ЕКСКУРЗИЈЕ И ПО 25.000 ДИНАРА: Родитељи се жале да су им ђачка путовања скупа, агенције то објашњавају високим трошковима
ОТКАКО је Министарство просвете одобрило екскурзије без икаквих ограничења, интересовање ђака је велико, а родитељи, који, такође, желе да им деца путују, имају велики бригу како то да плате. Јер, три ноћења у Србији коштају и до 25.000 динара.
С друге стране, ученици завршног разреда гимназија и средњих стручних школа остаће ускраћени за матурско путовање због компликоване процедуре.
- Шта ће им остати као успомена из средње школе, ако не екскурзија - каже нам мајка једног гимназијалца.
А процедура која представља препреку подразумева јавну набавку након које могу да се упуте и жалбе.
- Све то одузме време, а Министарство је препоруку да се може путовати дало средином марта, матуранти се распуштају 27. маја, па нема времена да се поступак спроведе и одржи екскурзија - каже нам Александар Марков, председник Форума београдских гимназија.
Он, међутим, додаје да доста средњошколаца није ни заинтересовано, јер треба да спремају пријемни, али и због тога што је забрањен одлазак у иностранство.
- Они су Србију већ обишли. Интересовање је опало откако не могу да путују ван земље - истиче Марков.
И док једни жале што не могу да иду, други имају ту могућност, али по папреним ценама које су након пандемије скочиле до 20 одсто.
Родитељи нам кажу да дводневно путовање из Београда у Ниш кошта 11.800 динара, излет на Златибор и Тару са два ноћења 16.500, дводневни пут у Нови Сад такође 16.500, екскурзија са једним ноћењем у Бајиној Башти 10.000...
- Цене би могле бити мање и до 30 одсто уколико би се бирали јефтинији хотели и ако би се држава одрекла дела пореза - каже за наш лист Александар Сеничић, директор удружења туристичких агенција (ЈУТА). Он набраја шта све подиже цену екскурзија:
- Школе и родитељи бирају скупе хотеле са четири, пет звездица, док би смештај у хотелима са две звездице и вишекреветним собама, што је пракса и у свету, био знатно јефтинији. Скупо је и изнајмљивање аутобуса, јер они не смеју бити старији од пет година, а таквих аутобуса је мало и скупи су. Ту је и порез држави од 57 одсто, дневнице наставницима...
Осим ових трошкова, за млађе основце који иду на рекреативну наставу, плаћа се и лекар, који мора да буде присутан све време, а цена је од 50 до 100 евра дневно. Обавезан је и пратилац групе у аутобусу, који кошта 20 евра (пратилац је обавезан и за старије ђаке) као и рекреатор, коме се даје 20 или 30 евра дневно.
- На хотел иде 50 одсто новца, 20 одсто на превоз, 30 одсто су остали трошкови, а агенцији остаје између шест и седам одсто - тврди Сеничић.
Он сматра да би Министарство просвете и представници туристичких агенција требало да направе договор који би подразумевао да се означе објекти за боравак деце, да се смањи порез, да се ограниче дневнице наставника, што би појефтинило путовања за 20 до 30 одсто.
ДНЕВНИЦЕ ВЕЛИКЕ ЗБОГ ОДГОВОРНОСТИ
ЗА дневнице наставника издвајају се различити износи, до 5.000 динара по детету, а многи родитељи су огорчени због тога.
Наставници на ове критике кажу:
- Ако су дневнице велике, и одговорност је велика, водимо по 30 ђака по неколико дана и о свима морамо да бринемо. Дешава се да ноћима не спавамо.
Препоручујемо
КОВИД ПОМЕРА ПУТОВАЊА: Министарство просвете послало школама допис о екскурзијама
08. 09. 2021. у 15:42
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене
ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.
26. 12. 2024. у 08:55
ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"
АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.
26. 12. 2024. у 07:44
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (0)