КАКВА БЛАГА КРИЈЕ ЦАРСКА ПАЛАТА? Објављена књига о историјском здању у Шаркаменском врелу код Неготина
10. 04. 2021. у 08:18
У ИЗДАЊУ Музеја Крајине недавно је публикована књига "Врело-Шаркамен код Неготина тетрархијска резиденција Максимина Даје", чији су аутори Гордан Јањић, Софија Петковић и Игор Бјелић.
Повезане вести
ЂУРИНИ СТИХОВИ KAO ПУТОКАЗ ЗА АРХЕОЛОГЕ: Како су песме великог романтичара откриле један од најзначајнијих средњовековних градова
КАДА се помене Ждрело крај Петровца на Млави, данас је прва асоцијација хотел налик холивудском замку и његов базен са термалном водом. Због пандемија број туриста је драстично смањен, али је зато све више рекреативаца који шетају оближњом Горњачком клисуром стазама српских витезова, светогорских монаха и - Ђуре Јакшића.
03. 01. 2021. у 10:19
СРБИ ГРАДИЛИ ПРВЕ СЛОВЕНСКЕ ЦРКВЕ: Археолог Марко Алексић, расветлио замагљена столећа наше историје
РАЗДОБЉЕ од седмог до 10. века, најзамагљенија су столећа историје Срба. То је сам почетак средњег века, време када се стари антички свет коначно срушио, а почели су да се рађају темељи нове Европе какву данас познајемо.
29. 12. 2020. у 15:00
НОВО ОТКРИЋЕ АРХЕОЛОГА: У Помпеји пронађен штанд - продавница, са остацима хране старим 2.000 година (ФОТО)
Археолози су у граду Помпеји, који је остао затрпан после вулканске ерупције 79. године нове ере, пронашли продавницу, односно штанд хране и пића, украшену сликама, што је еквивалент уличној или брзој храни.
26. 12. 2020. у 23:47
ЗАВРШЕНА ПРВА ФАЗА: Радови на археолошком налазишту Гламија у Рткову код Кладова
ЗАХВАЉУЈУЋИ средствима Министарства културе у висини од 750.000 динара археолошка екипа Музеја Крајине и Археолошког института Београд завршила је прву фазу пројекта припреме документације за конзерваторско-рестаураторске радове на археолошком налазишту Гламија у Рткову код Кладова.
22. 12. 2020. у 17:27
ЛАВОВИ ИЗ КОСТОЛЦА ХРАБРИЛИ ЛЕГИОНАРЕ. Јединствени симболи римских легија откривени у Виминацијуму
ЛАВОВИ који ричу појавили су се пре неколико дана у њивама Старог Костолца. Археолози су откопали две фигуре звери разјапљених чељусти крај северне капије легијског логора Виминацијума, недалеко од тек пронађеног генералштаба римске провинције Горње Мезије.
13. 12. 2020. у 16:17
ТРАГОВИ ПРОХУЈАЛИХ ЕПОХА: До каквих нових сазнања су довела археолошка истраживања средњовековне тврђаве Купиник
СРЕДЊОВЕКОВНА тврђава Купиник, престоница последњих српских деспота Стефана Лазаревића, Ђурђа Бранковића и Вука Гргуревића, поред села Купиново у сремској општини Пећинци, обрасла коровом, претходне и ове године измамила је археологе који су започели опсежна истраживања.
13. 12. 2020. у 08:12
КРАМПОМ НА РИМСКУ ВИЛУ: Оскрнављено археолошко налазиште код Лајковца
НА археолошком налазишту из римског доба "Анине" у Ћелијама код Лајковца, оштећен је праг купатила из четвртог века нове ере. Засад непознати почионици ископали су и рупу у просторији некадашње римске виле, у којој се налазила пећ.
24. 11. 2020. у 07:55
ОТКРИЛИ ТЕЛА „ЗАМРЗНУТА У ВРЕМЕНУ“: У рушевинама Помпеје пронађени остаци господара и роба (ФОТО)
АРХЕОЛОЗИ су открили изузетно добро очуване остатке двојице мушкараца који су погинули у вулканској ерупцији приликом које је уништен древни римски град Помпеја 79. године нове ере, саопштило је италијанско министарство културе.
21. 11. 2020. у 22:30
Најновије из рубрике
ЧЕХОВ У РУСКОМ ДОМУ: Поводом 165 година од рођења светског класика
РУСКО позориште младих "Јуриј Ракитин" гостује 27. јануара у Руском дому са представом "Брачна понуда" - поводом 165. година од рођења једног од најистакнутијих класика руске књижевности Антона Павловича Чехова.
23. 01. 2025. у 06:45
ЛУТКАРСКЕ "ТИКВЕ": Култни наслов Драгослава Михаиловића на нишкој луткарској сцени
ПРЕДСТАВА "Кад су цветале тикве" премијерно ће бити изведена у четвртак, 23. јануара, у нишком Позоришту лутака: по мотивима романа Драгослава Михаиловића, настала је представа у режији Стевана Бодроже.
22. 01. 2025. у 18:16
БЕЗВРЕМЕНА ЗДАЊА РУСКОГ ГРАДИТЕЉА: Узбудљива књига "Београдски опус Николаја Петровича Краснова (1922-1939)" Сање Кипроскип
СВОЈ раскошан седамнаестогодишњи опус архитекта Николај Петрович Краснов је градио у периоду комплексних стилских преплитања на југословенској архитектонској сцени, која је обухватала коегзистенцију академизма, српско-византијског стила, модернизма, фолклоризма, ар декоа, као и елемената закаснеле сецесиjе.
22. 01. 2025. у 17:11
ДОСТОЈАНСТВО ЧОВЕКА И ПРИРОДЕ: Наставак културне сарадње са Аустријом у два српска музеја
САРАДЊА аустријских и српских уметника ове године наставиће се пројектом "Замисли достојанство - уметности и идеје" (Imagine Dignity - Arts & Ideas), у оквиру програма "Култура за будућност" (Culture for Future), па ће наша два музеја - Музеј примењене уметности и Музеј савремене уметности, тим поводом угостити три изложбе.
22. 01. 2025. у 15:30
ОД БАРОКА ДО МОДЕРНОСТИ: На програму дела Баха, Скарлатија, Косорића, Тимошенка
КОНЦЕРТ лауреата међународних такмичења Хасана Муратовића и Алексеја Микитенка, под називом "Од барока до модерности", одржаће се у четвртак, 23.јануара, у Руском дому у Београду.
22. 01. 2025. у 06:30
Коментари (0)