СТВОРИЋУ ЈУНАКЕ КОЈИ ПОБЕЂУЈУ МРАК! Редитељ Дарко Бајић, o серији "Име народа" која почиње 5. априла на Суперстар ТВ
ПОСЛЕ недавне телевизијске премијере филма "Име народа", редитеља Дарка Бајића и сценаристе Милована Витезовића на РТС, публика и стручна критика реаговале су веома похвално.
"Име народа" је биографска драма о животу и доприносу Светозара Милетића (и његових сабораца: Јаше Продановића, Јована Јовановића Змаја, Милице Милетић) за права српског народа у Аустроугарској и присаједињење Војводине - Краљевини Србији.
Узбудљива прича о једном узбурканом времену за наш народ, и великим историјским личностима које су уграђене у темељ наше државе. Морамо нагласити да је филм окупио "дрим-тим" српског глумишта, Љубомира Бандовића (као Милетића), Жарка Лаушевића (Јова Змај), Николу Ристановског (Јаша Томић), Катарину Жутић (Милица Томић), Милутина Караџића (Капетан Манојловић). Прича о животу и раду угледног адвоката Светозара Милетића, који је борио за свој народ, толико је комплексна да је екипа одлучила да сними и серију.
- Једноставно, ја волим спектакл. Од "Сивог дома", "Заборављених", "Почетног ударца", "Црног бомбардера", "Балканских правила", "Рата уживо", "Првака света", моје редитељско срце просто вапи да камером забележи велике историјске сцене, или да измашта део могуће историје ' каже редитељ Дарко Бајић.
* Светозар Милетић био је комплексна личност у комплексно време. Јесу ли сва наша "времена" кроз историју била комплексна, као и људи који су ту историју кројили?
- Светозар Милетић је у Аустроугарској монархији био осуђен за велеиздају. А као разлог су навели подршку српским добровољцима који су се прикључили Српско-турском рату, оснивање Омладине српске која је била састављена од Срба из Војводине, из Србије, Црне Горе и БиХ. Поред тога, било је изузетно битно да се он склони са политичке сцене у време (1878) прве анексије Босне и Херцеговине по одлуци Берлинског конгреса. У том тренутку Светозар Милетић је био најмаркантнија политичка фигура у заједници европских држава, тада названој Аустроугарска, и целом Балкану. Сличности са данашњим временом, заједнице, транзиције, санкције (Српско-аустријски трговински рат), финансијска зависност, такмичење великих сила на Балкану, биле су изазов за мене када сам стварао уметничку реконструкцију изузетно значајног историјског периода, не само за Србију већ и за цео Балкан. Да не говоримо колико је је ово време утицало на судбину Источне Европе у 20 веку. Зато Светозара можемо сматрати почетком борбе за српску самосталност и кроз ту борбу стечене и освојене слободе (балкански и Велики рат), и то не само за свој народ већ и за већину балканских народа.
* Главни протагониста Љубомир Бандовић, који игра Светозара Милетића, рекао је: "Када испричате причу о Светозару Милетићу, имате утисак да пола планете буде обасјано, узимајући у обзир чињенице шта је све урадио". Такође се чини да нас редитељи и сценаристи уче историји коју нисмо научили од оних од којих је требало?
- Да бих себе, а потом целу екипу, убедио и повео два века уназад, са задовољством сам читао изузетно занимљива дела Светозара Милетића, Милице и Јаше Томића. А како је снимање филма одмицало, био сам све више сигуран да се за ова два века ништа није променило. Што сам више снимао, свака сцена изгледала је као нека савремена прича, као време које сада живимо. Покушао сам маштом, и свим редитељским средствима, да побегнем од помисли да правим савремен филм. Чари епохе су победиле и испред наших очију је настајао историјски спектакл. "Бахатост у власти, господо!". Ова Светозарева реченица била је визионарска. Данас у 21. веку она је постала доктрина већине политичких вођа у свету. Велесиле као да нуде патент којим ће безболно уградити свој систем у ваше окружење. Порушити систем вредности, опљачкати и наметнути либерално тржиште као религију.
* Шта ћемо видети у серији што нисмо могли у филму?
- Серија је, пре свега, добила један интимнији угао. Прича је окренута ка породици. Миличина прича је у центру драмске структуре, а саги од четири и по сата бићемо сведоци веома сложене слике историјских догађаја у току пет деценија. Велико је интересовање за ову историјску серију, поготово после ТВ премијере, која је имала одличан рејтинг и добила сјајне коментаре у медијима. Серија ће имати пет епизода и емитоваће се од 5. априла, радним данима, у 21.00, на каналу Суперстар ТВ. А могуће је да ће бити касније реемитована на првом програму РТС.
* Када Милетић бива ухапшен, једна реченица остаје да звони у ушима и главама гледалаца: "Не дајте "Заставу" (лист), ми морамо да пишемо истину"! Ко данас мора да пише истину? Да ли су уметници једини који имају тај задатак и уверење?
- Још пре петнаестак година "пробудио сам се" и схватио да је количина мржње, подела, изопачених мерила вредности, исконструисаних режираних лажи које производе медији, друштвене мреже, јавни дискурс... и то на светском нивоу, мрачна су страна наизглед заводљиве и слободне глобалне комуникације. Она је гора пандемија од ове коју сад доживљавамо. Јер, од ковида се браниш имунитетом, а од овога нема одбране. Та количина мржње, глорификација вредности васпостављене кроз новац, критике и увреде, подстицање медиокритета и њихова медијска промоција, подстакли су ме да се запитам јесмо ли ми то у паклу. Онда је пала одлука: створићу у својим филмовима јунаке који ће победити мрак.
ЊИХОВА ВЕЛИЧАНСТВА - ГЛУМЦИ
* КОД Милетића није се постављало питање да ли ће да да живот за своја уверења. Да ли је данас другачије? Шта је појефтинило или поскупело, живот или уверења?
- Управо због појефтињених уверења и недостатка идеала, трагао сам за екипом која се и у приватном животу жртвује зарад своје професије и идеала. Трагајући за глумцима који би могли да не "глуме", већ да истински проживе време, и доживе ове снажне историјске личности. Љубомира Бандовића задивљујуће је видети у овој серији, он је успео да Светозара претвори у јунака данашњег времена. Жарко Лаушевић, који је мој велики пријатељ и инспирација од мог првог филма "Директан пренос", створио је једног посебног Чика Јову Змаја, плашљивог а пркосног, до краја оданог пријатеља. Управо тако стварајући овај лик, зло је представио још злокобнијим. Катарина Жутић, моја ДДТ из "Црног бомбардера", чију енергију нисам могао да смирим пред кадар, сада је напунила сцене емоцијом трагичне хероине Милице Томић. А млада Ања Павићевић открила је свој неукротиви таленат. Ако су ту и младићи: врхунски Андрија Кузмановић, загонетни Игор Бенчина и са много глумачког дара изграђени лик негативца Раше Вујовића, онда је велико задовољство пред гледаоцима ове серије. А моји глумци, Ана Франић, Мима Караџић, Драган Петровић Пеле и Никола Ристановски, који су остварили улоге за памћење, дају моћан разлог за успех ове серије, уз мање али значајне улоге Александра Матића, Арпада Месароша, Павла Менсура и последње улоге сјајног Ивана Бекјарева.
Препоручујемо
НАГРАДА ПУБЛИКЕ ЗА "ИМЕ НАРОДА": На фестивалу на Палићу признање добио филм Дарка Бајића
20. 09. 2020. у 09:50
СТИГАО ЖЕСТОК ОДГОВОР ТРАМПУ ОД ПРЕДСЕДНИКА: То је наше и тако ће остати!
ПРЕДСЕДНИК Панаме Хосе Мулино поручио је да Панамски канал припада његовој држави и да око тога неће бити преговора.
23. 12. 2024. у 08:54
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
"СРЦЕ МОЈЕ, ДУШО МОЈА" Дајана грца у сузама због Жике, а он је грли: "Сетила сам се наше свадбе" (ВИДЕО)
"ЗАСЛУЖИО си да те загрлим и пољубим..."
23. 12. 2024. у 10:06
Коментари (1)