СВАКИ ОСМИ ИЗ ОСНОВНЕ ПОНЕСЕ ВУКОВУ ДИПЛОМУ: Примена пооштрених критеријума за стицање престижне дипломе није имала значајнији утицај
КАДА се крајем маја буду делила сведочанства малим матурантима, знаћемо и да ли је пооштравање услова за добијање престижне Вукове дипломе смањило број добитника овог признања за ову школску годину.
Јер, у минулој години то није дало резултат, иако је циљ подизања летвице био да се пресече поплава вуковаца.
Подаци показују да је број ђака са свим закљученим петицама упркос строжим условима смањен за око један проценат. Тако је на крају школске 2022/23. године Вукову диплому добило 7.454 ученика или 12,7 одсто, док их је годину дана раније, док су још важила "опуштенија" правила, било 8.374, односно 13,6 одсто. Рачуница показује да је у Србији сваки осми свршени основац носилац овог признања. Психолози сматрају да се број вуковаца неће тако лако смањити, јер су родитељи ти који притискају децу да буду носиоци овог престижног признања.
- Догађа се да узимају и плаћају приватне часове ако дете има просек 4,90, јер породица хоће све петице - каже нам психолог и псоихотерапеут Драгица Даниловић. - Знам случајеве да наставници одбијају да држе часове деци са тако високим просеком, јер не желе да учествују у притиску на њих. Такву децу треба похвалити и подржати, јер је и успех од 4,90 изванредан.
Наша саговорница истиче да је исти случај и у спортским клубовима, где родитељи врше огроман притисак и на дете и на тренере.
- Због тога је у свету онемогућен контакт између родитеља и тренера, не могу да гледају ни трененге ни утакмице. Психолог је ту да посредује, а деца се опусте - каже наша саговорница која је такво искуство имала у Дечјем кампу Јувентуса где је радила.
Приметила је да је и у неким школама у свету иста таква пракса да психолог посредује између родитеља и наставника. Као пример до које мере се родитељи мешају, наводи ликовне конкурсе где они "диригују" деци шта ће и како да нацртају, па ту нема нимало њихове креативности.
- Тако деца постају пројекат својих родитеља - каже она. - Таква деца обично "пуцају" на факултету, јер притисак који трпе кроз основну и средњу школу попусти и на факултету све стигне на наплату.
Такође, стручаци упозоравају да блиставе оцене не прати реално знање и да то највише долази до изражаја на малој матури, на којој многи вуковци озбиљно "подбаце". Наставници средњих школа истичу да се покаже да неки од њих не знају ни основне ствари.
Професор Филозофског факултета у пензији Иван Ивић каже да су школске оцене компромитоване, а кључни проблем је што немамо објективан национални систем оцењивања.
Просечна оцена осмака 4,12
СТАТИСТИКА уписа последње генерације малих матураната показује да је на крају осмог разреда било 43,2 одсто одличних, 34,1 врло добрих, 21,5 одсто добрих, а само 1,2 одсто ђака имало је довољан успех. Просечан успех у осмом разреду за целу генерацију је 4,12.
- У Србији има чак 45 одсто одличних ђака, од којих су скоро 13 одсто вуковци, то је нерално - каже нам овај професор. - Да те оцене нису "покривене" знањем, показују подаци по којима је на последњем упису у најтраженије београдске гимназије требало најмање бодова у односу на последњих неколико година.
Иначе, последња анализа по школским управама показује значајну разлику у броју вуковаца, па их највише има у регионима који су се и ранији по овоме истицали. Тако их је највише на подручјима Школске управе Лесковац где је Вукову диплому добило 18,4 одсто ђака, у Нишу 15,6 одсто и у Јагодини 13,9 процената. Ако се посматра по окрузима, највише ученика носилаца Вукове дипломе било је у Пчињском округу - 20,3 одсто, затим у Нишавском 17,3 одсто, Јабланичком 17,1 и Севернобачком 16,9 процената. Најмањи проценат вуковаца бележи се у школским управама Ваљево - 7,9 одсто, Ужице - 9,2 одсто и Чачак - 9,8 одсто. По окрузима, најмање вуковаца је у Мачванском 7,8 одсто, Колубарском 8,1 одсто, Златиборском 9,2 одсто и Моравичком округу 9,8 одсто.
Када је реч о постугнућима вуковаца на малој матури, подаци показују да се највише просечно постигнуће на сва три теста бележи у Београду и Шумадијском округу. То показује да ове школе воде рачуна о оцењивању те да се успех из школе поклопи са оним са мале матуре.
Неке образовне установе служе за пример, попут београдске ОШ "Радомир Путник" јер су резултати њихових ђака на матури бољи од школског просека. У школама "Бора Станковић" и "Павле Савић" истичу да се ниво знања на малој матури поклапа са оценама у књижици. Међутим, у установама где се петице деле капом и шаком, просек у сведочанствима буде далеко изнад резулата на матури.
Подаци показују и то да су девојчице вредније него дечаци, па је међу вуковцима више ученица - 61 одсто, него дечака којих има 39 процената. Новим Правилником о дипломама за изузетан успех у основном образовању, који је ступио на снагу прошле школске године, предвиђено је да се ученику додели диплома "Вук Караџић" ако од другог разреда основне школе има петице из свих предмета, примерно владање и најмање једну диплому "Доситеј Обрадовић".
Према претходном правилнику, рачунао се одличан успех од петог до осмог разреда, уз најмање једну награду на такмичењу или посебну диплому.
БОНУС ВИДЕО - ДР НОВОСТИ: Како бити емоционално интелигентнији?
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
КО ЋЕ ЗАМЕНИТИ ЖИКУ ЈАКШИЋА? "Ја најбоље знам шта желим од тога"
"СИГУРАН сам да нико не може да задовољи моје захтеве и визију како ја то замишљам."
21. 01. 2025. у 19:19
Коментари (0)