ЕВРОПА ТРЕБА ДА ПОДРЖИ УНИВЕРЗИТЕТЕ НА БАЛКАНУ: Ректор Владан Ђокић на Конференцији о утицају Европске уније у региону
“Верујемо да Европска Унија мора да подржи универзитете на Балкану кроз иницијативе за изградњу капацитета и финансирање, улагањем у истраживачку инфраструктуру, развој и студентске стипендије. На овај начин, ЕУ може ојачати академске установе Балкана и створити окружење за изградњу стабилног мира у региону".
Ово је рекао ректор Универзитета у Београду проф. др Владан Ђокић на међународном скупу “Изазови за мир: лидерство Европске уније на Балкану” који посвећен утицају Европске уније на овом простору.
Циљ конференције био је анализа сарадње универзитета и дипломатије у промоцији дијалога и мира на подручју Балкана, после досадашњих конфликата и ратних сукоба. Конференција је одржана у хибридном формату, тако што је део учесника био присутан на заседању у Риму, а део укључен онлајн. Догађај су организовали Европски парламент и Европска комисија, у сарадњи са Владом Италије.
На скупу су учествовали и високи представници Организације за европску безбедност и сарадњу, Европске уније, Уједињених нација, држава и влада, политичари, дипломате и представници универзитета. Из региона, на панелима су говорили ректори и проректори државних универзитета у Београду, Скопљу, Бања Луци, Мостару, Подргорици, Тирани, Загребу, Љубљани и Сарајеву. Учесници су анализирали могућности снажнијег утицаја универзитетских заједница на мировне и процесе сарадње на Балкану, не само у академским оквирима, већ и кроз државне механизме и међудржавну сарадњу.
“Дуготрајан мир на Балкану захтева разноврстан и мултидисциплинаран приступ, зато би академске институције могле да постану кључни протагонисти и да понуде јединствен увид у главне узроке сукоба на Балкану, осветљавајући историјске догађаје, социо-економске околности и политику идентитета. Анализом ових фактора, универзитети могу да дају доносиоцима одлука препоруке за решавање конфликта засноване на знању. Штавише, академске институције требало би да имају водећу улогу у образовању нових генерација и интеркултуралном разумевању. Али морамо да упозоримо да, упркос том утицају, универзитети у земљама Балкана деле и проблеме, као што су ограничено финансирање, стара инфраструктура, политички утицају и одлив мозгова - закључио је ректор Ђокић.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ТРАГЕДИЈА, ПОЧИВАЈ У МИРУ" Анђушића погодила вест - нашли га мртвог: "Никад не знате кроз шта људи пролазе"
"ТРАГЕДИЈА, почивај у миру..."
17. 12. 2024. у 18:26
Коментари (0)