БИСТА ВОЉЕНОМ АЦИ: Убљани се одужили великом драмском писцу Александру Поповићу
ЈЕДНОМ од најбољих и најплоднијих српских драмских писаца у периоду после Другог светског рата, Александру Поповићу (1929-1996), његов родни Уб одужио се бистом, постављеном на улазу у овдашњи Дом културе.
На истом месту, са леве стране, већ се налази биста Радомира Раше Плаовића, такође Убљанина, чувеног српског глумца, текстописца, позоришног редитеља, педагога и теоретичара.
ДЕЛА
НАЈПОЗНАТИЈА дела Александра Поповића су "Љубинко и Десанка", "Чарапа од сто петљи", "Сабља Димискија", "Крмећи кас", "Пазарни дан", "Мрешћење шарана", "Капа доле", "Тамна је ноћ", "Комунистички рај", "Кус петлић", "Смртоносна мотористика", "Бела кафа", "Кокошије слепило", "Чарлама, збогом"...
Обележје Александру Поповићу постављено на иницијативу овдашње Установе за културу у Убу, рад је убског академског вајара Немање Мораче, изливено у бронзи у ливници "Пеле" у Сивцу. Поповић је пружио особени печат српском драмском стваралаштву у другој половини 20. века. Написао је 52 позоришне драме - 41 за одрасле и 11 за децу, аутор је бројних тв серија, радио-драма, те неколико романа и прича за најмлађе. Жири позоришних критичара 1994. године његов "Развојни пут Боре Шнајдера" прогласио је за најбољу послератну драму.
- Велики писац одавно је заслужио да има спомен-обележје у родном граду, у знак захвалности за све што је урадио, али и као залог будућим нараштајима и трајно подсећање на његова непролазна дела - рекао је, откривајући бисту, председник Општине Уб Дарко Глишић.
- Подизањем бисте у његову част, Уб се на достојан начин одужује завичајном драмском писцу, који је стваралаштвом заслужио поштовање савременика и потомака. Александар Поповић оставио је такав траг, да дубљи не може бити на културној сцени Србије и тако афирмисао и свој родни град.
Убско позориште "Раша Плаовић" одиграло је две представе Александра Поповића - "Пазарни дан" и "Мрешћење шарана". Овдашња библиотека "Божидар Кнежевић" има његова бројна дела. Установа културе у Убу организује Међународну позоришну манифестацију "Репасаж фест", посвећену Александру Аци Поповићу и Радомиру Раши
Плаовићу, некадашњем прваку Народног позоришта у Београду.
- Припремајући се за вајање бисте, у Музеју позоришне уметности у Београду суочио сам се са десетак фотографија Александра Поповића у животном раздобљу од двадесет до педесет година и видео низ метаморфоза, које нису баш својствене људском роду да се десе - каже вајар Немања Морача.
- Поповић је преснажна особа, али се видела и нека лирика и нежност на његовом лику.
НЕМАЧКИ БИЛД: Руси незаустављиво напредују - Ускоро крећу борбе у Дњепропетровској области, тамо никада нису били
РУСКИ војници настављају напредовање и сада се налазе свега 7 километара од Дњепропетровске области Украјине, где "до сада није било копнених борби". Ово се наводи у чланку немачког листа Билд, који је написао новинар Јулијан Репке.
04. 01. 2025. у 15:35
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
"НЕЋЕ ОНО ТЕБЕ ПРАВИТИ СРПКИЊОМ" Потресна исповест - крвник јој убио мужа на Цетињу, па је позвао телефоном: "Рекао је и спустио слушалицу"
ЦЕТИЊЕ се није опоравило од стравичног масакра од пре скоро три лета, а на самом почетку ове године отворене су нове страшне ране.
04. 01. 2025. у 14:52
Коментари (1)