ЕКСКЛУЗИВНО Лију Цисин, кинески бестселер писац: Корона разоткрила мане цивилизације

Драгана Матовић

14. 02. 2021. у 13:00

БИВШИ амерички председник Барак Обама није крио да је његов омиљени писац Кинез Лију Цисин (57), који је постао глобално популаран захваљујући трилогији "Беседе о Земљиној прошлости".

ЕКСКЛУЗИВНО Лију Цисин, кинески бестселер писац: Корона разоткрила мане цивилизације

Лију Цисин

Није тајна ни да је писца замолио да му пошаље последњи наставак серијала пре објављивања. "Беседе..." воли и творац "Фејсбука" Марк Цукерберг, који је трилогију препоручио десетинама милиона својих пратилаца.

Цисин је за роман "Проблем три тела", којим је отворио трокњижје, добио награду "Хуго", најпрестижније признање у научној фантастици, а компанија "Амазон" жели да екранизује његове књиге, најављујући бољу серију од "Игре престола" у коју ће уложити чак милијарду долара. Издавачка кућа "Лагуна" већ је објавила романе "Проблем три тела" и "Мрачна шума", а ускоро ће изаћи и трећи део под називом "Крај смрти". Трокњижје почиње у време Маове културне револуције. Цивилизација која је примила поруку младе Кинескиње креће у мисију инвазије Земље, али она више за то не мари, јер су је страшни испади "Црвене гарде" уверили да људи више не заслужују да преживе... О томе, у ексклузивном разговору за "Новости", Цисин каже:

- У роману су људи обавештени о инвазији Трисоларисове цивилизације 2020. године и активно се припремају за борбу против ње. Људи се, дакле, суочавају са ванземаљцима уместо са ковидом 19. И да не постоји инвазија, већина ликова би мирно живела свој уобичајени живот.

* По свему судећи, инспирацију сте пронашли у енигми гравитације која фасцинира умове физичара последња три века?

- Помислио сам да ако ни математика, ни физика, ни друге науке, не могу да предвиде шта се догађа када се у интеракцији нађу три тела, како бисмо се носили са овим невероватно сложеним универзумом. Још једно питање ме је интригирало: да та три тела чине галаксију од три звезде, како би изгледао живот интелигентне цивилизације у њој.

* Колико вам је то што се бавите информационим технологијама помогло приликом креирања алтернативних стварности?

- Иако сам инжењер рачунарства, ретко пишем о компјутерима. Љубитељ сам научне фантастике, и након много прочитаних СФ романа у мислима сам створио неке замишљене светове. Пожелео сам да их поделим са другима.

* Ваши омиљени писци су Лав Толстој и Артур Кларк. Колико су они утицали на ваш рад?

- Много. Кларкова машта да опише однос човека и универзума и Толстојев раскошан и дубок опис стварности имали су великог утицаја на мене, и чак бих могао да кажем да тај утицај у основи обликује мој рад.

НАУЧНИЦИ ОД ЊЕГА ТРАЖЕ САВЕТ

КИНЕСКА владина свемирска агенција понекад тражи од Лија савете о научним мисијама, што говори колики је његов утицај у домовини. О теми трилогије - инвазија ванземаљаца на Земљу - у Кини се готово никада не говори, зато је било велико изненађење када је трокњижје освојило тржиште и подстакло многе дебате. Књиге су чак привукле пажњу научника и инжењера. Многи обожаваоци су компоновали песме посвећене трилогији, а неки читаоци који чезну за филмском адаптацијом су, чак, правили лажне трејлере.

* Кроз ваше романе провлачи се Фермијев парадокс о постојању ванземаљаца. Зашто још нису пронађени?

- Постоје две могућности. Једна је да немамо техничке могућности за откривање ванземаљаца, јер су можда њихови сигнали у свемиру толико слаби да не можемо да их откријемо. Могуће је и да уопште не користе електромагнетне таласе, већ неутрине или гравитационе таласе, који су далеко изнад људске технологије. Друга могућност, невероватна, али не потпуно немогућа, јесте да су људи заиста једина интелигентна цивилизација у свемиру. Ако се докаже истинитом, то би било импресивније од постојања било које друге цивилизације и дало би потпуно нову филозофску перспективу човечанству и универзуму.

* За већину ликова у "Проблему три тела" апокалипса је пожељна. Да ли сте оптимиста или песимиста у погледу будућности човечанства?

- Оптимиста. Верујем да ће људски род имати светлу будућност, да ће у њој људи живети у складу са природом и створити себи услове за бољи живот. Ово је пре рационални, него слепи оптимизам, а да би постигли тако светлу будућност, људи ће можда морати да прођу дугу, тешку и мучну борбу и - да плате високу цену.

* Очекујете ли да ли ће огромне промене у технологији и науци утицати на људску природу?

- Имамо илузију да је људска природа непроменљива, а у ствари, она се непрестано мењала са напретком технологије. Мислим да је промена људске природе тек започела, јер иако се технологија брзо развија, није променила биолошку структуру људских бића, то јест, људска бића се нису "мешала" са развијеном технологијом, а наша тела се не разликују много физички од тела примитивних људи. Међутим, када људи почну биолошки да се мењају, на пример модификација гена или интеграција човека и рачунара, промене у људској природи ће бити незамисливе. Замислите како би се људска природа променила ако би људи живели вечно или када бисмо имали бесполна или андрогена роботска тела!

* Да ли човечанство, које је дубоко дирнуло у природу, заслужује пандемију вируса корона?

- Епидемије су се много пута појавиле у људској историји и често су мењале њен напредак. Људска бића сада у борби против заразних болести, имају невиђене снаге технике и економије. Не мислим да је глобално избијање ковида 19 било неизбежно. То је у потпуности последица погрешне стратегије људског друштва у суочавању са епидемијом. Пандемија, такође, открива мане неких друштвених система. Суочена са катастрофама, та друштва нису способна да на време направе промене како би се прилагодили новој ситуацији.

Лију Цисин

* Шта мислите ко ће преузети водећу улогу у развоју нових технологија, Кина, САД или Русија?

- Мислим да ће лидери још дуго бити Сједињене Државе. Иако је Кина последњих година постигла велики напредак у науци и технологији, у поређењу са САД нема способност озбиљних иновација. Кинези често мисле да се у неким областима приближавају или сустижу САД, али, чак и ако је то тачно, заборављамо важнију чињеницу: ниједно поље у науци и технологији, Кинези нису истраживали и креирали. У том погледу још постоји велики јаз. Што се тиче Русије, њене научне и технолошке иновационе способности су много јаче од кинеских. На крају крајева, то је прва земља која је послала људе у свемир. Међутим, успорени руски економски развој и укупна вредност националне производње нижи су од кинеске провинције Гуангдонг, што ће још дуго озбиљно да ограничи развој руске науке и технологије. Али Русија је земља великог потенцијала.

* Шта је у животу за вас и даље мистерија?

- Да ли је наш свет стваран или је део виртуелног компјутерског програма.

* Имате ли неку поруку за српске читаоце?

- Већина Кинеза види Србију као младу земљу. Знам да имате дугу историју и културу, а Кина је и стара и млада земља. У земљи попут наше научна фантастика је мост између историје и будућности. Веома сам срећан што српски читаоци могу да читају моје романе. Иако смо физички далеко и имамо различите историје, волео бих да заједно градимо светлу будућност! Надам се и да ћу једног дана доћи у вашу прелепу земљу.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

МОЖЕ ДА БУДЕ У ПРВИХ 10 НА СВЕТУ“: Велике речи славне тенисерке о Српкињи