САЧУВАНИ КОРЕНИ НАШЕГ ИДЕНТИТЕТА: Презентација у Архиву САНУ у Сремским Карловцима
ЗАПИСНИК са Мајске скупштине у Сремским Карловцима на којој су Срби 15. маја 1848. прогласили Српску Војводину у оквиру Аустроугарске, један је од преко 55.000 докумената чија дигитализација је пре две године започета, а ових дана и окончана у сремскокарловачком Архиву САНУ.
Присуствујући јуче презентацији дигитализоване културне, уметничке и историјске баштине српског народа која се односи на период револуционарне 1848-1849. године, председник САНУ и академик Владимир С. Костић казао је да "смо били дужни да овај посао завршимо".
- То је први корак у процесу који ће трајати јако дуго, а који служи да се сачува оно што полако нестаје - навео је академик Костић, који је приликом данашњег сусрета у Покрајинској влади свом домаћину Игору Мировићу уручио хард-дискове са дигитализованим материјалом.
ЧАРНОЈЕВИЋ ДОНЕО ПОВЕЉЕ
ОСНОВАТЕЉ сремскокарловачког архива 1690. године био је патријарх Арсеније Чарнојевић. Овде су похрањени и документи о којима је патријарх током Велике сеобе бринуо једнако као и о људима на путу до Сентандреје, па преко Крушедола до Карловаца, где је затекао своје сународнике. Када је формирана Карловачка митрополија 1713. године, архива је нашла коначиште, најпре у Старом двору, а од 1907. године у здању патријарха Георгија Бранковића.
Реч је о првој фази дигитализације српског историјског блага које обухвата период од три века, а чува се у три милиона примерака у Архиву САНУ у Карловцима. Ово је, како је казао Игор Мировић, прилика да додирнемо корене сопственог идентитета који су умногоме стварани на територији Српске Војводине.
- Ово су изузетно вредни документи којима се осветљава важан период у историји нашег народа и његове борбе за слободу на простору данашње Војводине. Та архивска грађа ће у дигиталном облику бити доступнија јавности, истраживачима и научницима - рекао је председник Покрајинске владе.
По речима др Жарка Димића, директора сремскокарловачког Архива САНУ, у наредном периоду биће дигитализоване средњовековне повеље као и манастирске архиве.
Препоручујемо
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)