ДНЕВНИК ЗАБЛУДА: Сјај архитектуре и беда уметности
Недавно је у Београду отворена "Галерија Београд", највећи шопинг центар у региону. На његовој изградњи и изградњи суседне 42-спратне "Куле Београд" ангажовани су инострани радници и стручњаци, који су "препородили овај донедавно поплављен и запуштен део престонице".
Са површином од 300.000 квадратних метара простора тржнице и око 68.000 квадратних метара куле, овај архитектонски мастодонт страног власника уједно је и најскупљи архитектонски објекат у региону, чија је вредност, без околних новоизграђених зграда, процењена на више од две милијарде евра.
Реализујући овај екстремно скуп архитектонски подухват, инвеститор се определио да свој екстралуксузни комплекс опреми вредним уметничким делима. За ту сврху организовао је у мају 2020. по обиму и комплексности у Србији невиђени јавни конкурс за израду уметничких радова и савременог мобилијара који ће бити постављени на чак 21 локацији новог урбаног центра. Затражио је од учесника "да израде храбре и амбициозне концепте, квалитетне и оригиналне радове за просторне инсталације, скулптуре и савремени мобилијар".
На ово, највеће надметање у новијој историји српске уметности, пристигло је више од 300 радова тимова и појединаца, укупно више од 1.000 српских аутора. Иако је продужени конкурсни рок истекао још у јулу, а анонимни жири, заклоњен иза јавно експонираног "саветодавног тела", завршио свој посао, најављено је објављивање резултата и изложба радова у октобру, чак је и шопинг центар завршен и отворен - до данас нису јавно доступне информације о резултатима конкурса.
Али, већ сам распис конкурса је поражавајући по учеснике. Понудивши им невероватне услове, власник више милијарди евра вредног комплекса решио је да српске уметнике стави у отрежњујућу, понижавајућу позицију. По пропозицијама, учесници чији су радови одабрани за други круг дужни су да реализују дела за само два и по месеца, уз месечну ауторску надокнаду 600 евра бруто, што је нето отприлике у рангу минималне месечне зараде у Србији.
По овој рачуници, инвеститор уметнике месечно плаћа нешто више од дневног постигнућа мајстора керамичара, а прерачунато спрам цене квадрата у комплексу од око 6.000 евра, уметници би за нето примљени ауторски хонорар могли да купе површину 0,16 квадратних метара. Међутим, то није све. Расписивач задржава право да не додели награде, а самом предајом уметничких дела, он преузима право својине над њима! Уз овакве услове, инвеститору није ни потребно да одабере, нити награди најбоље. Јер, уметност у Србији се даје у бесцење.
Иако се несхватљивим захтевима расписивача још прошлог јуна оштро успротивило уметничко удружење УЛУС, позивом да организатор прекине овај конкурс, коригује услове и поново га распише, по питању заштите права уметника није учињено ништа. А понижени беспомоћни уметници, свесни ове наметнуте беде, ћуте.
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)