ЗАСЛУЖЕНА ПРИЗНАЊА ЗА НОВИНАРЕ "ВЕЧЕРЊИХ НОВОСТИ": УНС наградио Јелену Ћосин и Филипа Родића

Новости онлине

18. 12. 2020. у 16:19

УДРУЖЕЊЕ новинара Србије (УНС) доделило је новинарске награде за 2020. годину. Жири је једногласно одлучио да Награду за животно дело додели новинару Драгутину Бацку Грегорићу.

ЗАСЛУЖЕНА ПРИЗНАЊА ЗА НОВИНАРЕ ВЕЧЕРЊИХ НОВОСТИ: УНС наградио Јелену Ћосин и Филипа Родића

Фото: Новости

У предлогу за награду наводи се да је Драгутин Бацко Грегорић новинарством почео да се бави шездесетих година прошлог века у листу „Београдска недеља“, из кога су потекла многа позната београдска новинарска имена.

После укидања листа, пише у предлогу, обрео се у „Илустрованој политици“ а после девет година прелази у часопис „Вива“, посвећеном медицини, на место главног и одговорног уредника.

- Углед ‘Виве’ је растао и објављивањем емисија о најновијим догађајима медицине не само код нас, већ и у свету које је припремао и водио Бацко на телевизији ‘Политика’ у ударним терминима - стоји у предлогу за награду, у којем се додаје да Грегорић 2003. године, када је телевизија „Политика“ престала да се емитује, прелази на телевизију СОС, у којој ради до данас.

- Као изданак велике и класичне школе новинарства, Грегорић открива фасцинантни распон сведочења о људима које је упознао и интервјуисао, као што су лекари Мајкл Дебејки, Кристијан Бернард, драмски писац Артур Милер, глумци Софија Лорен и Џејмс Мејсон. Са свима је разговарао на равној нози, питао и оно што може да заболи - наводи се.

Награду за уређивање „Димитрије Давидовић” добио је главни и одговорни уредник „Сремских новина“ Живан Неговановић, који је последњу деценију уредник овог регионалног недељника из Сремске Митровице.

„У овим временима, све чешћег непоштовања новинарског кодекса и елементарне културе понашања у информисању, ‘Сремске новине’ које уређује Неговановић су прави пример како се једно гласило обраћа читалачкој публици“, стоји у предлогу за награду.

Награду „Богдан Тирнанић“ за коментар/колумну добио је колумниста листа „Вечерње новости“ Филип Родић. У предлогу се наводи да се добитник ове награде УНС-а „не крије иза стандардних флоскула и не служи опште прихваћеним и свагде присутним клишеима.“

Филип Родић/Приватна архива

- Филипов глас је важан јер долази из некадашњег непомирљивог антимилошевићевског табора, али се не утапа у гомилу која све што се дешава наставља да гледа у старом кључу по ком је Милошевић био зао, а западне силе и њихови домаћи помагачи на страни светла, добра и правде - стоји у предлогу за награду.

Добитница награде „Лаза Костић” за вест је дописница „Данаса“ из Ниша Зорица Миладиновић. Новинарка је, пише у предлогу за награду, била међу првим новинарима у Србији који су „систематски указивали на прикривање тачних података о умрлим, позитивним и тестираним ковид пацијентима“. Ексклузиво је известила о закључку Владе Србије којим се централизује информисање о епидемији коронавируса и пре него што је он објављен на сајту Владе.

Награду „Лаза Костић“ за извештај добиле су новинарке РТС-а Ана Стаменковић и Ивана Божовић. Ове новинарке су, пише у предлогу, последњих десет месеци свакодневно на линији фронта, преносећи грађанима информације битне за њихово здравље. „Захваљујући Анином и Иванином извештавању, грађани су имали прецизне информације у сваком тренутку, а поверење у њихов рад свакодневно је било видљиво, не само у програму РТС-а, већ и свуда где су извештавале“, наводи се у предлогу.

Награда „Лаза Костић” за репортажу припала је дописници „Вечерњих новости“ из Ниша Јелени Ћосин за новинску репортажу „Крваве српске кошуље још на Кошарама“. У предлогу за награду наводи се да је репортажи претходио подвиг ове новинарке, која је захваљујући својим новинарским контактима, успела да стигне до карауле Кошаре што је, пре ње, од 1999. године, само једном колеги пошло за руком.

Јелена Ћосин/Фото приватна архива

- Са карауле је донела и снимке и фотографије, а њено потресно сведочење о месту на коме су се од 9. априла до 14. јуна 1999. године одигравала епска битка српске и албанске војске одјекнула је и ван Србије. Забележила је сваки детаљ, пронашла личне предмете српских војника, и о свему томе вешто написала текст - пише у предлогу.

Добитник Награде „Лаза Костић“ у категорији фотографија и телевизијски снимак је фоторепортер Ројтерса Марко Ђурица за серију овогодишњих фотографија са нарочитим освртом на приказ пандемије у Србији.

Карикатуристи НИН-а Југославу Влаховићу припала је Награда „Лаза Костић“ у категорији карикатура и новинарска сатира. „Легендарни илустратор и карикатуриста Влаховић, из броја у број већ четири и по деценије својим илустрацијама обогаћује садржај најстаријег недељника на Балкану“, пише у предлогу.

Златна повеља, награда која се додељује за дугогодишњи рад и допринос новинарству и развој новинарске организације, постхумно је додељена једном од оснивача и власника и дугогодишњем директору листа „Данас“ Душану Митровићу.

- Више од 20 година био је заслужан за пословање и развој дневног листа ‘Данас’ који је опстао на српском тржишту упркос забранама у време Слободана Милошевића, казнама, НАТО бомбардовању, политичким притисцима од почетка до данас, отпору владајућих структура и јавној дискредитацији листа, али и упркос хаотичном тржишту и ограниченим шансама за приступ фондовима за оглашавање - наводи се у предлогу да Митровић буде постхумно награђен.

Добитници специјалних признања УНС-а су новинар РТС-а Стеван Костић и дописник Спутњика из Подгорице Небојша Поповић.

Костићу је додељено признања за емисију о Благоју Јововићу која је приказана у магазину „Око“. У предлогу за награду пише да Костићев „новинарски приступ није навијачки, не фаворизује саговорнике, он гледаоцима предочава најбоље аргументе и једне и друге стране, као и да најчешће у својим анализама Костић нема две, већ све стране приче“.

Дописник Спутњика из Подгорице Поповић награђен је за извештавање у протеклој години о литијама у Црној Гори. У предлогу за награду пише да Поповић „свакодневно, изложен тешким условима и притисцима од стране јавних и тајних, видљивих и закулисних моћника, извештавао о тим турбулентним дешавањима који ће, показаће се, потпуно преокренути политичку историју Црне Горе“.

Чланови жирија били су Владимир Радомировић, Драгана Пејовић, Ержика Пап Рељин, Аница Телесковић, Мирјана Чворић Губелић, Слободан Ћирић, Бранко Веселиновић, Зоран Шапоњић, Горанка Матић и Далибор Жарић.

Награде ће бити уручене на Дан УНС-а у понедељак, 21. децембра у 14 сати у Прес центру УНС-а (Кнез Михаилова 6/III). Том приликом биће уручена и УНС-ова награда за борбеност у новинарском изражавању и за оригиналан новинарски потез „Александар Тијанић“ новинарки телевизије Н1 Јелени Зорић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ОД ДОДИКА ДО ЕСТРАДЕ: Ко је све од познатих био код патријарха Порфирија на слави? На челу стола позната певачица (ФОТО)

ОД ДОДИКА ДО ЕСТРАДЕ: Ко је све од познатих био код патријарха Порфирија на слави? На челу стола позната певачица (ФОТО)

ПАТРИЈАРХ Порфирије прославио је други дан славе Светог Јована Крститеља, а поред деце са КиМ, присутне су биле и многе познате личности.

24. 01. 2025. у 10:33 >> 10:43

Коментари (1)

ОВО СВЕ ЖЕЛИМ ШТО ПРЕ ДА ЗАБОРАВИМ: Швјонтек очајна после пораза у Мелбурну