ОБНОВА УЗ ПАЈУ ЈОВАНОВИЋА: Јелена Медаковић, директор Музеја Града Београда, о предстојећој реконструкцији здања у Ресавској улици

Миљана Краљ

13. 10. 2020. у 13:13

У САСТАВ Музеја града Београда, који ће ускоро свечано обележити 117 година постојања, ушла је пре неки дан и спомен-кућа војводе Степе Степановића. То је 14 адреса на којој се налази вредно наслеђе ове институције. Али, од почетка 20. века до сада, музеј још чека јединствен кров за својих 170.000 културних добара, распоређених у збирке, легате, библиотеку...

ОБНОВА УЗ ПАЈУ ЈОВАНОВИЋА: Јелена Медаковић, директор Музеја Града Београда, о предстојећој реконструкцији здања у Ресавској улици

Будућа зграда Музеја Београда у Ресавској улици / Фото Беоинфо

Уговором између Града Београда и Министарства одбране из 2007. додељена им је некадашња Војна академија у Ресавској 40б, сазидана 1899. према пројекту архитекте Димитрија Т. Лека. Пре четири године на конкурсу је изабран пројекат, чији су аутори Јелена Ивановић Војводић, Горан Војводић и Јована Грујевска, а по коме би требало да буде изведена обнова.

Чекајући да ових дана добију грађевинску дозволу за реконструкцију и санацију, после чега ће бити расписан тендер и исељени депои, у музеју су припремили специфичну добродошлицу обнови - изложбу "Паја Јовановић, један сликар, 10 фотографа, 20 уметничких дела", која ће бити отворена 15. октобра. Биће то последња поставка, пре почетка грађевинских радова.

- Очекујемо да ће радови трајати две и по до три године - каже, за "Новости", Јелена Медаковић, директор Музеја града Београда. - Реч је о 17.800 квадрата које треба опремити најсавременијим системима заштите и обезбеђења. Биће то једина зграда код нас, у потпуности микроклиматски спремна за гостовања највреднијих дела светске културне баштине. За гостујуће изложбе имаћемо посебан простор у згради која ће имати и све остале техничке подобности: одговарајући приступ за камионе, посебно климатизоване и опремљене просторије за пријем материјала, такозване карантине за експонате.

Јелена Медаковић / Фото В. Данилов

Они који су давне 1903. године конципирали музеј, према мишљењу саговорнице, били су изразито далековиди:

- Ми данас баштинимо наслеђе везано за 8.000 година историје, и континуираног живота на једном простору, која се не односи само на наш град, већ и на читав регион, јер Београд јесте центар овог географског подручја. Када зграда буде готова, на једном месту моћи ће да се спозна тај немерљив значај нашег града за историју Европе, па и света. На то посебено указују неолитска и келтска налазишта, под окриљем наше куће.

И док се о Винчи и винчанској култури у јавности доста зна, мало је позната вредност келтских налазишта са територије Београда, попут оног на Роспи ћуприји, истиче Медаковићева:

- Наши археолози су недавно, на Батајничкој петљи, током истражних ископавања, пронашли још једно келтско налазиште и материјал је месец дана пренет у музеј.

После Дерока - Величковић

ОВОГОДИШЊА прослава вратиће једну традицију у Музеј града Београда. Биће обновљена награда музеја, последњи пут додељена 1973. Александру Дероку. Постхумно ће 15. октобра бити додељена Владимиру Величковићу.

Поред збирке старе и ретке књиге музеј има и вредну библиотеку, која је до сада служила само кустосима, а како обећава директорка, после реконструкције музеј ће добити највећу читаоницу за дела из области културе, уметности, историје, исторје уметности, археологије, која ће бити доступна свима.

- Специфичност Музеја града Београда су његови легатори, а ми и сада имамо позиве од људи који желе нешто да нам оставе. У обновљеној згради они ће добити простор у коме ће се на шест месеци смењивати поставке - прича Јелена Медаковић, додајући да ће неки легати попут Музеја Иве Андрића, или Збирке икона Секулић (обнова овог простора се примиче крају) остати где су и до сада били. Музеј Паје Јовановића, међутим, преселиће се у Ресавску, јер је стан у коме се сада налази враћен у реституцији.

Музеј Паје Јовановића / Фото Музеј Паје Јовановића

Један од најлепших вајарских атељеа код нас, осам година затворени Легат Томе Роксандића, по речима Медаковићеве, биће први објекат који ће почети да раде догодине.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕНДИЈУ МАРИЈУ ЛИЦЕ У МОДРИЦАМА, ОГЛАСИО СЕ: Мука ми је од свега, ја сам људско биће! Молим вас - оставите ме на миру (ВИДЕО)

ЕНДИЈУ МАРИЈУ ЛИЦЕ У МОДРИЦАМА, ОГЛАСИО СЕ: "Мука ми је од свега, ја сам људско биће! Молим вас - оставите ме на миру" (ВИДЕО)

"ЈА САМ људско биће! У реду? Престаните да ме јурите! Мука ми је шта сваког дана морам да носим на раменима. Молим вас, оставите ме на миру."

22. 01. 2025. у 14:15

Коментари (0)

СРБИН ЈЕ СВЕТСКО ЧУДО: Ово је списак најбољих фудбалера света у последење три године по броју голова