковић, а остали њени чланови били су: ван. проф. др Светислав Зарић, хон. доц. др Миливоје Секулић, хон. доц. др Србољуб Миновић, доц. мр Бранко Глигорић и асистенти Велимир Симоновић и Љубомир Грујић. Због изузетних потреба привреде за дипломираним инжењерима машинства за аутоматско управљање, Катедра је одмах по свом формирању покренула иницијативу за стварање Групе за аутоматско управљање. Група је формирана 1972. год., а студенти њене прве генерације су започели студије 1974. године.

Сусрет генерације, први после 50 година, био је веома емотиван. Евоциране су успомене на студентске дане, кроз различите анегдоте и брижно чуване, сада већ пожутеле фотографије. Била је то и прилика да међу собом размене своја богата животна искуства и постигнућа у каријери.

Златни јубилеј првој генерацији аутоматичара честитао је декан Машинског факултета, проф. др Владимир Поповић. „Част ми је да се обратим овим поводом. Без вас Машински факултет не постоји. Ништа не почиње нити се завршава садашњим генерацијама и тако треба да посматрамо све и у животу“, рекао је проф. Поповић.

Нагласивши да је Катедра за аутоматско управљање једна од елитних катедри на Машинском факултету, декан је присутне информисао о изузетним резултатима актуелног уписа на мастер академским студијама, посебно на смеру за аутоматско управљање. „Број пријављених студената премашио је предвиђену уписну квоту. Трећи сте по интересовању, одмах иза термотехнике и процесне технике. То много говори о вашој Катедри. Захваљујући вашем раду претходних пет деценија постали сте препознатљиви и не мислим да смо ишта лошији од Електротехничког факултета, ако нисмо и бољи“,  истакао је декан Машинског факултета.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)

СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)

СТРУЧЊАЦИ са сајта Severe Weather Europe објавили су прву дугорочну прогнозу за пролеће и открили какво време очекује Европу у марту, априлу и мају користећи два главна сезонска модела - ECMWF и UKMO.

20. 01. 2025. у 11:29

РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.

19. 01. 2025. у 10:15

Коментари (0)

НЕМА ВИШЕ МИРА Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом