БОРИ ДРАШКОВИЋУ НАГРАДА С ИМЕНОМ ПРОФЕСОРА: Проглашењем најбољих театара, представа, појединаца завршено 65. Стеријино позорје

Јованка Симић

04. 10. 2020. у 15:20

У АТМОСФЕРИ пригушеној актуелном пандемијом короне, светла 65. Стеријиног позорја упаљена 26. септембра биће вечерас погашена пошто најуспешнијим театрима, редитељима и глумцима буду уручене Стеријине награде, а новоустановљено признање за животно дело доспе у руке Боре Драшковића, барда међу редитељима.

БОРИ ДРАШКОВИЋУ НАГРАДА С ИМЕНОМ ПРОФЕСОРА: Проглашењем најбољих театара, представа, појединаца завршено 65. Стеријино позорје

Фото В. Данилов

Када је о признањима реч, традиционално се имена лауреата Стеријине награде саопштавају у ноћи између суботе и недеље. Листа награђених, међутим, проширена је овога пута признањем за редитељско животно дело "Хуго Клајн", које су установили позоришни посленици из четири државе у нашем региону: "Стеријино позорје" Нови Сад, "Међународни театарски фестивал МЕС" Сарајево, "Борштниково сречање" Марибор, "Град театар" Будва и "Сарајевофест - умјетност и политика" Сарајево.

Фото В. Данилов

Жири у саставу: Мирослав Радоњић, директор "Стеријиног позорја", Алеш Новак, директор фестивала "Борштниково сречање" Марибор, Дино Мустафић, уметнички директор Међународног театарског фестивала МЕС Сарајево, Милена Лубарда Маројевић, директорка фестивала "Град театар" Будва и Харис Пашовић, директор фестивала "Сарајевофест - умјетност и политика" Сарајево, награду "Хуго Клајн" за редитељско животно дело једногласно је доделио Бори Драшковићу.

- Дао је немерљиво велики допринос европској режији. Кроз свој уметнички и педагошки рад и писање, значајно је унапредио, модернизовао и инспирисао режију у 20. и 21. веку. Награда "Хуго Клајн" је признање које одражава захвалност и дивљење многих уметника, директора позоришта и фестивала, филмских продуцената и бројних гледалаца за његов дугогодишњи бриљантни редитељски рад - наведено је у образложењу жирија.

ПОСЛЕ "ТИКАВА" ПРЕШАО НА ФИЛМ

ЗБОГ забране његове представе "Кад су цветале тикве", Драшковић је престао да ради у позоришту. Снимао је игране, документарне филмове и телевизијске драме ("Хороскоп", "Усијање", "Живот је леп", "Убијање китова, "Записи из Кине", "Кухиња"... Године 1976. био је суоснивач Катедре за режију на Академији уметности у Новом Саду, где и данас предаје.

Драшковић је дипломирао режију на Академији за позориште, филм, радио и телевизију у Београду, у класи професора Хуга Клајна. Од 1959. режирао је у Народном позоришту у Сарајеву, а 1965. године постао је стални редитељ београдског ЈДП у Београду. У Сарајеву и Београду режирао је низ представа, међу којима су и Јонескова "Ћелава пјевачица" и Сартрове "Прљаве руке".

Винуо се у врх режије у Југославији у то време, а 1969. његова представа "Кад су цветале тикве" Драгослава Михаиловића, била је симбол прогресивног театра. На захтев председника СФРЈ Јосипа Броза Тита и београдског Градског комитета СКЈ, управа и глумци Југословенског драмског позоришта су скинули ту представу са репертоара из политичких разлога.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ОД ДОДИКА ДО ЕСТРАДЕ: Ко је све од познатих био код патријарха Порфирија на слави? На челу стола позната певачица (ФОТО)

ОД ДОДИКА ДО ЕСТРАДЕ: Ко је све од познатих био код патријарха Порфирија на слави? На челу стола позната певачица (ФОТО)

ПАТРИЈАРХ Порфирије прославио је други дан славе Светог Јована Крститеља, а поред деце са КиМ, присутне су биле и многе познате личности.

24. 01. 2025. у 10:33 >> 10:43

Коментари (0)

АМЕРИКАНЦИ, СРАМ ВАС БИЛО: Никола Јокић доминира, ево на које су га место ставили (ФОТО)