БОРБА ЗА 18.098 МЕСТА НА БУЏЕТУ: Влада одредила колико студената ће моћи да се школује о трошку државе, факултети спремни
ВЛАДА Србије изашла је у сусрет захтевима факултета и одобрила приближно исти број буџетских места за будуће бруцоше, како су факултети и предложили.
Такође, високошколске установе дале су и предлоге колико могу да упишу академаца који ће сами плаћати школовање, али као и сваке године најжешћу битку матуранти ће водити управо за за улазак на буџет.
Према одлуци Владе Србије, о трошку пореских обвезника на шест државних универзитета - у Београду, Нишу, Крагујевцу, Новом Пазару и Приштини и на Универзитету уметности - на основне студије ове године уписаће се 18.098 бруцоша.
Као и сваке године најваће интересовање влада за Универзитет у Београду, па ће наша најстарија и најтраженија академска институција уписати и највише студента. Тако ће се на 31 факултету овог универзитета о трошку државе школовати 9.683 академца, док је предлог да самофинансирајућих буде 4.670.
Остали универзитети у Србији школоваће приближно исти број академаца као и ранијих година. Крагујевачки универзитет уписаће 2.607 студента на буџет, а њих 1.092 би требало да сами плаћају своје школовање.
Универзитет у Нишу о трошку државе уписаће 3.206 студента, а самофинансирајућих ће бити 1.290.
У Новом Пазару на буџет ће бити уписано 684 академца, а самофинансирајућих 305.
Универзитет у Приштини са седиштем у Косовској Митровици уписаће 1.173 студента о трошку државе, док ће њих 470 требало да студира о свом трошку.
За матуранте који су склони уметности, Универзитет уметности у Београду планирао је да на буџет упише 278 академаца, а самофинансирајућих ће бити 148.
Универзитет у Новом Саду предложио је да се о трошку покрајинских пореских обвезника школује 4.949 студента, а да њих 3.454 плаћа трошкове школовања, а те квоте треба да усвоји Влада Војводине.
Иначе, ове године упис и полагање пријемних испита враћа се у нормалу, након две године посебних задравствених мера због вируса корона.
- Упис ће ове године бити одржан уобичајено и у складу са датумима који су дефинисани политиком уписа за школску 2022/2023. - потврђује за "Новости" проф. др Дејан Филиповић, проректор за наставу Универзитета у Београду.
- Истина је да су последње две године биле специфичне, али напомињем да је настава у овој школској години највећим делом одржавана уживо и да тренутна епидемиолошка ситуација дозвољава да пријемни испити и упис протекну као у периоду пре ковида. Неки факултети су припремну наставу одржавали онлајн или комбиновано, чиме је пружена могућност свим заинтересованим ђацима да могу да је прате. Један од закључака састанка са свим продеканима за наставу факултета Универзитета у Београду и представницима студената је да се враћамо уобичајеном начину пријављивања и полагања пријемног испита а затим и уписа.
Ипак, и ове године матурантима је остављена могућност да се пријаве онлајн.
Када је реч о уписним роковима, на Београдском универзитету први уписни рок почиње 22. јуна, а кандидати треба да се пријаве и предају документа до 25. јуна. Пријемни испити планирани су од 27. јуна до 1. јула, у зависности од факултета који резултате треба да објаве најкасније 4. јула до 16 часова. Они који нису задовољни имају право жалбе, а коначна ранг-листа биће истакнута до 11. јула. Упис примљених кандидата је од 11 до 15. јула.
Након уписа, факултети достављају Универзитету извештај о уписаним студентима и слободним местима за други уписни рок који "пада" почетком септембра.
Декани кажу да високошколске установе спремно дочекују кандидате, а Електротехнички факултет У Београду ће због традиционално великог броја пријављених матураната и ове године пријемни одржати на Београдском сајму.
Филолошки факултет, који спада у оне на којим остане много празних места, одлучан је у намери да привуче што већи број студената.
- Настојимо да ученицима укажемо на широк спектар знања и вештина које ће стећи на Филолошком факултету и које ће их спремити за изазове савременог доба и разноврсна занимања у многим секторима - каже за наш лист деканка Ива Драшкић Вићановић.
Иначе, на факултет могу да се упишу сви који су завршили средњу четворогодишњу школу, а на пријемном се рачунају бодови на основу успеха у средњој школи који носи најмање 16, а највише 40 бодова. Они се сабирају са бодовима са пријемног испита где се може освојити од 0 до 60 бодова. За улазак на буџет потребан је најмање 51 бод, а за самофинансирање 30 бодова. Међутим, то зависи и од броја места на факултетима, па се догађа и да бруцоши са већим бројем поена не "упадну" на буџет. Међутим, уколико је ученик на такмичењима, домаћим и међународним, у последње две године средње школе освојио једну од прве три награде - не мора да полаже пријемни, њему се уписује максималан број бодова, као да је пријемни урадио без грешке.
А пријемни испит, иначе, има своја строга правила која матуранти морају поштовати.
Да би приступио полагању, кандидат код себе мора да има личну карту или пасош, јер да би их дежурни наставници пустили да полажу, мора се прво установити њихов идентитет.
Потребно је и да сваки кандидат има код себе листић са пријавним бројем који се добија на пријављивању за пријемни.
Кандидат не сме користити никаква додатна помагала при полагању испита.
Максималан број бодова који се може добити на полагању пријемног испита је 60 бодова.
И, на крају, животна порука за студенте могла би да буде:
- Не бирајте студије само да бисте студирали, мислите о себи и својој будућности.
ДОКУМЕНТА ЗА ПРИЈАВЉИВАЊЕ
* Сведочанство за сваки разред средње школе
* Диплома о положеном матурском испиту
* Доказ о уплати накнаде за полагање пријемног
* Дипломе са такмичења
* * * * * * * * *
ДОКУМЕНТА ЗА УПИС БРУЦОША
* Оверене фотокопије докумената и оригинална документа
* Извод из матичне књиге рођених
* Попуњен образац ШВ-20
* Индекс
* Две фотографије формата 4,5 пута 3,5 цм
* Доказ о уплати накнаде на име трошкова уписа
* Доказ о уплати школарине за самофинансирајуће
* Доказ о уплати накнаде за центар за развој каријере
Препоручујемо
ЗАБРАЊЕНИ МОБИЛНИ И ИЗЛАСЦИ ИЗ САЛЕ: Пријемни испити одвијаће се под строгим условима
26. 05. 2021. у 12:21
ВАЛЕРИЈ ЗАЛУЖНИ ДАО ПРОГНОЗУ: Ево када ће руска војска да пробије украјински фронт
НОВИ технолошки напредак током ратног времена спречиће озбиљније пробијање фронта дуж украјинско-руске границе до око 2027. године, изјавио је Валериј Залужни, бивши врховни командант Украјине и садашњи амбасадор у Уједињеном Краљевству, за „Украјинску правду“ у интервјуу објављеном 23. новембра.
23. 11. 2024. у 18:55
БРИТАНЦИ ОБЈАВИЛИ ЗАСТРАШУЈУЋУ МАПУ: "Орешник" може да стигне до било ког европског града за мање од 20 минута (МАПА)
БРИТАНСКИ лист "Дејли мејл" оценио је да би балистичка ракета "орешник" могла да стигне до било ког европског града за мање од 20 минута.
23. 11. 2024. у 15:58
"И ЗЕМУНЦИ СУ ГА СЕ ПЛАШИЛИ": Како је Бели постао Звер - прича о Сретку Калинићу
"КАЛИНИЋ је био звер од човека. Заправо, звер је блага реч" - рекао је тада Багзи, након чега је Калинић којег су чланови клана до тада ословљавали са "Бели" добио надимак "Звер".
24. 11. 2024. у 11:09
Коментари (1)