ЦЕРН У КРАГУЈЕВЦУ: Школа рачунарства у организацији за нуклеарна истраживања

Љ. Бегенишић

15. 07. 2024. у 12:46

САРАДЊА наше земље са Европском организацијом за нуклеарна истраживања (ЦЕРН) све је интензивнија и одвија се на различитим пољима, а део те сарадње су и школе које ће бити одржане у нашој земљи. Једна од њих је интернационална школа рачунарства коју организује ЦЕРН, а која ће бити одржана у Крагујевцу.

ЦЕРН У КРАГУЈЕВЦУ: Школа рачунарства у организацији за нуклеарна истраживања

архива

Да је планирано да се у срцу Шумадије одржи ова чувена школа, потврдио нам је и ректор крагујевачког универзитета проф. др Ненад Филиповић.

- Ми смо конкурисали, испуњавамо све услове и верујем да ћемо 2025. године угостити младе светске научнике који похађају ту школу и чувене професоре који им предају - каже нам проф. Филиповић.

Иначе, ЦЕРН ову школу сваке године организује у једној земљи чланици, а у њој се држе предавања из области рачунарства високих перформанси, симулације физичких судара честица, обраде података, вештачке интелигенције... Школу похађа око 100 младих људи из целог света, а из Србије ће учествовати њих десетак.

Могућност да се интернационална школа одржи у Крагујевцу резултат је потписивања Меморандума о разумевању између универзитета и ЦЕРН-а прошле године у децембру, а да је тај потпис имао великог ефекта потврдио је и физичар, истраживач у ЦЕРН-у др Владимир Рековић.

Филиповић не челу Фонда за науку

Проф. др Ненад Филиповић, редовни професор Факултета инжењерских наука Универзитета у Крагујевцу и ректор Универзитета, именован је за новог директора Фонда за науку.

- Ово представља нови изазов где ћу покушати да побољшам позицију наших истраживача у целој Србији у односу на Европу и свет и да повећам видљивост наших истраживања - рекао је проф. др Филиповић. - Фонд за науку треба да постане главни мотор покретања истраживања у целој Србији али и сарадње са осталим врхунским истраживачима у свету, да омогући ближу сарадњу науке и привреде и да постане доминантан извор финансирања науке, не само у Србији, него у целом региону.

- Школу која би требало да се одржу у Крагујевцу похађају људи који су или на докторским или постдипломским студијама на усавршавању, а долазе предавачи из целог света. То је веома битно и за нашу земљу, за Крагујевац, за Универзитет у Крагујевцу - напомиње Рековић који је похвалио руководство Универзитета које је максимално одговорно пришло овом послу и испунило услове за кандидатуру.

Иначе, Рековић је истакао да се од потписивања пуноправног чланства Србије у ЦЕРН-у 2019. године види осетан помак у односима између наше земље и ове организације, као и да тај статус Србији доноси одређене привилегије и шансе.

- За Србију је од огромне важности успостављање ЦЕРН Тиер 1 центра у Државном дата центру (ДДЦ) у Крагујевцу, за шта је била кључна подршка државе - истакао је Рековић. - Надлежне државне институције дале су подршку успостављању ЦЕРН Тиер 1 центра у ДДЦ у Крагујевцу, имајући у виду позитивне реперкусије које следе у Крагујевцу, Шумадији и целој Србији.

Говорећи о томе шта ће бити посао Тиер 1 центра, овај научник је рекао да ће то бити скупљање, складиштење и чување података које ће обрађивати и делити научној заједници у многим истраживачким центрима широм света.

- Имамо и прилику да овладамо технологијом складиштења и процесовања огромних количина података, а онда и да учествујемо у развијању нових елемената те технологије, иновативних алгоритама енергетски ефикасног рачунарства, компресије и безбедности података - навео је Рековић. - Креираћемо кадар који тај систем одржава, развија и може убудуће да прави додатне капацитете, проширује на друге експерименте или друге научне области, на пример за БИО 4 кампус који се већ гради.

Др Рековић истакао је да Србија има велики број младих људи који сада учествују на пројектима унутар ЦЕРН-а.

- Такође, имамо и велики број људи које је ЦЕРН ангажовао и они се сада усавршавају, међу њима су електроинжењери, ИТ стручњаци, физичари, физикохемичари - рекао је он.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

ПЕШИЋ ТВРДИ: Стојаковић ће играти за Србију, стигла реакција младог кошаркаша