ПРАЋЕЊЕ МЕНТАЛНОГ ЗДРАВАЉА УЧЕНИКА: Обучено 46 саветника

Љ.Б.

08. 02. 2024. у 10:43

Тродневна интерактивна обука о менталном здрављу младих која је организована за 46 просветних саветника из свих школских управа а која се три дана одвијала "уживо" завршена је

ПРАЋЕЊЕ МЕНТАЛНОГ ЗДРАВАЉА УЧЕНИКА: Обучено 46 саветника

Фото: Архива "Новости"

Ускоро креће тродневна онлајн обука као наставак ове коју су савтници прошли. Циљ обуке је да покаже запосленима у просвети како да се носе са поремећајем понашања деце и трауматским стресом код ђака. Обуку је организовало Министарство просвете у сарадњи са Институтом за ментално здравље и Заводом за унапређивање образовања и васпитања, а како је за наш лист рекла психолог Ана Кораћ, саветници који су прошли овај програм своје искуство моћи ће да пренесу наставницима, а нарочитои педагозима и психолозима у школи.

- Циљ је да просветне саветнике едукујемо шта у пракси да ураде уколико примете нешто код деце - каже за "Новости" психолог Хана Кораћ. - Ми не желимо од њих да правимо клиничке психологе, већ да их оснажимо како у пракси да се поставе када нешто примете, а они ће своја знања моћи да пренесу наставницима, а нарочито психолозима и педагозима.

Како каже наша саговорница, Министарство просвете и Завод за унапређивање образовања и васпитања ће пратити како ће савтници који су прошли обуку, то јест будући тренери, стечено знање преносити колегама у школи, наставницима психолозима и педагозима, а експерти из Инстита за ментално здравље који сада воде обуку ће пружати менторску подршку тренерима током априла и маја.

 

Важни приручници

Учесници обуке добиће приручнике који ће им помоћик током рада: "Ментално здравље у школи" које је припремио Институт за ментално здравље, приручник Министарства просвете "Поступање установа васпитања и образовања у кризним догађајима" и водич "Васпитање у функцији добробити и целовитог развоја деце" (водич за запослене у установама образовања и васпитања) који су припремили Министарство просвете и Центар за интерактивну педагогију.

Иначе, током интерактивне обуке, школске саветнике и њихове предаваче посетила је и министарка просвете проф. др Славица Ђукић Дејановић која је поручила да је ово обука којом се јачају сопствени капацитети, али и капацитети школа.

- Теме о којима су се бавили су поремећаји интелектуалног, социјалног, емоционалног развоја, ментално благостање младих, асертивна комуникација, како да се запослени носе са поремећајем понашања деце, трауматским стресом код деце оснажују вас за даљи рад са свим нашим психолозима и педагозима који очекују нашу подршку - рекла је министрака обраћајући се савтницима. - Планирали смо да психолози и педагози у нашем систему добију вашу подршку. Важно је да запослени у школама благовремено препознају и реагују на одређену ситуацију уз укључивање, уколико је потребно, представника система здравствене и социјалне заштите.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (0)

СИНЕР ИСПИСАО ИСТОРИЈУ ТЕНИСА: Нестварна сезона за италијанског тенисера