ПОГЛЕД ИСКОСА - Последњи Византинац српске модерне
НЕДАВНО се навршило тридесет пет година од одласка тихог и скромног мајстора, сликара Драгутина Цигарчића Циге (Врање, 1922 - Београд, 1985).
Мали растом а велики душом, ђаке и сабеседнике смиреношћу и скоро монашком узорношћу уводио је у несазнатљиве просторе ликовне уметности.
Цигарчићева биографија је за поштовање, мада никада ништа лично није истицао. Рођен је у породици познатог врањанског терзије Љубомира Цигарчића и мајке Савке - домаћице.
Дипломирао је на Академији ликовних уметности у Београду 1946. године, а затим је био сарадник у Државној мајсторској радионици Мила Милуновића, некој врсти квалитетних постдипломских студија, које су прошли многи виђени сликари. Боравио је у Француској као стипендиста француске владе и стипендиста Фонда "Моша Пијаде", златној потпори младим уметницима коју је пружао Титов систем. Учествовао је на студијским путовањима у Прагу, Паризу, Будимпешти, Венецији, Бечу и Риму, али је у његовом делу највидљивији утицај француске модерне културе. Припадао је групама "Самостални" и "Децембарској групи", која је била изванредно значајна, окупљала велике сликаре, али била и државни пројекат, насупрот групи "Медијала", првом правом српском андерграунду и опозицији, како ликовној, тако и политичкој. Цигарчић је имао три самосталне изложбе, све у Београду:
1948, 1956. и 1960. године. Учествовао је на многим групним изложбама у земљи и иностранству. Мали и окретан, сликао је до последњих година живота квалитетно, за њега није важио као за данашње уметнике популарно речено "замор материјала". И некада су сликари тешко живели, па је Цигарчић био професор на Школи за индустријско обликовање у Београду.
Реч је о ствараоцу који је радио на посебан начин, дубоко уважавајући традицију, своје наслеђе, али су код њега средњи век и фрескопис долазили до другачијег израза него код његових сабораца из "Децембарске групе" - Лазара Возаревића и Александра Томашевића.
Дискретан и суздржан, опрезан и мудар, он није допуштао да било шта директно продре у слику, све је морало да прође његове бројне филтере наталожених осећања и доживљаја.
Тај неправедно скрајнути и заборављени мајстор, који незаслужено није стручно потврђен, сликао је на подобије старих зографа, његова боја као да је сазревала стотинама година, изравно пренета са фреске. То је боја старог зида, топла и испрана, окађена, толико сугестивна, крајње посна, која упућује на лични и естетски аскетизам, сликара који је у облачењу и наступу практиковао тиховање. Он је оно најлепше и најбоље што даје југ Србије, традиционални свет, скроман и суздржан. Успоставио је везу између иконописа и фрескописа, средњег века и високог модернизма, у духу медитеранског завештања балканске културе. Био је један од сликара који су српску ликовност увели у европску на сасвим нов начин.
НОВЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ УКЉУЧИЛЕ СЕ У СУКОБ У УКРАЈИНИ: "Две на страни Путина, две жестоко против Руса"
СУМЊЕ у подршку САД Украјини у случају победе Доналда Трампа на председничким изборима мучиле су све оне којима је циљ да се Кијев обрани од руске агресије. Трамп је победио и тек треба видети у ком ће смеру кренути његова политика, али сва та дешавања засенила су други важан однос у том, ионако компликованом, односу.
22. 11. 2024. у 09:14
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
ПОТПРЕДСЕДНИК САД УМРО ТОКОМ ОДНОСА: Био са 50 година млађом љубавницом, Бела кућа није знала како да саопшти вест о смрти
БИО ЈЕ то 27. јануар 1979. године. У 1 ујутро, портпарол породице Нелсона Рокфелера објавио је званичну изјаву за штампу. Бивши потпредседник преминуо је У 71 години живота раније те вечери.
22. 11. 2024. у 18:36
Коментари (2)