ИН МЕМОРИАМ: Чик Корија (1941 - 2021) је волео Београд

ИМАО сам срећу да осам пута слушам концерте легендарног пијанисте Чика Корије, прва два у Западној Европи, а после њих у Београду.

ИН МЕМОРИАМ: Чик Корија (1941 - 2021) је волео Београд

Фото Приватна архива

Тешка срца, изненађен његовом смрћу, изазваном канцером, натерах се да у сећање вратим наше сусрете. Први пут сам га слушао у неком хипи клубу у Амстердаму 1969. затим у познатом џез клубу "Монмартр" у Копенхагену 1975. када сам га и упознао. Стицајем срећних околности, успео сам да му приђем после концерта и да му затражим аутограм. Заинтересовао се одакле сам и како знам за њега. Поменуо сам му непријатну сцену из Амстердама и подсетио га на његов презрив поглед ка недолицини "залуталих" хипика који су после прве нумере бучно испразнили столове испред бине. Ја сам то искористио и пребацио се за један њихов сто што је изненадило Корију. Сетио се инцидента и признао ми да ни он није знао у каквом ће клубу свирати. Гажу му је средио привремени менаџер који му чак није ни исплатио хонорар у целости. Слатко смо се насмејали тој епизоди, а он ме је позвао у гардеробу на пиће.

Током разговора похвалио сам му се да имам четири његова ЛП албума и да ми је џез на филму ужа специјалност. Поменуо сам му да сам професионални туристички водич и да путујем широм Европе. Између два пића, успео сам да га питам како је доспео у амерички филм "Слатка љубав, горко" (режисера Херберта Данске из 1966), екранизацијом романа "Ноћна песма" Џона Вилијемса, делимично заснованом на трагичној смрти славног Чарлија Паркера, би бап алт саксофонисте. Пре него што ми је одговорио, хтео је да чује где сам и када тај филм видео, јер, како ми је рекао, он га неуспешно "јури" пуних 10 година, и да је чуо да у САД није имао одговарајућу дистрибуцију. Рекао сам му да сам га видео у Лондону у једном арт биоскопу који приказује некомерцијална остварења, филмове малих кинематографија и програме (тематске, жанровске или непознатих аутора), а у оквиру циклуса "Џез на филму".

Рекао ми је да се затекао у Њујорку у време снимања филма и да га је композитор музике за филм, колега пијаниста, Мал Волдрон препоручио за сцену у џез клубу и да су са њим у њој били још и алтиста Чарли МекФерсон, трубач Дејв Бернс, басиста Стив Сволоу и бубњар Ал Дрирес.

Интересовало га је моје мишљење о филму, тако да сам у увијеној форми рекао да ми се допао, иако је снимљен у превазиђеној форми биографско-музичких филмова. Обећао је да ће једног дана доћи у Београд, кад је чуо да имамо значајан и у свету цењен џез фестивал.

Обећање (!) је одржао. После концерта у Сава центру, у лето 2008. срели смо се последњи пут и прво што ми је рекао било је да је видео поменути филм и да је разочаран његовом површношћу и сценаристичким пропустима. Том приликом сам успео да направим класичан интервју у коме ми је признао да је највише научио од јединственог Арта Тејтума, од кога су (по његовом мишљењу) произашли сви велики џез пијанисти, као Волер, Бејзи, Елингтон, Монк, Пауел, Луис, Питерсон, Волдрон, Хајнс, Џонс, Фланаган, Тимонс, Еванс, Хенкок, Тајнер, Џерет,....

На питање зашто воли да долази у Београд, одговорио ми је дословно: "Ваша публика воли и разуме џез за разлику од размажених Американаца. Овде се осећам креативно и изузетно пријатно."

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (1)

МИНИ ФЕДЕРЕР ОСВОЈИО АУСТРАЛИЈАН ОПЕН! Током турнира изгубио само један сет - и то од Србина!