СА ЧЕТИРИ ОЛИМПИЈАДЕ 18 МЕДАЉА: Сјајно лето за ђаке из Србије, на међународним такмичењима показали ко су и колико знају

ДОК цела нација очекује медаље наших спортиста са Олимпијаде у Паризу, гимназијалци су то ишчекивање "прекратили" и обрадовали нас бројним одличјима: донели су пет медаља са међународне олимпијаде из физике у Ирану (једно сребро и четири бронзе), четири са Олимпијаде из хемије у Ријаду (једну златну, две сребрне и једну бронзану), пет медаља са математичке олимпијаде у Великој Британији (четири сребрне и једну бронзану) и четири са информатичке олимпијаде за девојке у Холандији (једно сребро и три бронзе).

СА ЧЕТИРИ ОЛИМПИЈАДЕ 18 МЕДАЉА: Сјајно лето за ђаке из Србије, на међународним такмичењима показали ко су и колико знају

математичка гимназија

Тако су одличја из Исфахана донели Андреј Дробњаковић, ученик Математичке гимназије из Београда коме је припало сребро, док је бронза засијала на грудима Вукашина Бабића и Михаила Радовановића из исте ове школе. И ђаци из унутрашњости Србије осветлали су образ својих школа па је Филип Голубовић из Ирана донео бронзу у Ниш у Гимназију "Светозар Марковић", а Тадија Јелесијевић бронзу у крушевачку гимназију.

Злато је за познавање хемије из Ријада донео ученик београдске Математичке гимназије Јанко Поповић, а сребрне медаље Лазар Лазаревић из ваљевске гимназије и Богдан Егер из Осме београдске гимназије, док је Душану Ђурђевићу из гимназије у Ћуприји припала бронзана медаља.

математичка гимназија

Освајачи медаља на олимпијади из математике

И на европском тлу одржана су велика такмичења, па су на математичкој олимпијади у Великој Британији ученици Математичке гимназије, Стефан Шебез, Гвозден Лапчевић, Михаило Јанчевић и Новак Деспотовић освојили сребро, бронза је припала ђаку гимназије "Светозар Марковић" из Ниша Страхињи Сврзићу, а Стеван Радивојевић из Математичке гимназије награђен је похвалом.

Иако би се по освајачима медаља могло помислити да одличја из природних наука припадају јачем полу, то није истина, јер су се медаља домогле четири девојке на Европској информатичкој олимпијади у Холандији. Све оне истичу да припрема за овакво такмичење траје јако дуго, и да су им највећа подршка осим породице и пријатеља, професори из школе - увек спремни да помогну и дају савет.

математичка гимназија

Освајачи медаља на олимпијади из хемије

Информатичка олимпијада за девојке у Холандији прославила је четири даме, три ученице Математичке гимназије - Софију Чебашек која је добила сребрену медаљу и Иву Живковић и Ању Дожић које су освојиле бронзу, и Ирину Станишић, ученицу 8. разреда Основне школе "Свети Сава" у Крагујевцу, која је такође узела бронзу.

Један од олимпијских победника бронзани Вукашин Бабић каже нам да им је већи проблем од захтевних задатака представљао темпо путовања. Па појашњава како је то изгледало:

- Пре него што смо отпутовали на Олимпијаду у Иран, такмичили смо се на Европској олимпијади у Грузији на којој смо освојили бронзу и после мање од 24 сата одмора кренули на пут у Иран. Притом је повратак из Грузије био изузетно напоран јер смо се са бечког аеродрома враћали комбијем до Београда.

Иначе, ова деца за такмичења припремају се током целе године, то раде углавном индивидуално.

математичка гимназија

Наше ученице на инфоматичкој олимпијади за жене

- Сами се спремамо, па колико ко успе да научи, јер нажалост у нашој земљи не постоје организоване припреме - каже Вукашин Бабић.

У Ирану су највећа конкуренција били Руси и Кинези, а Вукашин наглашава да је ове године било нешто мање земаља на такмичењу него раније због бојкота западних држава:

- Било је то веома лепо искуство, упознали смо људе сличних интересовања, а и персијску културу.

За Андреја Дробњаковића, добитника сребрне медаље у Ирану, ово је невероватан успех.

- Оваква достигнућа на међународним такмичењима су врло важна за све нас, представили смо и себе и нашу државу. Медаље отварају мени лично врата за најпрестижније факултете и лабораторије у иностранству - рекао је Дробњаковић.

Она за наш лист истиче да су им највећа конкуренција, као и увек, ученици из Кине, Русије и Румуније.

- Задаци су били тешки, али смо се, ипак, успешно изборили за своје медаље - каже Андреј. - Организација је била одлична, у Исфахану смо видели веома важна културно-историјска места за Иран, попут Трга Накш-е Џахан. Поред одличне организације такмичење је било и медијски добро пропраћено, па су нам ирански медији неретко тражили интервјуе.

Овај ученик наглашава да му је велика част што је представљао Србију на највећој олимпијади из физике ове године и нада се да ће у наредном периоду кући доносити још већи број још сјајнијих медаља.

- За константно освајање медаља нама ученицима  потрбне су и адекватне припреме које имају ђаци из већине земаља, а то се пре свега односи на експриментални део такмичења, јер у теоријском делу смо на нивоу ученика који су нам и највећа конкуренција - каже Андреј и апелује на Друштво физичара Србије и надлежно министарство да ђацима омогуће континуиране припреме јер су ови успеси резултат рада и ентузијазма предметних наставника и самосталног рада ученика.

Вучевић: Напред, златна децо

У МАТЕМАТИЧКОЈ гимназији поносни су на успехе својих ђака, а директорка Мирјана Катић истиче да је овакав успех мотивација за све ученике и да медаље говоре да је ово сјајно лето.

- Сви би очекивали да се ученици наше гимназије лети одмарају, али то уопште није случај, постижу успехе на европским и светским такмичењима - рекла је Катићева.

Ђацима су успех и званичници, па је председник Владе Милош Вучевић на Инстаграм налогу написао:

- Запамтите ова имена, она су наша будућност. Само напред, златна децо.

- Верујем да би нам велику помоћ пружио Институт за физику као институт од националног значаја јер располаже људским и материјалним ресурсима који су неопходни за врхунске припреме ученика на међународним такмичењима - истиче наш саговорник.

Иначе, овај ученик је почетком јуна постигао редак успех - освојио пет златних медаља на међународној Стемко олимпијади у Сингапуру, где је појединачно био најбољи на свету из - математике, физике, хемије и биологије и инжењерства.

Стефан Шебез који је освојио сребро у Великој Британији посебно истиче добру атмосферу и лепо дружење током такмичења.

- Био сам близу златне медаље, што ми указује на то да сам способан да је освојим - рекао је Шебез.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

НЕМА ВИШЕ МИРА Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом