СКЛАД ПРИЧЕ И ПЕСМЕ: Саопштена имена добитника књижевних награда из Фонда задужбине Бранка Ћопића

Д. Бт. - Д. Б. М.

09. 02. 2021. у 22:51

ПРЕСТИЖНА награда из Фонда Задужбине Бранка Ћопића за дела високе уметничке вредности, објављена први пут у 2019. добили су Миладин Ћулафић за књигу прича "Преко границе" (СКЗ), Дејана Николић за књигу песама "Календар" (аутор и "Чигоја") и Драган Марковић за збирку песама "Камен папир маказе" ("Дијак", Република Српска).

СКЛАД ПРИЧЕ И ПЕСМЕ: Саопштена имена добитника књижевних награда из Фонда задужбине Бранка Ћопића

Фото: Архива "Новости"

Одлуку је донео Управни одбор Задужбине, који чине академици Милосав Тешић (председник), Горан Петровић (потпредседник), Матија Бећковић, Душан Ковачевић и Нада Милошевић Ђорђевић, а награде ће бити уручене када то допусте епидемијске прилике.

Доајен наше прозе Миладин Ћулафић је за књигу "Преко границе" претходно добио награду "Светозар Ћоровић", чији је жири оценио да се на својим најбољим страницама ово дело примиче лирској снази и сугестивности "Баште сљезове боје" Бранка Ћопића, доживљају снаге обнављања живота и упорности траве Милована Данојлића и пејзажима и мрким ликовима Михаила Лалића. Али, свака реченица, свака страница, сваки књижевни јунак, свака судбина носи препознатљиви печат осетљивог приповедача у милости језика - Миладина Ћулафића.

- Наравно веома ме је обрадовала награда која носи то име, и која није компромитована - каже, за "Новости", Ћулафић, познат по великој скромности и уздржаности у афирмацији свог дела. - Нико не може замислити колико је тренутака у људским животима Бранко Ћопић, својим књигама, од "Јежеве кућице" до "Баште сљезове боје", подигао на свој, лирски људски ниво; колико је људи, у њиховим животима - који често нису много весели - насмејани.

УМЕТНИЧКА ПОРОДИЦА

ПЕСНИКИЊА Дејана Николић потиче из угледне призренске уметничке породице, о чему каже:

- Мој деда Марко је био печалбар и гуслар, мој стриц Раде се води као први савремени песник са КиМ, а мој отац је Јордан Николић, интерпретатор српских народних песама. Од њих сам наследила уметнички ген. Отац ми је у детињству рецитовао Дучића, Ракића, Војислава Илића, Његоша, а деда Љермонтова и Пушкина. Мото наше породице је био: "Ти би хтела песмом да ти кажем".

У награђеној књизи песникиње Дејане Николић протежу се два мотива: тема смрти и тема песничког заната. Песникињина идеја је да у основи сваке песме лежи прича, па и у основи сваке књиге. Ауторка признаје да награду није очекивала и да се веома обрадовала.

ЗАВЕШТАЊЕ Бранко Ћопић, Фото Архива

- Живимо у најдекадентнијем времену, у распаду свих вредности, а поезију је увек читало мало људи. Читали су је и читају само они најмудрији. "Календар" је књига поезије, систем затворен у себе - каже ауторка. - У "Календару" се најзад догађа ослобађање од циклуса и ствара се нови модел за књигу. Израз се приближава епиграмима или фолклору, његовој сажетости.

НИШТА БЕЗ МЕЂЕДА!

КАДА сам службовао у Мркоњић Граду - било је то сасвим кратко и веома пријатно службовање - једног јутра изађем до трга испред Општине и угледам Бранка Ћопића, могуће га је било с леђа препознати, како гледа у оне шуме тамо поврх пута који од Босанског Петровца иде ка Јајцу. И ту ја, као неко збуњено ђаче, прилазим и започињем: "Баш ми је драго да се указала таква прилика, ја сам ту, у средњошколском центру, професор књижевности... А и сам сам написао неке приче." Он гледа у шуме, не осврће се и каже: "Јесте, пишу људи приче." Онда ја прокаменим: "Ја сам Ћулафић." Он гледа у шуме и каже: "Јесте, и Ћулафићи пишу приче, што да не, није то никоме забрањено..." Онда ја проговорим: "Ја сам Миладин."

Тада се он окрене, спусти поглед на мене и каже: "Добра ти је она о међеду." Неколико месеци пре тога била је објављена моја прича о сиромашку који је измаштао како се осветио медведу за све оно што му је учинио у животу.

Песник Драган Марковић (1978) већ годинама ради у лозничкој болници у вешерају и исписује збирке које су запале за око и књижевним критичарима који га сврставају међу најбоље савремене песнике који живе изван Београда. Његова поезија одликује се "духовитом мисаоношћу, игром језика, складом између класичног и модерног".

- Затекла ме и обрадовала вест да сам награђен баш овом наградом која чува успомену на нашег великог писца Бранка Ћопића, јер су ми његове књиге биле омиљена лектира у детињству, а тако је остало све до данашњих дана - каже Марковић за наш лист.

- Захвалан сам свима који су ми учинили част да за књигу "Камен папир маказе" будем изабран, нарочито песнику Слободану Јовићу који ју је објавио у свом "Дијаку"... Ових дана поново ишчитавам сабрана дела великог писца која су објавила три издавача: "Просвета", "Свјетлост" и "Веселин Маслеша" из Сарајева 1983. године. 
 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕНДИЈУ МАРИЈУ ЛИЦЕ У МОДРИЦАМА, ОГЛАСИО СЕ: Мука ми је од свега, ја сам људско биће! Молим вас - оставите ме на миру (ВИДЕО)

ЕНДИЈУ МАРИЈУ ЛИЦЕ У МОДРИЦАМА, ОГЛАСИО СЕ: "Мука ми је од свега, ја сам људско биће! Молим вас - оставите ме на миру" (ВИДЕО)

"ЈА САМ људско биће! У реду? Престаните да ме јурите! Мука ми је шта сваког дана морам да носим на раменима. Молим вас, оставите ме на миру."

22. 01. 2025. у 14:15

Коментари (0)

ВЕЛИКИ БРОЈ РУСА СТИЖЕ У СРБИЈУ: Посебан дан у марту 2025.