РЕЧ МУЗЕЈ ЋЕ ДА ШТИТЕ ЗАКОНОМ: Јавна расправа у Дому народне скупштине
РЕЧ музеј биће заштићена и моћи ће да се нађе само у имену институције која за то испуњава законске услове, чуло се у петак у малој сали Дома Народне скупштине у којој је, после Новог Сада и Ниша, одржана трећа јавна расправа о Нацрту закона о музејској делатности.
Према речима Данијеле Ванушић, в. д. помоћнице министра у области културног наслеђа и дигитализације, предлози и примедбе на будући правни акт, први у овој области од 1994, када је донет још важећи Закон о културним добрима, моћи ће на посебном формулару да се доставе Министарству културе и информисања до 4. фебруара.
Сврха доношења закона је, према њеним речима, системско решавање услова за оснивање музеја, чување музејске грађе, начин излагања, међумузејска сарадња, дигитализација музејске грађе, увођење јединственог информационог система.
Три горућа проблема која би овај закон требало да реши, нагласио је Радован Јокић, в. д. помоћника министра у области савременог стваралаштва и креативне индустрије, јесу: недостатак запослених, финансирање, недостатак адекватног простора. Председница радне групе за израду нацрта и директорка Галерије Матице српске, Тијана Палковљевић Бугарски, подсетила је на покушаје из 2005., а потом и 2015., да се ова област регулише.
- Најбоља ствар овог закона је што је он брзо примењив. Посебну пажњу посветили смо томе шта је музејска делатност, шта је мрежа музеја и како функционише, шта су задужења матичних установа, а шта централних музеја - објаснила је председница групе у којој су били и Ивана Дорчић, секретар Народног музеја, Никола Крстовић, доцент Филозофског факултета, Данијела Филиповић, кустос Етнографског музеја, Слађана Гојковић, музејски саветник Историјског музеја Србије, Тијана Станковић Пештерац, дирекор Музеја Војводине, Гордана Стевановић, виши саветник у МКИ и Сања Груjичић Цупаћ, саветник МКИ.
РЕВИЗИЈА ЗБИРКИ
ЈЕДАН нацрт закона о културном наслеђу прошао је јавну расправу, али није испунио очекивања и није ушао у даљу процедру, објаснила је Данијела Ванушић, због чега ће, како је рекла, ускоро бити понуђен јавности други нацрт.
- У Нацрту закона о музејској делатности предвиђене су ревизије збирки - казала је Ванушићева.
- И према важећем закону обавеза свих установа је да у року од 10 година врше ревизију, коју раде сами музеји. Министарка културе Маја Гојковић је одмах пошто је дошла на ту функцију тражила извештај о ревизијима свих музеја, због ситуације на терену, јер није било инспекцијског надзора, већ су формиране ад хок комисије.
У доста живу расправу потом су се укључили представници струке, као и неки од присутних народних посланика (Милош Терзић, Лав Пајкић, Марко Атлагић...). Председник секције конзерватора и рестауратора ДКС, Десимир Тановић, као и Адам Црнобрња, председник Српског археолошког друштва, приметили су да нацрт закона није прецизирао статус институција у којима се сусрећу покретна и непокретна културна добра, попут налазишта Феликс Ромулијана, које је у склопу музеја у Зајечару, или Јустинијане приме, о којој брине лесковачки музеј.
Једна од тема била је и матичност музеја, па се, у расправи, могло чути да би свакако требало да је добије Војни музеј, док је директорка Музеја наивне и маргиналне уметности из Јагодине, констатовала да ова институција према нацрту новог закона губи матичност, коју има према тренутно важећим нормама.
За Виктора Лазића из удружења "Адлигат" (у чијем саставу су два приватна музеја - Музеј књиге и путовања и Музеј српске књижевности), у тексту закона потребно је променити дефиницију према којој је музеј "непрофитна установа заштите", објашњавајући то примерима из света, где музеји и зарађују.
Испред Етнографског музеја, примедбе је изнела Мирјана Менковић, музејски саветник, иначе њихова смењена директорка која је, после делимичног признавања кривице на суђењу за злоупотребу службеног положаја, враћена на посао.
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (2)