ПОЗОРИШНА КРИТИКА: У боју увек први
ТАЧНО на стогодишњицу смрти знаменитог српског војсковође Живојина Мишића, 20. јануара 2021. године, Театар Славија је премијерно, у режији Велимира Митровића, извео монодраму о јунаку Колубарске и многих других битака, у тумачењу надахнутог Бошка Пулетића, глумца београдског Народног позоришта у пензији.
Историчар Мића Живојиновић, доктор историјских наука и пуковник, по чијој књизи "Живот преточен у памћење", настаје ово казивање, у монодраму је уткао многобројне историјске чињенице о лику и ратној каријери војводе Мишића, ратника и хероја, који се, можда најстрасније, на сопствену штету успротивио престолонаследнику Александру Карађорђевићу у идеји уједињења јужнословенских земаља.
Аутор је ову аутентичну ратну епопеју, достојну маште холивудских сценариста, мудро сместио у миље болнице, где Живојин Мишић траје своје последње болесничке дане, ноћу живо проживљавајући свој тешки живот. Мишић, усправан и достојанствен, облачи тада своју униформу, у којој се једино добро осећа. Он тих ноћи, последњих пре Јовандана 1921, када ће се придружити својим погинулим војницима, приповеда Спасоју, најбољем пријатељу и пратиоцу, догађаје, које историја ове напаћене земље добро памти, али и своје коментаре на њих. Пред гледаоцима се отвара частан, храбар, предан свет јунака, којима је само слободна домовина место где вреди живети, за коју без страха умиру.
Бошко Пулетић Мишића тумачи изврсно - суздржано, тврдо, какав би такав јунак и морао да буде, али са тананом емоцијом, која потцртава његову људску, топлу страну. Прекидан честим аплаузима на отвореној сцени Театра Славија, Војвода Живојин Мишић Бошка Пулетића, у дискретној, али тачној режији Велимира Митровића, сетно посматра времешне сведоке Удружења потомака ратника 1912-1920, у публици, међу којима су и "његови", Мишићеви директни потомци, приспели издалека. Пулетићева игра чини да се јасно види туга, са којом Војвода гледа у будућност, у нас, у Србију данас.
Са само шездесет шест година, отишао је у легенду, са порукама које нису само опомињуће, него и профетске... Кад млада глумица Јасмина Димитријевић "а капела" отпева песму, коју је компоновао Бранислав Пиповић, о трећепозивцима, који су, "поравнани", готово сви изгинули у Шумадији, понос је доминантно осећање. Које, преко позоришне рампе, стиже до нас.
Најзад, пред свитање, свестан да је његов час куцнуо, највећи српски генерал, Војвода Мишић, опрашта се од свог сваконоћног саговорника, верног Спасоја, који је, сазнајемо, још као дете преминуо у родном им Струганику, од неизлечиве дечје болести. Тако се, драмском поезијом, овај солилоквијум, унутрашњи Мишићев монолог, претвара у вишегласни антички хор, са јунаком као корифејем. Узбудљиво!
Препоручујемо
ПОЗОРИШНА КРИТИКА: Легенда о "ТО"; "Југојугославија", режија Бон Парк (Немачка). БДП
25. 11. 2020. у 10:34
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
ЛУКАС ЖЕСТОКО О СЕВЕРИНИ ПОСЛЕ ИЗЈАВЕ О ЈАСЕНОВЦУ: "Она је будала, прича бљувотине о Србији, а син јој Србин"
У НОВОМ издању емисије "Четири и по жене", код водитељки Зине Ал Саттаф, Катарине Одаловић, Јадранке Јевтић и Маје Мојсовски Рашевић, гост је био певач Аца Лукас.
27. 12. 2024. у 09:30
Коментари (1)