ЈУЛИЈА ВЕЋ СА 23 ЛЕКАР: Нишлијка, по оцу пореклом из Палестине, најмлађи доктор у историји Медицинског факултета у свом граду
НИШЛИЈКА пореклом из Палестине Јулија Хвојтар, завршила је студије као најмлађи доктор медицине на факултету у Нишу. Медицински факултет уписала је са 17 година, а дипломирала мало пре рока, са 23 године, и то са просечном оценом 9,3.
У историји Медицинског факултета у Нишу, догој више од 60 година, Јулија је најмлађи доктор медицине. Школовала се у Палестини, Катару и на крају одабрала да свој даљи пут настави у Србији, односно Нишу - родном граду њене мајке.
- Са пет година пошла сам у школу у Палестини, одакле је мој отац. Затим сам се преселила у Катар, где сам се школовала на арапском и енглеском језику. Средњу школу завршила сам у Новој Вароши, где моји родитељи данас раде, такође као медицинари. Тата је специјалиста опште и магистар ендокрине медицине, а мајка је физиотерапеут - прича нам Јулија.
Одлучила је, како каже, да студира у нашој земљи, првенствено јер воли Србију и слободу живљења коју пружа.
- Надам се да ћемо и овде што пре имати могућност образовања као у напреднијим земљама. Велику подршку током студирања имала сам од своје породице, која је била уз мене, као и од пријатеља и колега, без којих би све, вероватно, било много теже. Била сам пети разред кад сам дошла у Ниш, када сам почела школовање. С обзиром на то да сам из лекарске породице, та љубав према медицини је од малих ногу постојала и увек ми је био циљ да се бавим овим хуманим послом и да једног дана постанем колегиница мојим родитељима - рекла нам је ова млада докторка.
За успех који је постигла на факултету, прича нам да је било потребно много одрицања, што младима често тешко пада.
- Медицина је захтевна, и добро сам знала колико посвећености тражи, па сам била спремна на то, на улагање себе у све ово, на одрицање од многих других ствари зарад нечег што је важније - одлучна је она.
Уписала је Медицински факултет на општем смеру и завршила га у рекордном року, али је велике успехе бележила и током студија, па је добитник многобројних награда. Имала је неколико учешћа на Биомедицинском конгресу студената на Копаонику, а клиничку праксу је радила на одељењу неурохиругије. Током школовања усавршавала је српски језик, а код куће је са родитељима вежбала и арапски јер је и он њен матерњи језик.
Планира да настави студије и упише специјализацију из хирургије, за коју каже да је у тесној вези са сликарством.
- Када је реч о даљем раду, према хирургији имам велику страст. Знала сам од почетка студирања да је то мој будући позив којем желим да се посветим и у који ћу да уложим себе. Јер, то је пре свега задовољство, а потом посао. Конкретно бих волела да то буде пластична и реконструктивна хирургија, али сам везана и за кардио и неурохирургију после вишемесечног стажа на клиници - открива нам Јулија.
ЖЕЛИ ДА ПОСЕТИ ОЧЕВУ РОДБИНУ
ИСПРИЧАЛА нам је Јулија да је у Палестини последњи пут била 2012. године. Пре равно деценију.
- Не зато што то не желим, већ ради граница које су неприступачне због ратног стања и великих листа чекања. Жеља ми је да одем и посетим родбину свог оца и да се присетим давних времена када сам живела тамо - каже Јулија.
МАКРОН СВЕ ИЗНЕНАДИО: Ево шта каже о преговорима са Путином
ФРАНЦУСКИ председник Емануел Макрон рекао је да не искључује могућност преговора са руским председником Владимиром Путином „када контекст дозвољава“.
17. 11. 2024. у 21:03
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева
АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.
17. 11. 2024. у 19:48
"ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ": Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у
ВОДИТЕЉКА Оливера Ковачевић је о својим почецима, изазовима у послу, о томе зашто понекад пожели да буде викиншка ратница, као и о свему што јој даје снагу и инспирацију.
17. 11. 2024. у 09:28
Коментари (4)