ДО ДИПЛОМЕ СЕСТРЕ ПРЕЧИЦОМ ЗА ШЕСТ МЕСЕЦИ: У здравствене установе долази и некомпетентан средњи медицински кадар, недорастао обавезама

Љ. Бегенишић

04. 01. 2023. у 09:00

МЕДИЦИНСКИХ сестара, које су "пречицом" у приватним медицинским школама стигле до дипломе, има у скоро свим здравственим установама у Србији, упозоравају из Удружења медицинских сестара, техничара и бабица Србије.

ДО ДИПЛОМЕ СЕСТРЕ ПРЕЧИЦОМ ЗА ШЕСТ МЕСЕЦИ: У здравствене установе долази и некомпетентан средњи медицински кадар, недорастао обавезама

Фото Танјуг

Саговорници "Новости", из здравственог система, наводе да кадрови који дођу из таквих школа, услед хроничног мањка медицинских сестара, треба да изводе најсложеније сестринске интервенције и у примарној и у секундарној и у терцијалној здравственој заштити. То је, кажу они, проблем од националног значаја, јер угрожава здравље и безбедност пацијената.

Слабе компетенције средњег медицинског особља "стичу" се у приватним медицинским школама, јер се у њима не поштује план преквалификације који подразумева да сваки кандидат мора годишње обавезно да прође између 20 и 30 часова праксе у здравственим установама. Такође, треба положити и 26 предмета, а обавезно је и 35 недеља вежби. Да би они могли да изађу уопште на испит, услов је да одраде ту праксу.

Код приватника је, међутим, важна брзина стицања дипломе, а не знање, па се захтеви одраде по скраћеној процедури, а програм преквалификација траје свега шест месеци... И онда шансу за брзо стицање дипломе медицинске сестре виде фризери, обућари, кувари...

Ове школе су пред законом изједначене са државним медицинским школама у којима преквалификација траје две до три године и то за оне који вредно уче.

- Ни лекар који жели да се преквалификује у медицинског техничара не може да заврши обуку за шест месеци, а њихова преквалификација траје најмање годину дана - каже Радица Стојановић, доскорашња директорка Медицинске школе "Надежда Петровић" у Земуну. - Лекари се на преквалификацију уписују као свршени гимназијалци и морају да прођу праксу коју нису имали на факултету, као што је, на пример, нега болесника.

Она напомиње да ова медицинска школа ради и преквалификацију и доквалификацију, али да за кратко време то није могуће.

- Преквалификација из несродних школа може потрајати и до три године, а краћа процедура која траје око шест месеци могућа је само у случају преквалификација из сродних струка, на пример из бабице у медицинску сестру - појашњава ова професорка.

Она напомиње да ова медицинска школа годишње одшколује око 120 медицинских сестара, а и интересовање за упис је велико.

- Али не оду сви који заврше одмах да раде, јер једни наставе даље да се школују, други напусте струку пошто схвате да то није за њих, а трећи оду у иностранство - појашњава Радица Стојановић.

Она каже да у њихову школу редовно долазе директори клиника и траже медицинске сестре.

- Сви наши ђаци прођу све наставне базе, Клинички центар, КБЦ "Бежанијска коса", ВМА... и изађу потпуно оспособљени за посао - наводи наша саговорница.

Стручна јавност упозорава де ће нестручни средњи медицински кадар, уколико се нешто брзо не промени, у скоријој будућности заузимати 20 до 30 одсто места.

Како би овај проблем покренули с мртве тачке у Удружењу медицинских сестара, техничара и бабица Србије (УМСТБС) траже да се законом регулише да свако ко жели да ради као медицинска сестра мора да заврши средњу медицинску школу у трајању од четири године. По њиховом мишљењу, преквалификацију треба дозволити само онима који су већ у медицинској струци, на пример лаборантима, бабицама или стоматолошким сестрама.

НА БИРОУ 3.700 НЕЗАПОСЛЕНИХ

ПРЕМА подацима Националне службе за запошљавање, послодавци су у току прошле године, односно у периоду од 1. јануара до 30. новембра тражили 953 медицинска техничара. На Бироу је тренутно 1.376 незапослених медицинских техничара, 3.694 медицинске сестре, док посао чекају 52 више медицинске сестре.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (1)

ОДРЖИВ НАЧИН ЖИВОТА: Водич ка бољој будућности