КУКУРУЗ ПРЕЧИ ОД КУСТУРИЦЕ: Могућност уласка редитеља у САНУ изазвала различите реакције стручне јавности

Е. В. Н.

14. 10. 2020. у 12:00

ИЗМЕНОМ статута САНУ којом је Одељење за музичке и ликовне уметности преименовано у Уметничко одељење отворена су врата да у ову елитну институцију буду примљени и врхунски филмски посленици, о чему се доста полемисало последњих година.

КУКУРУЗ ПРЕЧИ ОД КУСТУРИЦЕ: Могућност уласка редитеља у САНУ изазвала различите реакције стручне јавности

Зграда САНУ

Без обзира на јавно негодовање појединих чланова САНУ, како сазнају "Новости", од присутних 100 академика за измену статута нису гласала само три члана.

- Измене су логичне и неопходне. То је требало и раније учинити. Нема разлога да било ко, из било које области науке или уметности, буде онемогућен да буде предложен за пријем у САНУ - каже, за "Новости", академик Миро Вуксановић, и објашњава. - Поступак избора је прецизан, тежак и строг. Нико не може угрозити САНУ ако њени чланови бирају људе који су најбољи у областима којима се баве. Подразумева се да се и кандидати, и раније изабрани, морају академски понашати и да САНУ није ни странка ни скуп истомишљеника. Њени чланови су најпозванији да пазе своју установу.

И познати теоретичар филма Божидар Зечевић подржава промену статута САНУ и додаје да је изненађен противљењем појединих академика.

- Српска академија наука требало би да је залог културног идентитета српског народа. У овај идентитет спада несумњиво и српски филм, његови аутори и други ствараоци, као што је случај са, рецимо, француским филмом, чији су корифеји Рене Клер и Ален Роб-Грије били понос и Француске академије. Зато ме чуде овакве реакције. Тешко да би се могао наћи икакав аргумент који би српским синеастима највишег домета, а било их је и има их, оспорио приступ у САНУ - закључује Зечевић.

ИЗБОРНА ПРОЦЕДУРА

КАНДИДАТЕ за чланство у САНУ могу да предлажу репрезентативна удружења, факултети, институти, сами академици... У новембру почиње скупљање пријава, потом следи разматрање кандидата у оквиру Одељења САНУ, затим целе Академије, док се пријем нових имена, у статусу дописног члана, може очекивати тек идуће јесени.

Великан филмске режије и историчар уметности Ђорђе Кадијевић пријатно је изненађен овом изменом, којом ће, уверен је, бити исправљена дугогодишња неправда.

- Давно сам са покојним председником Академије филмских уметности Властимиром Гавриком ишао код тадашњег председника САНУ Дејана Медаковића, код кога сам својевремено и дипломирао, тражећи да и филмски и позоришни уметници добију своје одељење - открива Кадијевић. - Иако се лично сложио са нама, Медаковић је одмах знао да то неће проћи. Ако сада заиста остваре те измене, била би то врло револуционарна, правична одлука којом би чланови САНУ донекле повратили свој углед и кредибилитет. А било је крајње време, одавно, од почетка је требало да буде места за све. Колики је парадокс само то што академик није један Кустурица за кога зна цео свет, добио је све награде и онолико учинио за нашу земљу, и то не за овај патрљак већ за ону озбиљну, бившу земљу - док у САНУ примају неког микробиолога који ради биолошке анализе кукуруза!

С друге стране, позоришни редитељ Дејан Мијач, који би захваљујући својој каријери и угледу можда могао бити и један од кандидата за место академика, сматра да филмским и позоришним редитељима није место у САНУ.

Миро Вуксановић:

Нико не може угрозити САНУ ако њени чланови бирају најбоље

- По пропозицијама свих академија наука и уметности, чланови могу бити само они који имају трајно забележено, остављено дело: слику, композицију или књижевни текст. Само оно што је "записано" може да буде легитимација за академију наука. У том случају, ни филмски ни позоришни редитељи не би могли да се нађу у овој категорији.

На питање зашто филм не може бити "трајно дело", наш познати редитељ одговара:

- Не, то се не рачуна. Ништа није трајно, уколико није записано на папиру или платну... То је по пропозицијама свих академија у свету. И ми бисмо, у том случају, представљали изузетак. Нигде редитељи нису чланови академија. Наравно, да постоји посебна Академија уметности, онда би и ово питање могло да се разматра.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)

УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)

БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.

27. 12. 2024. у 09:04

ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа

ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа

РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.

27. 12. 2024. у 09:23

ЛУКАС ЖЕСТОКО О СЕВЕРИНИ ПОСЛЕ ИЗЈАВЕ О ЈАСЕНОВЦУ: Она је будала, прича бљувотине о Србији, а син јој Србин

ЛУКАС ЖЕСТОКО О СЕВЕРИНИ ПОСЛЕ ИЗЈАВЕ О ЈАСЕНОВЦУ: "Она је будала, прича бљувотине о Србији, а син јој Србин"

У НОВОМ издању емисије "Четири и по жене", код водитељки Зине Ал Саттаф, Катарине Одаловић, Јадранке Јевтић и Маје Мојсовски Рашевић, гост је био певач Аца Лукас.

27. 12. 2024. у 09:30

Коментари (6)

ТОНИ КРОС ЖЕСТОКО ПОНИЗИО ЛУКУ МОДРИЋА: Хрват ово никако није очекивао