ЗЕЛЕНО СВЕТЛО ЗА КЊИЖАРЕ: Одлуком Владе, продавнице књига изузете од примене нових мера
ПОСЛЕ два за књигољупце тужна дана, врата свих књижара су поново отворена захваљујући јучерашњој одлуци Владе којом су књижаре изузете од ограничавања радног времена због неповољне епидемиолошке ситуације. Све издавачке куће овај потез су дочекале са великим одобравањем и олакшањем.
Писац и главни уредник СКЗ Драган Лакићевић, уз напомену да ова кућа има само једну Књижару, коју пишу великим словом, каже да га радује отварање књижара, и изражава наду да ће се то односити и на библиотеке:
- Књижаре су тужне када су затворене - не сјаје ни сијалице ни сјајне пластификације. Кад су људи узнемирени и уплашени, радије се маше књиге - старе, нове, непознате, проверене. Ослонци јесу у лековима, али и у поезији, мудрости, науци... На телефоне СКЗ ова два-три дана јављало се више читалаца него обично: Зашто, кад ће, сад нам је потребно?! Кад раде прехрамбене продавнице, што не би радиле и продавнице духовне хране? (У књижарама има мање посетилаца него у самопослугама, већа је дистанца између људи, али је мања између књига и читалаца!)
Одлуку је свесрдно подржао и Дејан Папић, директор "Лагуне", у име свих чланова Удружења издавача и књижара Србије, истичући да је тиме још једном потврђено да књиге јесу духовна и културна потреба која мора бити задовољена. Посебно у временима када се људи мање крећу и када су упућени сами на себе.
- Уз читање, и изолација се лакше прихвата - наводи Папић, чији књижарски ланац, осим духовних потреба читалаца, и "материјално" храни заиста велики број породица широм земље.
Зоран Хамовић, председник Удружења професионалних издавача и директор куће "Клио", истиче да га је вест веома обрадовала, објашњавајући да у књижарама никада нема толико гужве да би могле да створе амбијент опасан по здравље.
- Уз поштовање прописаних мера, а то значи обавезно ношење маске и предвиђено растојање, моћи ће да се организује нормалан рад свих књижара без икаквог ризика за посетиоце - сматра Хамовић.
Одлуку Владе писац Владислав Бајац, главни уредник "Геопоетике", оцењује као изванредну јер је одличан пример да се схвати да је и духовни живот једнак оном тзв. материјалном:
- Мене је ова вест затекла док сам читао вести из Француске, која је уз продавнице хране, без икакве дилеме оставила отвореним све књижаре. Такође мислим да је ово и нека врста обраћања читаоцима, показујући да књига и симболично и буквално не угрожава ничије здравље. Напротив!
Иван Бевц, који је у име своје издавачке куће Booka јуче реаговао и на друштвеним мрежама питајући (се) да ли исте мере важе за све књижарске ланце, позива управо на то - једнак третман свих, малих књижара као и великих ланаца, транспарентне и прецизно дефинисане мере које нико не може тумачити по сопственом нахођењу.
- Књижаре су притом, и то морам да додам, места где се вероватно нико никад није заразио, јер се ретко где толико поштују све мере, и сматрам да је потпуни нонсенс третирати их као "опасна" места - каже Бевц.
ТЕШКОЋЕ ЗА "ВУЛКАН"
ДОНЕТЕ мере нису задовољиле управу "Вулкана", јер од 31 њихове књижаре, чак двадесет једна послује у оквиру тржних центара, који и даље остају затворени.
- Сви наши објекти од почетка пандемије свој рад и пословање прилагодили су тако да ниједног тренутка нисмо одступили од препоручених и прописаних мера. Свесни смо да ситуација у којој се сви налазимо није лака, и апсолутно смо сагласни да је здравље сваког појединца на првом месту. Због тога поштујемо све мере које су неопходне, али нажалост околности у којима овако послујемо предуго трају што за последицу има угрожавање нашег пословања. Наше књижаре налазе се у свим већим градовима и запошљавају више од две стотине људи. Оваквим одлукама, нисмо у могућности да послујемо на уобичајени начин, па се надамо да ће надлежни донети нове мере - рекли су нам у "Вулкану".
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (1)