ДОМ ЗА ПРАИСТОРИЈСКЕ ФИГУРИНЕ: Увелико траје реконструкција Завичајног музеја Жупе у Александровцу
НОВА изложбена поставка Завичајног музеја Жупе у Александровцу биће отворена у септембру, а тренутно се ради прва велика реконструкција ове музејске установе од оснивања 1991. године.
Министарство културе и информисања је у оквиру пројекта "Градови у фокусу" издвојило око 5,7 милиона динара за потпуно реновирање и припрему нове сталне поставке, док је општина Александровац учествовала са милион динара.
Унутрашњост зграде која је смештена у кући попа Марка од 380 квадрата, ових дана је практично право градилиште: сређују се сви зидови, замењују подови, плочице, уграђује нова столарија, електроинсталација, спуштају се плафони, израђује нов депо и конзерваторска радионица.
- Потом следи постављање нових полица и мобилијара, као и поставке која ће садржати око 1.000 вредних експоната, до сада чуваних у поткровљу музеја и у делу Дома културе - каже историчар Иван Брборић, директор Завичајног музеја Жупе.
- Цео пројекат ради се по најновијим стандардима, са свим пратећим елементима, попут регулације влажности ваздуха, постављања видео-надзора.
ИСТРАЖИВАЊЕ ВИТКОВАЧКОГ ПОЉА
УСКОРО би требало да почне и велика археолошка кампања на праисторијском локалитету Витковачко поље, где су нађене неолитске фигурине. Истраживања води Народни музеј Београд, у сарадњи са Народним музејем Крушевац, Завичајним музејем Жупе. Тренутно локалитет заузима око 120 хектара падина Доње Жупе, а током микрорекогнисцирања и геофизичког снимања терена 2019. године утврђено је да се овде налазило насеље, које је трајало у више фаза, са кућама на редове које су се налазиле на малим узвишењима између реке Пепељуше и Стубалске реке.
На изради синопсиса изложбе ангажовали су се и многи стручњаци и уметници пореклом из жупских крајева. У фокусу поставке биће недавно конзервирана и рестаурирана праисторијска фигурина "Вита", нађена на локалитету Витковачко поље, која датира из периода од од 5500. до 4750. г.п.н.е, као и фигурине нађене пре пола века на истом локалитету "Лејди оф Александровац", "Мадам де Витково" и "Венус де Жупа"...
- Осим праисторијског периода, међу ескпонатима ће бити и трагови средњовековне прошлости, вредна баштина Првог и Другог светског рата, као и сведочанства све до деведесетих година 20. века - напомиње Брборић.
У депоима александровачког музеја који од прошле јесени има статус установе заштите, чува се археолошка, етнографска и историјска грађа са око 3.000 предмета. Епоха неолита само је један од драгоцених сегмената, будући да је у музеју "архивирана" и бронзана секира и римски ратнички појас са локалитета Ивковића куће, проналасци са средњовековне тврђаве Козник, више од 600 предмета етнографске збирке, као и бројна фото и документарна сведочанства из ослободилачких и светских ратова.
Завичајни музеј је настао захваљујући иницијативи Collegium historiсum Župa - дружине ђака основане при александровачкој Гимназији, која је под будним оком професора историје Милослава Бонџића радила на прикупљању, чувању и представљању историјског богатства Жупе. Промоције књига, истраживања, издавање чаописа "Жупски зборник", организација изложби, само су део активности музеја у Александровцу.
ТРАМП ОТКРИО СВОЈИМ САВЕТНИЦИМА: Ову земљу ће прву посетити када преузме дужност председника САД
НОВОИЗАБРАНИ амерички председник Доналд Трамп рекао је саветницима да жели да отпутује у Кину након преузимања дужности, објавио је јуче Волстрит џурнал, позивајући се на изворе блиске разговорима.
19. 01. 2025. у 08:22
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)
КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.
19. 01. 2025. у 10:15
Коментари (0)