У БАР 100 ШКОЛА ЦВЕТА ЂАЧКИ БИЗНИС: Ученичке задруге у којима се обављају различите делатности постају права мала предузећа
У ВИШЕ од 100 основних и средњих школа у Србији образоване су ученичке задруге - права мала предузећа у којима раде ученици, наставници, али и родитељи. Они се баве различитим делатностима - производе прехрамбене артикле, скупљају секундарне сировине, узгајају цвеће, баве се пчеларством...
Осивање задруга при школама има традицију, па тако у Првој обреновачкој основној школи задруга постоји од 1974. године. Међутим, оне су почеле озбиљније да се оснивају и развијају у поседњих неколико година, након што је Министарство просвете прописало начин оснивања и функционисања задруга. Пропис је донет 2018. године, када је било 55 задруга, а до данас тај број се удвостручио.
Просветне власти сваке године издвајају одређена новчана средства и додељују их задругама које имају најбоље пројекте. Прошле године за то је обезбеђено око 12 милиона динара, а уговори су потписани са 36 школа које у свом саставу имају задругу.
- Министарство је ту да подржи и оснажи школе да унапређују васпитно-образовни рад, између осталог и кроз конкурсе и средства која обезбеђујемо, а 2023. смо задругама доделили око 12 милиона динара, а од 2020. до сада 65 милиона - рекла је министарка Славица Ђукић Дејановић.
Директори школа чији су пројекти добили "пролаз", а самим тим и новац, кажу нам да су ове организације за ђаке веома корисне, они ту стичу разне вештине, уче се предузетништву, а њихови производи имају "прођу" и на тржишту па се помало и заради. Такође, наводе да међу ученицима влада велико интересовање за овакву врсту ангажовања.
Књиге и финансијски извештај
МИНИСТАРСТВО просвете израдило је и посебан Правилник о школским задругама, а који регулише оснивање задруга у основним и средњим школама. Колико је озбиљно овакво удруживање говори и чињеница да су задруге у обавези да воде пословне књиге, а подносе и финансијске извештаје, које школа доставља ресорном министарству уз извештај о раду ученичке задруге.
- Задруге представљају вид подршке развоју предузетништва код ученика, они се ту припремају за избор будућег занимања, оспособљавају и подстичу на рационално коришћење слободног времена, препознају своје предузетничке могућности у локалној средини - каже за "Новости" Слободан Стојићевић, директор пожаравачке Пољопривредне школе која има ученичку задругу "Ризница". - Циљ је да се ученицима омогући усвајање знања, вештина и ставова за рад у пољопривреди, прехрамбеној технологији и ветеринарској медицини. Делатност ученичке задруге део је образовно-васпитног рада заснована на задружним вредностима демократичности, једнакости, самоодговорности, солидарности.
Задруга при овој школи, иначе, један је од добитника средстава које је доделило министарство, а основана је 2018. године. Директор Стојићевић наглашава да већ три године учествују са пројектима на јавном позиву Министарства просвете за доделу финансијских средстава, да су ти пројекти међу најбољима и сваке године добију новац.
- Први наш пројекат "Унапредимо вештине за будућност" реализован је 2021. године - појашњава он. - Тада су набављене машине и опрема које се користе у школској пекари и радионици за прераду воћа и поврћа. Набављене су: сушара за лековито биље, воће и поврће, хладни сто и ручни миксер. Тиме не само да смо унапредили рад задруге већ су и ученици образовних профила оператер у прехрамбеној индустрији, прехрамбени техничар и пекар имали могућност да у оквиру стручних предмета стекну нове вештине и овладају основним елементима процеса производње.
Годину дана касније реализован је пројекат под називом "Од чокота до чаше здравља" када су набављене машине и опрема за прераду грожђа, а директор појашљава да су набавком опреме и машина повезани технолошки процеси и процеси производње где су били укључени сви образовни профили.
- Наш пројекат 2023. је био "Млечни пут" - каже наш саговорник. - У питању је набавка савремене опреме затвореног система за мужу крава са три музне јединице. План управе школе је да у дому ученика опреми простор за прераду млека и производњу млечних производа и да уградњом затвореног система за мужу са млеководом гарантује хигијенску исправност млека и укључи у процес производње све образовне профиле.
Где има посла, има и новца. Па се тако производи из "Ризнице" продају на градској пијаци у школској продавници која је брендирана и носи назив "Наша тезга-здрав кутак".
- Новац од продаје се користе за унапређивање услова рада у радионицама за прераду, проширење капацитета и производње нових производа - каже Стојчевић, који наводи да је у плану да у наредним годинама конкуришу за финансијска средства за унапређење рада ученичких задруга и код других организација и донатора.
Иначе, задруге имају различите "послове", неке се баве услужним делатностима, производњом и продајом предмета, израдом украсних и употребних предмета...Тако, на пример, задруга у Основној школи "Ђорђе Јовановић" у Новом Милошеву производи сапуне на часовима хемије, узгаја собно цвеће, а задругари се баве и пчеларством. Задруге могу да се баве и културним делатностима и информисањем, па тако она у школи "Лазар Саватић" из Земуна има радио-станицу Таласи са Дунава.
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километра у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (0)