СВЕ О УПИСУ НА ФАКУЛТЕТЕ: Ево колико места је предвиђено на седам универзитета у Србији

Љ. Бегенишић

24. 05. 2024. у 19:03

УЧЕНИЦИ четвртог разреда гиманзија и средњих стручних школа за неколико дана завршавају средњошколско образовање, али матуранте који намеравају да се даље школују тек чека велики посао око уписа на факултет.

СВЕ О УПИСУ НА ФАКУЛТЕТЕ: Ево колико места је предвиђено на седам универзитета у Србији

Фото Д. Миловановић

Већина њих увелико иде на припреме и обнавља градиво, јер да би "упали" на неки од престижних факултета морају показати завидно знање.

И док матуранти броје "ситно" до тог преломног тренутка, свих седам универзитета у Србији спремно дочекују нову генерацију бруцоша. Факултети су још пре неколико месеци, универзитетима предложили број студнета који могу да се упишу о трошку државе, али и број места за самофинансирајуће студенте.

Тако, Универзитет у Београду за који влада највеће интересовање, уписује и највише академаца, а према предлогу који је усвојио Сенат, на овај Универтзитет може да се упише укупно 15.203 бруцоша, од чега је 9.778 буџетских места, а 5.425 самофинансирајућих. Крагујевачки универзитет има места за 3.931 бруцоша, међу којима би њих 2.726 требало да се школује о трошку државе, а 1.205 из свог џепа.Универзитет у Нишу предлаже упис 4.526 студента, од чега на буџет 3.292, а самофинансирајућих 1.234.На државном универзитету у Новом Пазару индекс може да добије 605 академаца - 435 на буџету, а 170 оних који ће школовање плаћати. Универзитет у Приштини са седиштем у Косовској Митровици планирао је да упише 1.692 студента, од чега 1.182 на буџет, а 510 самофинанасирајућих.За матуранте који имају уметничке склоности, Универзитет уметности у Београду планирао је 438 места, од чега на буџет 284, а њих 154 може да се школује о свом трошку.

 

КАЛЕНДАР УПИСА

Први рок

19.- 22. јун пријављивање кандидата

24.- 28. јун пријемни испити

1. јул прелиминарне ранг-листе

8. јул коначне ранг листе

8.- 12. јул упис кандидата

Други рок

29. и 30. август пријављивање кандидата

2. и 3. септембар пријемни испит

4. септембар прелиминарне ранг листе

9. септембар коначне ранг листе

12. септембар упис

Међутим, када је реч о буџетским квотама на свим универзитетима, кончану одлуку о томе колоко ће се стдунета школовати на рачун државе доноси Влада Србије, а та одлука требало би да буде донета до краја маја или почетком јуна. Досадашња пракса показала је да Влада углавном изађе у сусрет предлозима факултета и квоте које она одобри не одударају много од факултертских предлога.

Када је реч о Универзитету у Новом Саду, војвођанска Влада већ је однела одлуку о броју студената који ће се школовати о трошку покрајине. Тако је одлучено да се на факултете новосадског универзитета на буџет упише 5.651 студент, а Универзитет је био предложио 5.027 места. За самофинасирајуће студенте предложено је 3.672 места, што значи да се ове године на Универзитет у Новом Саду може уписати 8.699 студената.

Традиционално највећа јагма је за индексима Универзитета у Београду, а проректор проф. др Дејан Филиповић каже да и ове године очекује велико интересовање.

- Имајући у виду да је БУ најстарији и најреспектабилнији универзитет у овом делу Европе, као и чињеница да постоји широк избор разноврсних студијских програма, сигуран сам да ће гимназијалци и средњошколци препознати праву вредност и уписати неки од факултета БУ - каже проректор Филиповић.

Фото Н. Скендерија

Пријемни по строгим правилима

И ове као и ранијих година, на неке од факултета очекује се велика навала, а међу њима су Медицински, Стоматолошки, Електротехнички, Машински факултет, ФОН, затим психологија на Филозофском факултету... На овим високошколсим установама на једно место пријави се по два, три кандидата, а последњих неколико година психологија обара рекорде јер се за један индекс бори и до пет матураната.

Декани кажу да факултети спремно дочекују кандидате, а Електротехнички факултет У Београду ће због традиционално великог броја пријављених матураната и ове године пријемни одржати на Београдском сајму. На истом емсту пријемни испит полагаће и матуранти који конкуришу за упис на ФОН.

И док неки факултерти немају никакавих проблема да попуне сва места већ у првом уписном руку, има и оних који никако не успевају да привуку интерсовање. Тако већ годинама "најлошије" пролазе наставнички смерови на свим факултетима на којима се школује просветени кадар.

Филолошки факултет, који спаде у оне на којим остане много празних места, одлучан је у намери да привуче што већи број студената.

За испит од 1.000 до 14.000 динара

Упис детета на факултет кошта и родитеље, јер се плаћа полагање пријемног испита а цене, иако варирају од факултета до факултета, нису мале и крећу се и од 1.000 динара колико кошта пријемни на Математичком до 14.000 динара колико се плаћа на Факултету за спорт и физичку културу. Пријемни на ЕТФ кошта 10.000, на ФОН 8.000 на ФПН 6.000, Правном, 9.000 динара, а на Филолшком око 7.600. У трошак спада и евентуална жалба, јер уколико кандидат сматра да је пријемни испит урадио много боље него што показују резултат, може да се жали на ранг листу, а цена те "услуге" је око 5.000 динара.

- Настојимо да ученицима укажемо на широк спектар знања и вештина које ће стећи на Филолошком факултету и које ће их спремити за изазове савременог доба и разноврсна занимања у многим секторима - каже декан Ива Драшкић Вићановић. - Наш факултет је један од стожера химанистичког образовања у Србији које је последњих деценија занемарено, али све се више показује као неопходно у савременом свету који од нас захтева способност да сагледамо и проценимо, анализирамо и вреднујемо.

Када је реч о процедурама, на факултет могу да се упишу сви који су завршили средњу четворогодишњу школу, а на пријемном се рачунају бодови на основу успеха у средњој школи који носи најмање 16, а највише 40 бодова. Они се сабирају са бодовима са пријемног испита где се може освојити од 0 до 60 бодова. За улазак на буџет потребан је најмање 51 бод, а за самофинансирање 30 бодова. Међутим, то зависи и од броја места на факултетима, па се догађа и да бруцоши са већим бројем поена не "упадну" на буџет.

Уколико је ученик на такмичењима, домаћим и међународним, у последње две године средње школе освојио једну од прве три награде - не мора да полаже пријемни, њему се уписује максималан број бодова, као да је пријемни урадио без грешке.

Иначе, на пријемном се морају поштовати правила. Строго се кажњава кашњење на пријемни - тако што кандидат неће имати прилику да полаже, али ни да буде рангиран, без обзира на то колико бодова има.

До проблема може доћи и уколико кандидат код себе нема идентификациони документ, јер да би их дежурни наставници пустили да полажу, мора се прво установити њихов идентитет.

Потребно је, такође, да сваки кандидат на полагању пријемног испита има листић са пријавним бројем који се добија на пријављивању за пријемни и плаву хемијску оловку.

Кандидат не сме користити никаква додатна помагала при полагању испита - као што су мобилни телефони или слични уређаји. На столу може имати само прибор који се добија од дежурног особља, а који је потребан за полагање испита - што зависи од факултета до факултета.

Наравно, није дозвољено држање хране на столу, разговарање са другим кандидатима, нити одлазак у тоалет, док ће у посебним случајевима то бити дозвољено - уз пратњу наставника.

Сва правила ће се кандидатима благовремено представити, па је након тога забрањено комуницирање и са дежурним наставником.

Према правилима решавања пријемног испита - бодови ће се добијати само за питања на која се заокружи један одговор, док се на појединим факултетима додељују и негативни поени уколико кандидат испише више одговора, прецрта нешто или слично.

Пријемни испит траје три сата, а у првих сат времена није дозвољено напуштање просторије у којој се полаже. Такође, није дозовљено напуштање просторије ни пола сата пре истицања времена предвиђеног за полагање. О времену ће кандидати бити благовремено обавештавани.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

ОВО ЈЕ СКАНДАЛ! НЕНОРМАЛНО! Предраг Мијатовић открио каква права има 25 играча Партизана: Никад то нисам видео!