''БУХИНА'' БАЈКА О ОБНОВИ ЧЕКА СРЕЋАН КРАЈ: Седам деценија нашег најстаријег позоришта за децу стално међу странце слављеничке монографије

ПОЗОРИШТЕ "Бошко Буха" треба да негује бајку. Уколико децу не будемо учили да будни сањају и да следе своје снове, шта ће од њих бити?

БУХИНА БАЈКА О ОБНОВИ ЧЕКА СРЕЋАН КРАЈ: Седам деценија нашег најстаријег позоришта за децу стално међу странце слављеничке монографије

Фото Из монографије/архива

Записала је легендарна Донка Шпичек (1933-2016), некадашњи оперативни директор дечјег позоришта са Трга Републике. А Јован Ћирилов сматрао је да није имао среће што у ово позориште није долазио док је био мали: "...али сам се често, у "Бухи" осећао као дете, радовао се и навијао за његове јунаке на сцени, заједно са децом и родитељима Београда."

Према речима редитеља Дејана Мијача: "Глумци у 'Бухи' су спремнији да раде, оријентисани су да употребе све што им је могућност, што у драмском позоришту често није случај. У 'Бухи' они стално крећу од нуле, улажу све, без питања да ли се ради о кореографији, певању..."

"Госпођа министарка", Фото Из монографије

Сва ова запажања, као и многа друга, која су изнели великани домаћег театра, попут Арсенија Јовановића, Мирослава Беловића, Миње Дедића, Љубомира Драшкића, Паола Мађелија и многих других, нашла су се у монографији, чијим је објављивањем, минуле недеље, обележена седамдесетогодишњица нашег најстаријег позоришта за децу. Међу странице књиге, коју су осмислиле и уредиле Милена Деполо и Ана Јанковић, сабрани су сви сценски успеси "Бухиног" ансамбла, али и многобројни покушаји да кућа, коју је основала Гита Предић Нушић, добије стабилан кров над главом. И јубилеј су славили као подстанари у Театру "Вук", чекајући крај још једне обнове.

ЗАЈЕДНИЧКА И ЛЕТОВАЊА

СВОЈА сећања, као учесник и сведок, у монографији је поделио и Михаило Тодоровић Кепа, глумац који је на овој сцени био од њеног оснивања, као једанаестогодишњи дечак.

- "Буха" је једино позориште у Југославији, које је имало своје летовалиште... - присетио се између осталог.

- Прво смо летовали на Лопуду, у једној предратној вили у шуми. Била је закупљена само за "Буху".

"Легенда о Бошку Бухи", Фото Из монографије/архива

У тексту - "Буха" ни на небу ни на земљи - вечна реконструкција једног театра, Ана Јанковић, између осталог наводи:

- Као на почетку, тако и сада седам деценија касније, ово позориште је, по Ршумовим речима, "освајало непогрешиво срца деце и награде одраслих". Надајмо се да, ипак, нећемо чекати да прође сто Грданиних година већ да се ближи тренутак када ће се скинути чини и све доћи на своје место... Позориште "Бошко Буха" је сан који, једног дана треба да добије свој темељ на земљи.

"Снежна краљица", Фото Из монографије/архива

Према мишљењу актуелног управника "Бухе", Игора Бојовића, и у овој монографији се прошлост и садашњост спајају као у бајци. Она обухвата и историју и сећања, пролази кроз реперетоар за велику и малу децу (у свих седамдесет сезона). Подсећа и на све оне који су били на кормилу куће од Гите Предић Нушић, Ђурђинке Марковић, Михаила Фркића, преко Љубивоја Ршумовића, Ненада Ненадовића, Бошка Ђорђевића, Милорада Мандића Манде до Игора Бојовића.

- И кад пецка "Буху" воле - тврди Ршум, који је средином осамдесетих покренуо Вечерњу сцену. - Слабо се зна да је текст "Голубњаче" наручило позориште "Бошко Буха". Не памти се да је цео културни, а посебно позоришни Београд стао у одбрану представе "Класни непријатељ" коју је Градски комитет Савеза комуниста Београда хтео да забрани 1986. године... "Буха" се не такмичи са другима, такмичи се са собом. А све под слоганом "Више игре, више духа, Позориште Бошко Буха".

НУШИЋЕВО "МАЛО ПОЗОРИШТЕ"

БЕЛЕЖЕЋИ предисторију "Бухе", Милена Деполо подсећа да је још 1904. Бранислав Нушић са учитељем Михаилом Сретеновићем основао први тетар за децу код нас - "Мало позориште". Потом је његова ћерка са својим супругом Миливојем Предићем и брачним паром Софијом и Живојином Вукадиновић, покренула "Роду" 1937, али је 1941. Гита Нушић одбила сарадњу са окупатором и Недићевом влашћу и позориште је распуштено. Тек по ослобођењу, на њено инсистирање, Пионирско културно- уметничко друштво "Бошко Буха" прерасло је у професионално позориште 1950. године.

Део монографије су и текстови писаца који су током деценија трагали за модерном бајком - од Бошка Трифуновића (1920-2004), Александра Поповића (1929-1996), Миодрага Станисављевића (1941-2005), преко Ршума, Иване Димић, Стевана Копривице, Игора Бојовића, до Милене Деполо.

"Петар Пан", Фото Из монографије/архива

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете

ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете

СРПСКА православна црква (СПЦ) сутра слави Крстовдан, као успомену на прве хришћане који су примили веру на самом почетку хришћанске проповеди. Потом следи Богојављење, па Јовањдан.

17. 01. 2025. у 15:55

ФИЈАСКО У САД: Тестирали НАЈМОЋНИЈУ ракету, летелици испао део - РАСПАЛА се (ВИДЕО)

ФИЈАСКО У САД: Тестирали НАЈМОЋНИЈУ ракету, летелици испао део - РАСПАЛА се (ВИДЕО)

Извршни директор компаније Илон Маск на платформи Икс је објаснио да је прелиминарна анализа указала на цурење горива које је узроковало повећање притиска изнад зида мотора.

17. 01. 2025. у 14:48

Коментари (0)

ОД ПОРЕЗА НА ПРИРЕЂИВАЊЕ ИГАРА НА СРЕЋУ У СРБИЈИ МОЖЕ ДА СЕ ИЗГРАДИ 30 БОЛНИЦА