СРЕБРО ЗА ИСТРАЖИВАЧА МАШИНСКОГ ФАКУЛТЕТА У БЕОГРАДУ АЛЕКСУ МИЛОВАНОВИЋА: Европска конференција о лому „ECF24” у Загребу

Љ.Б.

17. 09. 2024. у 13:12

Алекса Миловановић, студент докторских студија Машинског факултета у Београду и истраживач-сарадник у Иновационом центру Машинског факултета, освојио је другу награду за најбољи рад у конкуренцији младих научника на недавно одржаној 24. Европској конференцији о лому „ECF24” у Загребу.

СРЕБРО ЗА ИСТРАЖИВАЧА МАШИНСКОГ ФАКУЛТЕТА У БЕОГРАДУ АЛЕКСУ МИЛОВАНОВИЋА: Европска конференција о лому „ECF24” у Загребу

машински факултет

На овом престижном скупу, у организацији Европског друштва за интегритет конструкција (ESIS) и Факултета стројарства и бродоградње Свеучилишта у Загребу, учествовало је више од 600 истраживача из целог света, респоређених у пет пленарних сесија и преко деведесет тематских симпозијума.

У ужи круг за награду за најбољи рад младог научника ушло је десет радова. Прва награда припала је Магдалени Ешкињој са Универзитета у Леобену из Аустрије, Алекса Миловановић је освојио другу награду, док је Zhuo Xu, са Норвешког универзитета за науку и технологију (NTNU) у Трондхајму, добио награду за најбоље презентован рад.

Награђени рад под насловом „Утицај количине испуне на резултате жилавости лома ПЛА материјалаˮ Алекса је представио у оквиру тематског симпозијума „Интегритет адитивно произведених структураˮ.

Рад разматра употребу принципа линеарно-еластичне и еласто-пластичне механике лома на процену жилавости лома PLA пластике, која је у широкој употреби у адитивној производњи. „Манипулација унутрашње структуре једна је од предности адитивне производње али, што се тиче израчунавања параметара механике лома, тражи комбинацију ових приступа, јер мање количине испуне не задовољавају критеријуме за коришћење линеарно-еластичне механике лома“, објашњава овај млади талентовани истраживач, нагласивши да су у раду предложени нови начини у анализи резултата, а који ће детаљно бити објашњени у проширеном раду на SCI листи.

Конференцијски рад је на енглеском језику, а велику помоћ и подршку у истраживању Алекси су пружили ментор, проф. емеритус Александар Седмак и колеге Томаш Бабински из Института за физику материјала из Брна у Чешкој, др Милош Милошевић, научни саветник и Ивана Јевтић Филиповић, истраживач-сарадник из Иновационог центра Машинског факултета. Истраживање је извршено током трајања међународног Horizon2020 пројекта „SIRAMMˮ (H2020-WIDESPREAD-2018-03, број гранта 857124) на ком је Иновациони центар сарађивао са факултетима и институтима из Норвешке, Италије, Румуније и Чешке Републике, а чланак о овом пројекту објавио је и часопис Horizon – The EU Research and Innovation Magazine.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)

СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)

СТРУЧЊАЦИ са сајта Severe Weather Europe објавили су прву дугорочну прогнозу за пролеће и открили какво време очекује Европу у марту, априлу и мају користећи два главна сезонска модела - ECMWF и UKMO.

20. 01. 2025. у 11:29

РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.

19. 01. 2025. у 10:15

Коментари (0)

СКАНДАЛ: Саиграч намерно повредио Луку Јовића на тренингу?! (ВИДЕО)